پلاسکو بدون پروانه در حال ساخت است

شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۶ | کد مطلب: ۲۴۱۴۵
پلاسکو بدون پروانه در حال ساخت است
اسکان نيوز: علی اعطا در مورد توقف روند ساخت پلاسکو توسط شهرداری منطقه ۱۲، با بیان اینکه سازندگان پلاسکو می‌بایست قبل از هر اقدامی و بعد از آنکه کلیات ساختمان به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید نسبت به اخذ پروانه ساخت اقدام می‌کردند، گفت: سال گذشته تذکری در خصوص پلاسکو در صحن شورای شهر تهران مطرح کردم و در آنجا عنوان شد که اگر ساخت پلاسکو آغاز شود بعدا به دلیل ذی‌نفعان متعدد کار گره می‌خورد و پلاسکو نیز به سرنوشتی مشابه گود برج میلاد دچار می‌شود.

وی با بیان اینکه ساختمان پلاسکو بدون پروانه و بدون تعیین کاربری و پارکینگ در حال ساخت است، گفت: متاسفانه دوستان عجله کردند و مسائل سختی را که باید در ابتدا تعیین تکلیف می‌شد را رها کردند و حالا که کار در حال انجام است می‌خواهند به موضوعات رسیدگی کنند.

اعطا با تاکید بر اینکه از آنجایی که پروانه ساخت صادر نشده، مسئله عوارض نیز بلاتکلیف مانده است، گفت: گویا در یک جلسه‌ای شهردار سابق منطقه ۱۲ حرفی در مورد عوارض پلاسکو زده است و گویا این مسئله صورتجلسه شده است اما مسئله این است که تنها محل تصمیم‌گیری در خصوص عوارض بر اساس قانون، شورای شهر است و تصمیم‌گیری شهرداری در مورد نحوه پرداخت عوارض پلاسکو خارج از حدود اختیارات آنها بوده است.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری به دلیل شرایط خاص پلاسکو با آنها همکاری کرد در غیر اینصورت نباید اجازه ساخت قبل از صدور پروانه صادر شود، گفت: شهرداری مدعی است که بنیاد مستضعفان به عنوان مالک نقشه‌های اجرایی را ارائه نکرده و وقتی ساختمانی پروانه نداشته باشد یعنی هیچ مهندس ناظری مسئولیت آن را قبول نکرده و ساختمانی که پروانه ندارد یعنی آنکه هیچ کس مسئولیت حقوقی آن را بر عهده نگرفته است.

اعطا افزود: می‌بایست شهرداری و بنیاد مستضعفان در موضوع عوارض به توافق برسند و اگر می‌خواهند مسیر تخفیف را دنبال کنند باید به شورا مراجعه کنند، چراکه معتقدیم که هر ساختمانی که در تهران ساخته می‌شود باید پروانه ساختمانی اخذ کند و تکلیف پارکینگ، کاربری و ... آن مشخص شده باشد.
مرجع: ایسنا