کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تکذیب ادعای عیسی کلانتری از جانب رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان

فرشچی: دولت یازدهم با "انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" مخالفت کرد!

21 آبان 1398 ساعت 16:39 | کد مطلب:23792


اسکان نیوز-الهه موسوی: پروین فرشچی رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به اظهارات عیسی کلانتری درباره موافقت دولت یازدهم برای انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه" گفت:« سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم هرگز با "انتقال آب خزر" به هیچ نقطه ای، چه دریاچه ارومیه، چه سمنان موافقت نکرده و همواره به صراحت در اینباره مخالفت خود را اعلام کردیم؛ اما وزارت نیرو با وجود این مخالفت، برای مطالعه این طرح بودجه گرفت.»

او افزود:« در دولت یازدهم با پیشنهاد "انتقال آـب خزر به دریاچه ارومیه" مخالفت کردیم؛ علاوه بر اینکه از اساس با هر انتقال آب بین حوضه ای مخالف بوده و هستیم و انتقال آب خزر به هر نقطه، از جمله به سمنان، شاهرود، ارومیه و ... را نادرست و غیرعلمی دانسته و مخالفت کرده ایم.»

فرشچی گفت:« اما با اینکه سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم، از همان ابتدا که چنین درخواستی مطرح شد تاکید کرد که بر اساس تمام استانداردها و ضوابط اکولوژیک، هر گونه انتقال آب بین حوضه ای نادرست و غیرعلمی بوده و همراه با تخریب های فراوان است و به صراحت با آن مخالفت کرد؛ وزارت نیرو برای "مطالعه مدل ارزیابی کلی" از دولت بودجه گرفت تا طرح "انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" را مطالعه کند.»
 
رییس سابق محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست مهم تریم دلایل مخالفت با "طرح انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" در دولت قبل را، از بین بردن اکوسیستم جنگل، شوری خاک، بازگرداندن املاح به دریا، آلودگی حرارتی و ... اعلام کرد و گفت:« در پاییز سال 1392 وزارت نیرو بر این طرح اصرار می کرد و مطالعات آن نیز توسط "آب نیرو" انجام شد؛ ولی ما هم به طور شفاهی و هم کتبی با این طرح، به صراحت مخالفت کردیم.»

اخیرا عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جمع خبرنگاران گفته که « سازمان محیط زیست دولت یازدهم با "طرح انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه" موافقت کرد؛ اما از فعالان و کنشگران محیط زیستی هیچ صدا و اعتراضی شنیده نشد. او مانند همیشه منتقدان را سیاسی و مغرض . استدلال های آنان را غیرعلمی خوانده است. این در حالی است که جامعه مهندسان استان های شمالی، انجمن علمی جنگل بانی ایران، پروفسور علی یخکشی بنیانگزار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران، پروفسور عطاالله قبادیان فوق دكتراي علوم زمين متمركز در آب و خاك و بسیاری از دیگر استاتید و کارشناسان دانشگاهی با این طرح، مخالفت کرده اند.

همچنین "معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری" کشور و "کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران" نیز طی نامه ای رسمی و اداری، مخالفت صریح خود را با "طرح شیرین سازی و انتقال اب دریای خزر" به علت تخریب بالای جنگل، خاک، زمین های کشاورزی و دیگر تخریب های بی شمار اعلام کرده اند.

یکی از دلایل برکناری دکتر پروین فرشچی در دولت دوازدهم  و به دست عیسی کلانتری، مخالفت صریح او با "طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران" بود.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/23792/فرشچی-دولت-یازدهم-انتقال-آب-خزر-دریاچه-ارومیه-مخالفت

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com