در شورای محله شهر پاریس چه می گذرد؟

يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸ | کد مطلب: ۲۳۷۸۶
در شورای محله شهر پاریس چه می گذرد؟
شیما نصیری-سرویس بین الملل: ایجاد مراکز بهداشتی فوق تخصصی، گسترش بخش آموزش و صنعت شهر پاریس نیویورک از جمله مواردی هستند که در طول سال های گذشته قدرت فوق العاده ای به توسعه پایدار شهری این شهر داده‌اند. البته باید یادآور شد که اقتصاد شهر پاریس نیویورک بر پایه وضعیت و عملکرد واحدها در بخش های تولید، خرده‌فروشی، حمل و نقل و توریسم بنا نهاده شده است و این واحدها توانستند به فعالیت توسعه‌یافته شوارایاری این شهر کمک شایانی کنند.

این در حالی است که شهرستان هِنری در پاریس بیشترین حجم اقتصاد این شهر را به خود اختصاص داده است، به طوریکه بازنشستگان حوزه صنایع این شهرستان در هر سال بیش از 160 میلیون دلار حقوق دریافت می کنند و هم اکنون بیش از 11 هزار نفر در بخش صنعت مشغول به کار هستند. 20 درصد از این فعالان بخش تولید کاملا حرفه ای هستند، 60 درصد آن ها نیمه حرفه ای بوده و 20 درصد با فارغ التحصیلی از 230 دبیرستان به خدمت در شهرستان هِنری می پردازند.

شورای محله شهر پاریس نیویورک و فعالیت های آن

در 22 دسامبر سال 1789 میلادی، شورای شهر پاریس در نیویورک به طور رسمی تصویب کرد که در مناطق مختلف شهری باید مجامع عمومی برگزار شود و با رای مردمی افرادی به منظور اداره این مجامع انتخاب شوند. در همان سال ها این مجامع با عنوان دپارتمان های شهری فعالیت کردند و پس از مدت زمان کوتاهی به شورای محله شهر تغییر نام پیدا کردند. این شورای محله ها که در هر منطقه مستقر بودند، مسائل مختلف شهروندان را حل و فصل کرده و بستر مناسب تری را برای زندگی آن‌ها فراهم می آوردند. اما با گذشت چندین سال فعالیت و وظایف این شورای محله ها گسترش پیدا کرد و در حال حاضر این شورای محله ها بیش از 85 درصد از خدمات شهری را زیرنظر شورای شهر پاریس ارائه می دهند.

در واقع شهر پاریس جزو معدود شهرهای جهان است که شورای محله آن این چنین گسترده و با اختیارات قابل توجهی فعالیت می کند. همچنین برخی از افراد این شورای محله ها را با نام شورای عمومی نیز می شناسند. با این وجود پاریس از نخستین شهرهای جهان به شمار می رود که یک خانم را برای ریاست یکی از شورای محله های منطقه خود برگزید که در آن سال ها این اقدام چندان ملموس نبوده است. پس از آن در هر سال شورای محله سایر شهرهای دنیا نیز از بانوان زیادی برای ریاست و عضویت بهره مند شدند.

ریاست شورای محله در هر منطقه حداکثر مبلغی میان 5 تا 6 هزار یورو از شورای شهر پاریس در هر ماه دریافت می کند تا بتواند به اجرای طرح ها و برنامه های حمایتی خود بپردازد.

دپارتمان های شورای محله شهر پاریس نیویورک

شورای محله شهر پاریس در نیویورک با توجه به توسعه وظایف و حجم ارائه خدمات طی سال های اخیر، دپارتمان های مختلفی را تشکیل داده است که هرکدام از این دپارتمان ها از اعضای فعال منطقه‌ای برخوردار هستند.

این دپارتمان ها شامل موارد زیر می شوند:
 • دپارتمان کنترل و حمایت از حیوانات: این دپارتمان در گام نخست از انواع حیوانات خیابانی حمایت می کند تا از این طریق زندگی شهروندان نیز به خطر نیوفتد. در برخی از مناطق شهری پاریس حیوانات آسیب هایی را به مردم وارد می کردند و یا تعداد بالای آن ها موجب می شد تا رفت و آمد شهروندان به مشکل برخورد کند. اما این دپارتمان توانست طی 5 سال گذشته کلیه حیوانات خیابانی پاریس را ساماندهی کند و فضای حمایتی ویژه ای را نیز برای اسکان آن ها فراهم کرده است. شهروندان می توانند بدون هیچ محدودیتی به این مکان ها رفته و در جهت تامین سلامت و تغذیه آن ها مشارکت داشته باشند. شورای محله حدود 5 تا 10 درصد از بودجه ماهانه خود را برای تامین نیازهای این دپارتمان اختصاص می دهد. البته مابقی بودجه این دپارتمان از کمک ها و حمایت سایر نهادها و شهروندان تامین می شود.

  دپارتمان ساختمان سازی و بازرسی ساخت و سازهای شهری: این دپارتمان مسئول صدور مجوزهای ساخت در هر منطقه که شورای محله آن نظارت داشته باشد، برعهده دارد. ایجاد ساختارهای جدید در توسعه نمای شهری، بازسازی یا تعمیرات، تغییر کاربری ساختمان ها، ایجاد تغییرات در فضاهای صنعتی و اداری و انجام امور مختلف مربوط به لوله کشی‌ها، مکانیک و گاز و انرژی همگی زیرنظر این دپارتمان صورت می گیرد و تنها برخی از پروژه‌های بسیار بزرگ و کلان به شورای شهر مستقیما ارجاع داده می شوند. بازرسان این دپارتمان به صورت روزانه پروژه های ذکر شده در هر منطقه تحت کنترل داشته و مراحل اجرایی آن ها را زیرنظر دارند. همچنین این دپارتمان کدهای تاییدیه کیفیت و کاربری را به هرکدام از این پروژه ها ارائه می دهند که این کدها می تواند در ارزش گذاری پروژه ها در هر منطقه بسیار تاثیرگذار باشند. این کدها در هر منطقه با توجه به معیارهای توسعه شهری آن منطقه داده می شوند و کارشناسان متخصص شهرداری پاریس نحوه اهدای آن ها را کنترل می کنند.

  دپارتمان مدیریت شهری: این دپارتمان مسئول آن است که بر کلیه سیاست ها و قوانینی که از سوی شورای شهر و شورای محله های مناطق برای توسعه زیرساخت های شهری، منطقه‌ای و حمل و نقل پاریس وضع می شوند، نظارت مستقیم داشته باشد تا این سیاست‌ها به درستی و در راستای بهبود شرایط به اجرا درآیند. از دیگر وظایف این دپارتمان می توان به تهیه استراتژی های توسعه منطقه ای برای شورای محله ها، اجرای هرگونه از تصمیمات شورای شهر، تهیه پیشنهادهای بودجه به شورای شهر، نظارت بر کلیه بخش‌های توسعه منطقه ای و کارکنان این واحدها، همکاری با انجمن های ایجاد فرصت های شغلی در پاریس و معرفی کارشناسان و متخصصان برجسته این حوزه به منظور ساماندهی به وضعیت بیکاران اشاره کرد.  

  دپارتمان حقوق: برترین و مطرح ترین وکلا و حقوق‌دانان حوزه های مرتبط شهری و اجتماعی در این دپارتمان حضور دارند و عضو رسمی آن هستند. مهم ترین مشکلات حقوقی که برای مناطق و یا شهروندان رخ می دهد، توسط این دپارتمان حل و فصل می‌شود. همچنین قوانینی که شورای شهر وضع می کند، از نظر حقوقی تحت نظر این دپارتمان بررسی می شوند و ضعف های حقوقی آن ها کاملا برطرف خواهند شد. ارائه مشاوره های حقوقی به مقامات شهری و شهروندان مناطق شهری، نمایندگی مناطق در امور دادرسی، حفاطت از سلامت عمومی، ایمنی و رفاه با جلوگیری از رخ دادن جرم و جنایت و پیگیری موثر جرایم در هر منطقه از دیگر وظایف این دپارتمان به شمار می رود.

  دپارتمان حمایت از اموال و آتش‌نشانی: دپارتمان فوق مسئولیت حفاظت از زندگی و اموال شهروندان و همچنین حفظ امنیت توریست های شهر پاریس را برعهده دارد. این دپارتمان در دو بخش آتش نشانی و حفظ زندگی و اموال مردم از سایر بلایای طبیعی تشکیل شده است. در این دپارتمان خدمات آتش نشانی در بالاترین سطح کیفیت و اجرا ارائه داده می شود و شهروندان هر منطقه می توانند به سرعت و در مدت زمان کوتاهی از این خدمات بهره مند شوند. همچنین گروه متخصصی نیز به منظور حفاظت از جان و مال توریست ها در این دپارتمان فعالیت می کنند.

  دپارتمان مالی و اعتباری: این دپارتمان در مرحله نخست وظیفه حفظ و بایگانی کلیه اسناد و مدارک مالی شورای محله ها را برعهده دارند و بر برخی از تسهیلات و اسناد مربوط به شورای شهر نیز نظارت دارند. همچنین صندوق های مالی و اعتباری نیز از سوی این دپارتمان در مناطق مختلف شهری پاریس تشکیل شده اند که در راستای ارائه تسهیلات به اجرای پروژه ها فعالیت می کنند. بودجه این صندوق ها از طریق شوارایاری ها، شهرداری، شورای شهر و سایر نهادهای مردمی منطقه ای تامین می شود و به پیشروی هرچه گسترده‌تر و بهتر پروژه ها کمک شایانی می کنند. اداره مجوزهای کسب و کار، برگزاری کمیسیون های شورای محله ها، توسعه قراردادها، انتشار آثار حقوقی، ضبط اسناد رسمی و ارائه فعالیت های منابع انسانی برای کارکنان شهری و منطقه ای از جمله دیگر فعالیت‌های این دپارتمان محسوب می شوند.  

  دپارتمان حفظ محیط زیست و دفن زباله: دپارتمان فوق به صورت مشترک میان شهر پاریس و شهرستان هِنری فعالیت می کند و مسئولیت پاکسازی محیط زیست و دفن زباله‌ها را برعهده دارد. این دپارتمان در هر سال 21 هزار تن زباله را در پاریس دفن می‌کند و با ایجاد پایگاه های دفن زباله در مناطق این وظیفه را به درستی انجام می دهد. این در حالی است که در هر روز بین 30 تا 45 دلار در هر منطقه صرف جمع آوری و دفن زباله می‌شود که این رقم از طریق دپارتمان مالی و اعتباری شورای محله ها تامین می شود. همچنین دپارتمان مذکور در هر فصل کمیسیون هایی را جهت رفع مشکلات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای در مناطق برگزار می کند که در این کمیسیون ها استراتژی های گوناگون محلی ارائه داده می شوند.

  دپارتمان توسعه فضاهای تفریحی و فرهنگی: این دپارتمان با هدف توسعه فضاهای سبز تفریحی، ایجاد فضاهای فرهنگی سرگرم کننده و طراحی مکان های تفریحی ویژه توریست های شهر پاریس راه اندازی شده است که در هر منطقه با توجه به بافت آن، برنامه و طرح های مختلفی را به اجرا درمی آورد. خانه های تفریحی و پیاده روهای سبز در شهر پاریس طی سال های اخیر توسعه فراوانی یافته است و مناطقی که شهروندان و توریست ها بتوانند به راحتی در آنجا قدم زده و از امکانات تفریحی آن استفاده کنند، رشد چشمگیری پیدا کرده است. این دپارتمان با برنامه و اهداف خود تصمیم دارد تا با توسعه این فضاها، مردم را کمتر درگیر استفاده از خودروهای شخصی و یا حتی وسایل حمل و نقل عمومی کند. چراکه این فضاها به گونه ای طراحی شد اند که به مراکز اصلی شهر راه داشته و کار را برای رهگذران بسیار آسان می سازند. ایجاد فضاهای سبز و بازی در جلوی خانه های ویلایی و محله های مختلف پاریس نیز از دیگر فعالیت های این دپارتمان می‌باشد.

  دپارتمان برنامه ریزی منطقه ای: این دپارتمان انواع خدمات و طرح ها را به منظور حفظ، نگهداری و توسعه یک محیط جذاب، امن و سالم در هر منطقه شهری پاریس ارائه می دهد. یکی از فعالیت های عمده این دپارتمان مربوط به توسعه املاک و اراضی در شهر پاریس است که بتواند برنامه ریزی ها و زونینگ منطقه ای را را به درستی انجام دهد. برنامه‌ریزی های مربوط به توسعه املاک مسکونی و تغییر کاربری ها بر عهده این دپارتمان است که در تعیین زیرساخت های توسعه پایدار شهری بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

  دپارتمان پلیس: این دپارتمان که مسئول تامین امنیت شهروندان پاریس است، در برخی از فعالیت های اجتماعی و توسعه شهری خود با شورای محله ها همکاری دارد و به همین جهت یک دپارتمان مستقل را  تشکیل داده است. سرکوب جرم و عناصر جنایی و تامین امنیت خیابان ها و محله های شهر پاریس از مهمترین برنامه های پیش روی این دپارتمان عنوان شده است. همچنین افسران و کارآموزان حرفه ای در این دپارتمان آموزش دیده و به خدمت پلیس امنیت شهر پاریس درمی آیند. چرا که این دپارتمان کلاس ها و دوره‌های آموزشی تخصصی را نیز برگزار می کند.

  دپارتمان فعالیت های عمومی: هدف اصلی از تشکیل این دپارتمان، درگیر کردن شهروندان هر محله و منطقه پاریس است تا بتواند نظارت بر ساخت و نگهداری زیرساخت‌های شهری را ترویج بخشد.

  این فعالیت فرهنگی می تواند شهروندان را با وظایف‌شان بیشتر آگاه سازد و آن ها را به سوی رعایت کردن از قوانین و ترویج آن ها به سایر شهروندان فرانسوی سوق خواهد داد. در این دپارتمان، شهروندان می توانند عضو شده و علاوه بر ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود، به دریافت اطلاعات تخصصی در زمینه حفظ و نگهداری از شهر و وظایف قانونی خود آشنایی پیدا کنند.
گزارش ماهانه این دپارتمان ها به شورای محله مناطق ارائه داده می شوند و بر اساس آن ها، اقدامات و وظایف مربوطه تعریف خواهند شد. این در حالی است که در هر فصل، شورای شهر پاریس از شورای محله ها با توجه به فعالیت دپارتمان های آن ها گزارشی را می خواهد تا بتواند بر پایه این اطلاعات، تصمیمات ارزنده ای را برای توسعه زیرساخت های شهری و تعیین بودجه های طرح های مربوطه شهر پاریس نیویورک اتخاذ نماید.