آمار 40 هکتاری نابودی جنگل های هیرکانی-کاسپیانی داده سازی است

نابودی دست کم100 هکتار جنگل هیرکانی درجه یک در طرح انتقال آب خزر

آمار تخریب جنگل کوچک شده است
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۱ | کد مطلب: ۲۳۷۶۱
نابودی دست کم100 هکتار جنگل هیرکانی درجه یک در طرح انتقال آب خزر
یک کارشناس ارشد خاک وآب و محقق و نویسنده حوزه جنگل در گفت وگو با اسکان نيوز خبر داد که رقم 40 هکتار تخریب جنگل هیرکانی در "طرح انتقال آب خزر به سمنان" واقعی نیست؛ بلکه این رقم کوچک شده و رقم اصلی تخریب جنگل در این طرح بیش از 100 هکتار است.  

حنیف رضا گلزار گفت:« سازمان حفاظت محیط زیست به جای آنکه به شرح وظایف و ماموریت های خود بپردازد در حال هموار کردن مسیر و رفع موانع اجرای طرح های مورد نظر وزارت نیرو است و در بسیاری موارد در توجیه ضرورت اجرای طرح های در تعارض با محیط زیست حتی از وزارت نیرو هم پیشی گرفته است.»

او افزود:« تاکید ویژه آقایان کلانتری و تجریشی بر نابودی تنها 40 هکتار از جنگل های هیرکانی مسیر خط لوله، نادرست، فرار به جلو و داده سازی آشکار است. بر اساس طرح تدوین شده از سوی شرکت مشاور بیش از 786 هکتار از اراضی تحت مدیریت منابع طبیعی متاثر از اجرای این طرح خواهد بود که سهم جنگل های هیرکانی از آن در خوشبینانه ترین شرایط 100 هکتار است. در این 100 هکتار بیش از 55237 اصله درخت کهنسال هیرکانی و درختچه باید پاکتراشی شود.»

این متخصص حوزه خاک وآب که پژوهش های بسیاری در حوزه جنگل دارد و کتاب "قرق شکسته جنگلهای هیرکانی-کاسپیانی ایران" به قلم او منتشر شده در ادامه با تاکید بر "آمارهای نادرست"  درباره طرح شرین سازی و انتقال آب دریای خزر گفت:« متاسفانه بسیاری از مخالفین اجرای این طرح نیز با استناد به این آمار غیرواقعی و هدفمند ناخواسته موجب شده اند تا سطح تخریب جنگل های شمال در اندازه غیر واقعی 40 هکتار نازل کند این در حالیست که حقیقت ماجرا بسیار فراتر از 40 هکتار داده سازی شده است.»

گلزار درباره تاریخچه طرح گفت:« حقیقت ماجر این است که وزارت نیرو طی مطالعاتی که مرداد 98 منتشر ساخته چندین پیشنهاد برای کاهش تخریب جنگل ها ارایه کرده از جمله آنکه اگر مکان یابی جدیدی برای ایستگاه های پمپاژ و استخرهای ذخیره سازی آب صورت گیرد؛ اگر در برخی نقاط به جای استقرار دکل های فشارقوی برق، اقدام به استفاده از خطوط انتقال زیر زمینی شود؛ اگر در سایر نقاط برای حمل دکل های فشارقوی عملیات هلی بُرد صورت گیرد؛ اگر در بخش هایی از خط لوله، مسیر پیشنهادی به سمت جنوب جابه جا شود و اگر به جای استفاده از دو خط لوله انتقال آب، از یک خط لوله استفاده شود آنگاه سطح تخریب جنگل از 100 هکتار به 40 هکتار و تعداد درختان هیرکانی قطع شده از 55 هزار اصله به 26 هزار اصله کاهش خواهد یافت!»

او تاکید کرد:« قضاوت اجرایی شدن این اگرها را بر عهده مخاطبان قرار می دهم. واقعا کدام یک از این اگرها و شرایط از قابلیت اجرا برخوردار است؟ و کدام یک از سازمان های فوق تضمین می دهد که این اگرها به درستی اجرا شود؟»

این کارشناس ارشد خاک وآب در ادامه افزود:« آقایان کلانتری و تجریشی یا مطالعات این طرح را ندیده اند، یا نمی دانند نابودی 40 هکتار جنگل هیرکانی با تراکم تاج پوشش بالای 70 درصد یعنی چه! تلاش و تاکید مکرر و هدفمند آنها برای بی اهمییت جلوه دادن نابودی تنها 40 هکتار جنگل هیرکانی درجه یک، تاسف بار و اقدامی درخور سرزنش برای قبح زدایی از دست اندازی به جنگل های شمال در حاشیه اجرای این طرح است.»

گلزار با تاکید بر اینکه این کار یک آمارسازی صریح است گفت:« بر این اساس عدد 40 هکتار را صراحتا داده سازی می دانم؛ چرا که با توجه به ساختار مدیریت اجرای طرح ها و پایبندی پیمانکاران به تعهدات، هیچ کدام از شرایطی که به واسطه اجرای آن، سطح تخریب جنگل های شمال در این طرح، کاهش می یابد اجرایی نیست. ضمن اینکه تجربه نیز این را ثابت می کند.»

قیمت نجومی آب منتقل شده

این کارشناس ارشد خاک وآب درباره قیمت بسیار گران آب به دست آمده از راه انتقال اب خزر برای مصرف کننده گفت:« آقای دکتر لاهیجان زاده اخیرا مصاحبه ای انجام داده و قیمت تمام شده هر مترمکعب آب منتقل شده را 50 هزار تومان عنوان کرده است. 50 هزارتومان در هر مترمکعب یعنی 100 برابر قیمتی که امروز شهروندان برای یک مترمکعب آب مصرفی می پردازند!  حتی در صورت اجرایی شدن این شرایط، قطع به یقین قیمت تمام شده هر مترمکعب آب منتقل شده بیش از 100 هزار تومان خواهد شد. این آب چرخ کدام صنعت را باید بگرداند تا توجیه اقتصادی و مالی داشته باشد؟»

او گفت:« بر اساس بودجه بندی طرح در سال 93 مبلغ 375 میلیارد تومان برای ساخت جاده های جدید در مسیر خط لوله در نظر گرفته شده بود که این عدد با توجه به شرایط فعلی دست کم معادل 1000 میلیارد تومان خواهد شد. بی شک این جاده ها در داخل همان محدوده 786 هکتاری منابع طبیعی خواهد بود که جنگل های هیرکانی را هم در بر می گیرد. به هر حال حتی اگر دکل های فشارقوی را هم با رویای هلی برد منتقل کنند جابه جا کردن پرسنل فنی و نگهبان و ... ایستگاه های پمپاژ آب و استخرهای ذخیره سازی آب نیازمند جاده است و این جاده ها حتما ساخته خواهند شد. پاکتراشی جنگل برای ساخت این جاده ها را هم اگر محاسبه کنیم حجم تخریب جنگل بسیار بیشتر از این خواهد بود مضافا اینکه خود این جاده های جدید امکان دسترسی و نفوذ راحت تر قاچاقچیان چوب و شکارچیان را به قلب جنگلل های بکر منطقه فراهم می سازد.»

تامین مصالح و تخریب جنگل

همچنین مشاور طرح پیشنهاد داده که برای تامین مصالح سنگی مورد نیاز، معادن سنگ آهک کوهی موجود در حاشیه بزرگراه ساری – بهشهر مورد استفاده و استخراج قرار گیرد. بی شک تامین و استخراج سنگ آهک از این معادن هم موجب افزایش تخریب جنگل های منطقه خواهد شد چرا که تمام این معادن سنگ آهک، زیر پوشش جنگلی قرار دارد.

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱