دیدار رییس شورا با قاضی سراج

يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴ | کد مطلب: ۲۱۲۴۸
دیدار رییس شورا با قاضی سراج
به گزارش اسکان نيوز، محسن هاشمی روز یکشنبه در حاشیه یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه شورا با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این موضوع که قاضی سراج رییس کل سازمان بازرسی کل کشور انتخابات شورایاری ها را غیر قانونی می داند، گفت:  سخنان ایشان حقی است که دارند و ما هم مسیری که دیگران در انتخابات شورایاری ها را رفتند ، رفته ایم و انتخابات را برگزار می کنیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم قانون انتخابات شورایاری ها در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، گفت: من خدمت سراج رسیدم و گفتم با توجه به اینکه چهار بار  انتخابات شورایاری برگزار شده، این دوره نیز با محور دولت برگزار می شود.

هاشمی با اشاره به روند پیگیری قانونی موضوع انتخابات شورایاری ها افزود: دولت برای قانون مند شدن باید لایحه بدهد و مجلس تصویب کند ، اما این کار توسط دولت انجام نشد و هر سال برای شورایاری ها یک مصوبه از دولت گرفته می شود.

وی گفت: امسال نیز از طریق شورای عالی ستانها متنی تهیه و به دولت و مجلس فرستاده و من ماموریت دارم که از جهانگیری پیگیری کنم که خارج از نوبت رسیدگی شود.

وی تأکید کرد: رییس جمهور به وزارت کشور اجازه همکاری برای شورایاری داده است.

‌رییس شورای تهران عنوان کرد: سراج منظورش این است که دولت اقدام ویژه در این زمینه انجام دهد.

شهرداری برای کنترل قیمت آسفالت کارخانه آسفالت سازی را راه اندازی کرد

هاشمی گفت: نهضت لکه گیری خیابانها را حناچی در تهران آغاز کرد و این موضوع موجب شد مصرف آسفالت از ۲۵۰ تن‌  به یک‌میلیون تن برسد.

وی گفت: افزایش نیاز، موجب شد که قیمت آسفالت بالا رود و پیمانکاران قیمت بالا می گفتند و برای اینکه تعادل در قیمت ایجاد شود، کارخانه آسفالت شهرداری فعال شد و قیمت ها پایین آمد.

وی درباره آلوده کنندگی این کارخانه ها گفت: اخیرا از کارخانه آسفالت سازی در منطقه ۱۸ بازدید کردم؛ آلودگی آن صفر بود و حجم آسفالت بالایی هم داشت.

وی تأکید کرد: راه اندازی کارخانه ها تنها کاری بود که می توانستیم قیمت آسفالت را کنترل کنیم.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که چرا برگزاری نمایشگاه‌ها در محل دایمی نمایشگاههای تهران ادامه دارد و به شهر آفتاب منتقل نمی شود، اظهار داشت: شهرآفتاب فعال است و همه روزه نمایشگاه برگزار می‌کند و حتی بیش از ظرفیتش کار می شود.

وی ادامه داد: شرکت برگزاری نمایشگاه ها که دولتی است و به وزارت صحت وابسته است، کارکنانی دارد و باید حقوق بدهد و عدم برگزاری نمایشگاه موجب مشکلاتی برای این شرکت می شود.

هاشمی ادامه داد: این شرکت فضای مناسبی با سالن های زیاد دارد و سعی دارند از فضا استفاده کنند.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه دوره پیشین شورای شهر مبنی بر ضرورت برگزاری همه نمایشگاه های شهر تهران در شهر آفتاب اظهار داشت: مصوبه شورا برای نمایشگاه‌های پرمخاطب است و اکنون مدعی هستند که به دلیل تحریم ها شرکت‌های شرکت کننده در نمایشگاه کم است و نمایشگاه‌ها پر مخاطب نمی شود.

هاشمی در ادامه درباره جلسه هم اندیشی امروز شورای شهر اظهار داشت: موضوع این جلسه احضار اعضا بود و اینکه قوه قضاییه بعضاً به دلایلی بدون هماهنگی با ریاست شورا و با وزارت کشور اعضای شورا را احضار می کند.

 هاشمی ادامه داد: نظر اعضا این بود که باید با تعامل مسایل را حل کنیم که جو سازی نشود و از قوه قضاییه خواستند که با سعه صدر بیشتری برخورد کند.

وی با بیان اینکه باید تعامل دوجانبه با قوه قضاییه داشته باشیم، عنوان کرد: به من ماموریت دادند که این تعامل را ایجاد کنم.

وی گفت: برخی موارد نیاز به احضار ندارد و ما هیات رییسه مجبوریم در  پشت پرده کارهایی را انجام دهیم .

هاشمی در ادامه با اشاره به روند برگزاری جلسه امروز شورای شهر گفت: خزانه‌دار شورای شهر در جلسه امروز گزارش ارائه کرد و اعضای شورا سوالاتی را از وی پرسیدند.

 وی ادامه داد: بر اساس این گزارش درآمد شهرداری ۳۳ درصد غیر نقدی و ۷۷ درصد نقدی بود.
و اعضا انتقاد داشتند گزارشاتی که به شورا می دهد فقط درآمدها را ارائه می‌کند و به گزارش هزینه ها پرداخته نمی‌شود.

وی تأکید کرد: شهرداری باید گزارش تخصیص های سازمانها و مناطق در اختیار شورا قرار دهد.

تعیین تکلیف ساختمان های شهرداری

هاشمی در ادامه اظهار داشت: در جلسه امروز اعضای شورای شهر مصوبه را گذراندند تا ساختمانهای شهرداری که در گذشته ساخته شده تعیین تکلیف شود.

وی خاطر نشان کرد: شهرداری از صد سال گذشته که ایجاد شده، ساختمان های را بدون گرفتن پروانه ساخته است.

وی یادآور شد: این موضوع درباره ساختمان های مشارکتی ها و اضافه بنا ها صدق می‌کند.

وی عنوان کرد: دغدغه اعضا این بود که چرا شهرداری قانون را رعایت نمی کند و از شهرداری خواستند که برنامه سه ماهه به شهرداری ارایه که چگونه ساختمانها را از نظر قانون پایان کار و پروانه به سرانجام برساند.