الگوبرداری از وهابیون در طرح توسعه بافت اطراف حرم امام رضا (ع)/ آیا شان حرم رضوی فدای منافع مالی ارگان‌های خاص می‌شود؟

شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۶ | کد مطلب: ۲۱۱۹۰

به گزارش اسکان نيوز، موضوع احیا و بازسازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی در سال 1371 توسط مرحوم سراج‌الدین کازرونی، وزیر وقت مسكن و شهرسازی در نامه‌ای به مقام معظم رهبری مطرح و تائید شد. ساماندهی و احیا بافت، تجدید حيات شهری بافت پیرامون حرم با محترم شمردن حقوق مالکان ارتقا كيفيت خدمات برای تامین آسایش و رفاه زوار و ساكنان از نکات اصلی مد نظر برای تهيه این  طرح بود.

اما در زمان اجرا، طرح توسعه و ساماندهی بافت اطراف حرم رضوی شکل دیگری به خود گرفت و در حقیقت از هدف و نقشه اصلی‌اش دور شد. در نتیجه تخریب هویت تاریخی و معنوی شهر مشهد؛ گسستن ارتباط محدوده پیرامون حرم مطهر رضوی با خاطره و حافظه جمعی، هویت و تاریخ؛ کوتاه شدن دست زائران کم‌درآمد از خدمات و تسهیلات اقامتی و رفاهی و...؛ افزایش تراکم ساختمانی و جمعیتی، ترافیک، آلودگی‌های زیست محیطی و تنزل کیفیت محیط شهری؛ رانده شدن بیش از پیش مجاوران و ساکنان بافت پیرامون حرم، تشدید ناامنی‌های اجتماعی و در آخر تشدید نارضایتی‌های اجتماعی به واسطه اجبار ساکنان و شاغلان به فروش ملک و از دست دادن محل سکونت و کار از جمله آسیب‌های وارده به منطقه بوده.

به گزارش اسکان نيوز، نگرانی از اجرا نادرست طرح اولیه احیا بافت اطراف حرم تا جایی رسید که مقام معظم رهبری در نامه‌ای به استاندار وقت خراسان رضوی  بر رعایت هویت تاریخی و معنوی شهرها در توسعه و بهسازی محیط شهری بویژه شهرهایی همانند قم و مشهد تاکید کردند. ضمن آن‌که باید از هرگونه تملک صرفا با هدف انتفاع، تامین نیازهای مالی شهرداری و یا ایجاد پاساژ و فعالیت‌های تجاری دوری می‌شد. همچنین حضور سرمایه مردم منطقه در تملک عرصه‌ها، شراکت مردم در پروژه‌های سرمایه‌گذاری و درنهایت خرید املاک آن‌ها با رعایت موازین شرعی و قانونی از شروط رهبری برای اجرا طرح نوسازی بود.

 

تذکر رهبری به استان خراسان رضوی

حتی 300 نفر از علما، نخبگان و نمایندگان در نامه‌ای اعتراضی به سران سه قوه اعلام کردند: نباید قاعده وهابیت همانند مکه و مدینه در پیرامون حرمین شریفه و بافت تاریخی که قدمگاه اولیا خدا بوده، اجرا شود.


نامه اعتراضی 300 نفر از علما
 
در نهایت شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در پی انحراف از اجرا طرح توسعه در سال 96 مصوبه‌ای را اعلام و در سال 97 دستور توقف طرح طاش را به استان خراسان رضوی ابلاغ کرد.

اما استانداری خراسان رضوی در هماهنگی با شهرداری و آستان قدس  به دليل ابهام در عدم لحاظ برخی تعهدات قبلی در ساختار شارستان، تا مدت‌ها این مصوبه را ابلاغ نکرد. پس از آن هم  ‌تقی‌زاده‌خامسی به عنوان شهردار وقت از  مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری مبنی بر ابطال طرح طاش، شکایت کرد. حتی بعد از رفع  ابهام مطرح شده و ابلاغ طرح توسط استانداری، باز هم  مدیریت شهری فعلی بر شکایت خود از شورای عالی شهرسازی و معماری تاکید داشت و اجرا طرح طاش را پیگیری کرد.
 شکایت شهرداری مشهد از شورای عالی شهرسازی و معماری
 
پس از این هم جمعی از علما و نخبگان در نامه‎ای به ریاست قوه قضاییه در مورد شکایت شهرداری مشهد اعلام کردند: مداخلات نابه‌جا و مواجهه خلاف با این بافت به نام توسعه و نوسازی، هزینه‌های مادی و معنوی به‌بار آورده.

اکنون  با همه این اقدامات،  این سئوال مطرح است که آیا اولویت طرح احیا و بازسازی بافت اطراف حرم مطهر، حفظ شان امام رضا و زوار این حرم بوده یا منافع مالی برخی نهادها؟ قطعا تصمیم‌گیری‌ها در مورد مشهد ملی و فراملی بوده و اجرا آن نباید محلی باشد، چراکه حقوق عمومی  بر حقوق خصوصی اولویت دارد.


فیلم: الگوبرداری از وهابیون در طرح توسعه بافت اطراف حرم امام رضا (ع)

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
Amir
سلام معلوم نیست کی به کی هست
اونهایی که در قدرت هستند برای تامین منافع خود و بستگان طرحهای جدید میدند
شهر را از منظر افق ‌وسایر امکانات ضایع میکنند از وهابیها یاد گرفتن و فقط
به درآمد مالی بسنده میکنند خودم چهل ساله متوجه این مسائل هستم کو پاسخگو