«باستی‌هیلز» یک روز پس از حذف گیت

چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵ | کد مطلب: ۲۱۱۶۳
«باستی‌هیلز» یک روز پس از حذف گیت
اسکان نيوز: یک خبرگزاری این خبر را روز سه‌شنبه بدون ذکر منبع نقل و اعلام کرد که «با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات گیت ورودی این شهرک که مانع تردد عموم بود جمع آوری شد».

خبرنگار ایرنا صبح امروز به این محل مراجعه و مشاهده کرد که گیت برداشته و با وجود حضور برخی نگهبانان موفق شد وارد این شهرک شود.

باستی هیلز که با عنوان شهرک خوانده می شود، ویلاهایی را در دل خود جای داده که وجود آنها از لحاظ زیبایی و مساحت پس از آنکه گوشه هایی از تصاویرشان در فضای مجازی منتشر شد، بیشتر خبرساز و جنجال آفرین بود.

وارد شهرک که می‌شوید بلواری با پیچ‌های ملایم، سرسبز و با درختکاری زیبا و منظم در کنار دیوارهای زیبا، متقاوت و بلندقامت، پیش رویتان نمایان می شود؛ فضایی آرام که فقط گاهی آواز گنجشک ها سکوتش را برهم می زند.

دیوارهای بلند و زیبا با سنگ‌های گران‌قیمت؛ ویلاهای سمت چپ و راست از خیابان جدا و حریم ویلاها را برای صاحبانشان حفظ می‌کند.

کوچه های فرعی باستی هیلز با نام‌های یاس شرقی و غربی، مریم شرقی و غربی و … مانند کوچه های دیگری که در شهرها می بینید نیست؛ پهنای آنها بیشتر از خیابان های شهری هستند و چند خانه هم در دل خود ندارند، فقط یکی از درهای هر کدام از ویلاهای باستی در یک کوچه قرار می‌گیرد.
ویلاهایی میان حیاط هایی مجلل که البته فقط قسمتی از آنها از لابه‌لای نرده ها قابل رویت است و از سه نبش ویو دارند؛ آنقدر بزرگ و بلند هم هستند که از دیوارهای اطرافشان دیده نشود.

هر ویلای باستی معماری، طرح و رنگ مختص به خود دارد؛ زیبایی و ترکیب معماری کلاسیک و مدرن کنار هم در این شهرک در حالی چشم‌نواز است که تقریباً قدمت برخی از آنها بیش از ۱۶ سال تخمین زده می‌شود.

شهرک خبرساز

شهرک ویلانشین باستی هیلز و نیز شهرک دیگر کلاک در لواسان اخیراً باتوجه به اینکه گفته شده در ساخت و ساز آنها تخلفاتی شکل گرفته بوده، خبرساز بوده اند.

پیش از نوروز ۹۸ با انتشار گزارش‌ها و عکس‌های فرزند یکی از ثروتمندان صاحب تعدادی از ویلاها، باستی هیلز بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد و توئیت ها و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت، چند وقت بعد در حالی صداها فروکش کرد که نه تنها هیچ اتفاقی برای شهرک نیفتاد بلکه مالکان هم کوچک‌ترین واکنشی نشان ندادند و زندگی مرفه‌شأن در باستی که با دیوارهای چندمتری تافته جدا بافته از لواسان، همچنان جریان داشت.

دیواره های بلندی که اینک دیگر دارای گیت ورودی نیستند.

کار این شهرک به جایی رسیده بود که امام جمعه لواسان هم به موضوع ورود کرده است؛ حجت الاسلام سید سعید لواسانی روز جمعه ۲۵ خردادماه سال جاری در خطبه‌های نماز جمعه خطاب به مسئولان گفت: چرا دیوارهای سر به فلک کشیده شده شهرک باستی را تخریب نمی‌کنید که هم خلاف قانون است و هم دهان‌کجی به مردم؟

درباره باستی هیلز

شهرک باستی هیلز در ارتفاعات لواسان و مجاورت خیابان باستی و ساختمان شورای شهر با دیواره‌های بلند محصور و در ورودی این شهرک عبارت (Busty Hills) حک شده است.

یک مسئول سابق شهری لواسان که از مسائل ساخت و سازهای این شهر مطلع است در این باره توضیح داد: باستی نام منطقه‌ای در بالادست محله شورکاب لواسان است که در گذشته ۹۰ درصد کاربری آن باغات و ۱۰ درصد فضای سبز و جنگل مصنوعی بود و طی جریان طرح جامع از محدوده شهری لواسان خارج شد.

به گفته وی، اوایل سال ۸۰ فردی که با عنوان به نام «غ. م» ۱۲۸ هزار مترمربع از اراضی باستی را طی مزایده‌ای برنده می‌شود.

این مسئول سابق شهری که به سبب اهمیت موضوع خواست نامش در خبر قید نشود گفت: این فرد همان زمان برای تفکیک و ساخت و ساز در زمین‌های خود توافقنامه‌ای با شهرداری منعقد می‌کند که طبق آن مجوز تفکیک در ۵۰ قطعه ۲ هزار متری (با توجه به کاربری ملک باغات که در طرح هادی قابل تفکیک بود) را در ازای پرداخت مبلغی وجه نقد، یک قواره زمین به مساحت مشخص در ورودی شهر و نیز میزان مشخصی از همین زمین های باستی که شامل عقب‌نشینی‌ها و معابر شده‌اند، اخذ می‌کند.

وی افزود: تجاوز در ساخت نسبت به متراژ مشخص، همان زمان، جریمه های کمیسیون ماده ۱۰۰ را به دنبال ایجاد کرد اما مالکان پس از پرداخت جریمه سال ۸۲ موفق به کسب پایان کار شدند.

شهرداری: کار باستی هیلز تمام شده

در این میان اما شهردار لواسان طی مصاحبه‌ای در برنامه تلویزیونی در اواخر ۹۷ با اشاره به شهرک باستی هیلز اعلام کرد: مالکان شهرک باستی‌هیلز عدم خلافی و پایان کارشان را اخذ کرده‌اند، لذا پرونده شهرک مذکور بسته و کارش تمام شده است.

این درحالی بود که بعد از سخنان شهردار لواسان، مشاور وزیر راه و شهرسازی البته اواخر سال ۹۷ اعلام کرده بود که ابهامات مطرح شده در خصوص شهرک باستی هیلز در زمینه‌هایی همچون پروانه ساختمانی یا انطباق با طرح‌های مصوب در جریان رسیدگی کارگروه راه و شهرسازی قرار گرفته و نتایج آن منعکس خواهد شد.

حسین معصوم خاطرنشان کرده بود: شهرک ویلایی باستی تنها در صورتی که در آن نقطه طرح مصوب وجود داشته باشد خلاف نیست، یعنی اگر پروانه‌ها بر اساس طرح مصوب صادر و ساخت و سازها انجام شده باشند.

چرا لواسان؟

شهر لواسان مرکز بخش لواسانات شهرستان شمیرانات است که در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد.

این شهر با آب و هوایی کوهستانی و مطلوب، دارای مناظری بکر و سرسبز در نزدیکی رودخانه جاجرود و در نهایت سد لتیان طی سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از ثروتمندان و سرشناسانی قرار داشته که برای تفریح و گذران آخر هفته‌ها به دور از شلوغی‌های پایتخت به این منطقه گرایش پیدا کرده‌اند و لواسان را روز به روز دستخوش تغییرات زیست محیطی و ساخت و ساز ویلاهای خوش نشینی کرده‌اند.

مهاجرت فراوان این افراد که عده‌ای از مسئولان آن را «غیرقابل کنترل» نیز تعبیر کرده‌اند بویژه طی دو دهه اخیر از جمله دلایل افزایش نجومی قیمت ملک و زمین در این شهر اعلام شده است.

شهری که به گفته مسئولان متولی تنها شهر ایران است که محدوده آن در طرح جامع شهری سال ۱۳۸۰ از سه هزار و ۳۰۰ هکتار به ۷۷۲ هکتار رسیده است یعنی نه تنها افزایش نداشت بلکه کاهش چشمگیری هم داشته که ساخت و سازهای غیرمجاز را یکی از آسیب‌های آن تلقی می‌کنند.

در حالی که طرح جامع شهری و نیز دیگر مصوبات مربوط به حریم این منطقه با هدف صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی ابلاغ شده اما برخی مسئولان می‌گویند که این طرح‌ها نتیجه عکس داده است.

در عین حال یک مسئول سابق شهری لواسان علت کاهش محدوده شهر در آن زمان را حفاظت از یکی از مهمترین منابع تأمین کننده آب شرب تهران یا همان سد لتیان دانست و گفت: ما معتقدیم که این روش درستی برای حفظ حریم سد نبود؛ این طرح نه تنها مانع ساخت و ساز نشد و مشکلی را حل نکرد بلکه باعث شد مُهر غیرمجاز هم بر ساخت و سازهای منطقه زده شود.

این در حالی است که مسئولان کنونی استان تهران هم البته موضوع محدوده شهری را مورد توجه قرار داده‌اند؛ از جمله «مصطفی کواکبیان» نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی که چندی پیش در نشست مردمی بررسی مشکلات لواسان با اشاره به کاهش محدوده این شهر ضمن ابراز گلایه تاکید کرد: این مساله باید پیگیری شود و مسئولان پاسخگو باشند.

وی ضمن بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی درباره جلوگیری از ساخت و ساز در لواسانات به منظور حفاظت از حوضه آبخیز سد لتیان مصوبه دارد تصریح کرد: اگر شورای عالی امنیت ملی درباره حریم کیفی و کمی رودخانه جاجرود استدلال دارد از راه قانون اقدام کند تا به مصوبه قانونی تبدیل شود و مردم با رضایت به آن عمل کنند.
مرجع: ایرنا