هشدار کارشناس سازمان ملل نسبت به خطر "آپارتاید اقلیمی"

چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۸ | کد مطلب: ۲۰۸۱۱
هشدار کارشناس سازمان ملل نسبت به خطر "آپارتاید اقلیمی"
اسکان نيوز:  "فیلیپ الستون" گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر شدید گفت که حتی اگر اهداف جاری مقابله با تغییرات اقلیمی برآورده شود فقر، گریبان میلیون‌ها نفر را در دنیا خواهد گرفت.
او همچنین گام‌هایی که نهادهای وابسته به سازمان ملل برای حل این مشکل برداشته‌اند را بسیار ناکافی خواند.

الستون، کارشناس استرالیایی که عضو هیات کارشناسان مستقل سازمان ملل است گزارش خود در این زمینه را روز دوشنبه تحویل شورای حقوق بشر سازمان ملل داد. این گزارش مبتنی بر تحقیقات موجود است.

یکی از هشدارهای اصلی گزارش این است که فقرای جهان احتمالا بیشترین ضربه را از افزایش دما خواهند خورد و این تغییرات به طور بالقوه باعث کمبود آذوقه و مناقشه خواهد شد.

براساس این گزارش انتظار می رود حداقل ۷۵ درصد هزینه تغییرات اقلیمی به کشورهای درحال توسعه تحمیل شود؛ درحالی که نصف کم درآمدتر جمعیت جهان فقط مسئول انتشار ۱۰ درصد گازهای کربنی است.

او گفت: آنهایی که کمترین نقش را در تصاعد گازهای گلخانه‌ای داشته‌اند... بیشترین آسیب را خواهند دید.

وی همچنین هشدار داد که آثار گرمایش می‌تواند دستاوردهای ۵۰ سال اخیر در زمینه کاهش فقر را زایل کند.

هیات میان دولتی تغییرات اقلیمی از سال ۲۰۰۷ میلادی هشدار داده که "فقیرترین فقرای جهان... بیشترین آسیب را خواهند دید."

گزارش الستون به شدت از کم کاری در این زمینه به رغم هشدارهای متعدد در دهه‌های اخیر انتقاد می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، او از جمله از ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، به خاطر گشودن آمازون به روی صنعت معدنکاری و "تضعیف" حفاظت‌های زیست محیطی انتقاد کرد.

در این گزارش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز به خاطر "انتصاب لابی‌گرهای سابق در پست‌های نظارت" بر سیاست‌های آب و هوایی و "ساکت کردن و ایجاد ابهام در علوم اقلیمی" و همچنین لغو سیاست های حفاظت از محیط زیست هدف انتقاد قرار گرفته است.