نامه فعالان محیط زیست کشور به استناد اصل 50 قانون اساسی و ماده 688 قانون مجازات اسلامی

درخواست توقف دایم "پروژه بایوجمی" تالاب انزلی از دادستان کل کشور

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳ | کد مطلب: ۲۰۶۴۸
درخواست توقف دایم "پروژه بایوجمی" تالاب انزلی از دادستان کل کشور
به گزارش اسکان نيوز، یک سازمان مردم نهاد محیط زیستی با ارسال نامه ای به ددستان کل کشور، خواهان توقف دایم "پروژه بایوجمی" در تالاب انزلی شد.

در این نامه با تاکید بر اینکه در پروژه مذکور، به صورت عمده از کد خوراکی "دی اکسید تیتانیوم" استفاده می شود که بسیاری از منابع علمی حتی بر سرطان زا بودن این مواد تاکید داشته و در برخی از کشورها همچون انگلستان و اتحادیه اروپا، استفاده از آن ممنوع اعلام شده آمده است:« آزمایشات اولیه این پروژه در چند استخر پرورش ماهی انجام گرفته است و تعمیم آن به تالابی به عظمت و پیچیدگی انزلی، خطایی فاحش و گناهی نابخشودنی است.»

نویسندگان این نامه همچنین با اشاره به اینکه جدیدترین پژوهش صورت‌گرفته در ایتالیا نشان می‌دهد که "نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم" سبب کاهش تحرک اسپرم، قطعه‌قطعه شدن  DNA و تخریب سلول‌های اسپرم و اثرات جبران ناپذیر انسانی می شود گفته اند:« این در حالی است که مسئولین این طرح، صرفا با انجام آزمایشات اولیه و ارائه نمونه بافت ماهیان موجود در استخرهای پرورش ماهی در بازه زمانی محدود و ادعای ایزوله نمودن ۲۰۰ هکتار از تالاب انزلی آن هم با استفاده از بیل مکانیکی و شانه های خاکی، سعی در تزریق این مواد در قلب تالاب را دارند که شرایط طبیعی، می توانند به سادگی آب مخلوط با این ماده را به کل تالاب منتقل نمایند و فجایع عظیم محیط زیستی را به دنبال داشته باشد.»

آنها در انتها درخواست کرده اند که دادستان کل کشور به استناد اصل 50 قانون اساسی و تبصره 2 ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 و ماده 9 "قانون حفاظت وبهسازی محیط زیست" مصوب 1353 و با توجه به تصویب و تامین اعتبار آن در سطح ملی و وظایف و اختیارات دادستان کل به عنوان نماینده مدعی العموم کشور و در راستای حمایت از منافع عمومی، دستور قضایی برای توقف دایم پروژه را صادر کند. متن کامل این نامه در ادامه می آید.

«بسمه تعالی»
حجت الاسلام منتظری دادستان محترم کل کشور
با سلام

"تالاب بین المللی انزلی" از جالب ترین و بزرگترین زیست گاه های طبیعی جانوران ایران زمین است. ارزش های اکولوژیکی این تالاب آن قدر بی نظیر است که سال هاست کنشگران محیط زیست در حال رایزنی برای جلب حمایت همه جانبه ذینفعان به منظور احیای زیست بومی این تالاب بوده اند و متاسفانه همیشه سد کمبود اعتبارات و ناهماهنگی بین بخشی، سبب کم اثر شدن این فعالیت ها گردیده است.

اما به یکباره پروژه ای با عنوان "پروژه بایوجمی" و با اعتبار عجیب 850 میلیارد تومانی و به بهانه احیای 3 ساله تالاب انزلی تعریف و تامین اعتبار می شود. اگر از حضور شرکتی خاص، ارتباطات آن و نحوه تامین اعتبار عجیب آن بگذریم، چالش های مهمی در زمینه اجرای این پروژه وجود دارد که آینده اکولوژیکی این تالاب را با تهدید جدی مواجه می نماید:

 1- با توجه به شواهد موجود، پروژه فوق در هیچ مرجع علمی معتبری تایید نگردیده است.

2-  متاسفانه در 50 سال گذشته در قالب هیچ پروژه جامع نگری، فون و فلور تالاب و ارتباطات اکولوژیکی آن شناسایی نشده اند و لذا با توجه به ناشناخته بودن گونه های تالاب، اثرات استفاده از این مواد روی گونه های موجود ناشناخته است و می تواند پیامدهای بزرگ محیط زیستی به دنبال داشته باشد.

  3- آزمایشات اولیه این پروژه در چند استخر پرورش ماهی انجام گرفته است و تعمیم آن به تالابی به عظمت و پیچیدگی انزلی، خطایی فاحش و گناهی نابخشودنی است.
 
  4- در این پروژه به صورت عمده از کد خوراکی "دی اکسید تیتانیوم" استفاده می شود که بسیاری از منابع علمی حتی بر سرطان زا بودن این مواد تاکید داشته و در برخی از کشورها همچون انگلستان و اتحادیه اروپا، استفاده از آن ممنوع اعلام شده است.

5-  جدیدترین پژوهش صورت‌گرفته در ایتالیا (به شرح پیوست) نشان می‌دهد که «نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم» سبب کاهش تحرک اسپرم، قطعه‌قطعه شدن  DNA و تخریب سلول‌های اسپرم و اثرات جبران ناپذیر انسانی نیز می گردد.

این در حالی است که مسئولین این طرح، صرفا با انجام آزمایشات اولیه و ارائه نمونه بافت ماهیان موجود در استخرهای پرورش ماهی در بازه زمانی محدود و ادعای ایزوله نمودن ۲۰۰ هکتار از تالاب انزلی آن هم با استفاده از بیل مکانیکی و شانه های خاکی، سعی در تزریق این مواد در قلب تالاب را دارند که قوانین حاکم بر مکانیک سیالات، هدایت هیدرولیکی، جریانات سطحی و زیرسطحی و حتی وقایع غیرطبیعی می توانند به سادگی آب مخلوط با این ماده را به کل تالاب منتقل نمایند و فجایع عظیم محیط زیستی را به دنبال داشته باشد.

 بدین منظور و باتوجه به آسیب ها و مضرات این طرح بر همه جوانب زندگی مردم و اکوسیستم تالاب و هدر رفت میلیاردها تومان بیت المال خواهشمند است دستور فرمایید به استناد اصل 50 قانون اساسی و تبصره 2 ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 و ماده 9 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 1353 و با توجه به تصویب و تامین اعتبار آن در سطح ملی، و وظایف و اختیارات جنابعالی به عنوان نماینده مدعی العموم کشور و در راستای حمایت از منافع عمومی، از جنابعالی درخواست صدور دستور قضایی به جهت توقف دایم این پروژه را داریم، لطفا دستورات لازم را مبذول فرمایید.

سیاوش آقاخانی
رییس هیات مدیره


رونوشت:
- جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور جهت اطلاع و درخواست پیگیری
- جناب آقای دکتر سراج ریاست محترم سازمان بازرسی جهت اطلاع و درخواست پیگیری
- جناب آقای کلانتری ریاست سازمان حفاظت محیط زیست جهت اطلاع و درخواست صدور توقف فوری پروژه
- جناب آقای دکتر الفت معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه جهت اطلاع و درخواست پیگیری حفظ حقوق عامه
- جناب آقای دکتر اکبری مشاور محترم وزیر کشور و مدیرکل سازمانهای مردم نهاد وزارت کشور جهت اطلاع
- جناب آقای دکتر رفاهی مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی قوه قضاییه جهت اطلاع
- جناب آقای الموتی دبیر محترم شبکه ملی سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی جهت اطلاع و درخواست پیگیری موضوع
- جناب آقای سالاری استاندار محترم استان گیلان جهت اطلاع و درخواست پیگیری موضوع
- حجت الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا دادستان محترم مرکز استان جهت اطلاع و درخواست پیگیری موضوع
- جناب آقای سیدزاده دادستان شجاع شهرستان انزلی ضمن تشکر از پیگیری های ارزشمند جنابعالی و آمادگی حمایت همه جانبه
- جناب آقای مهندس محمدپور مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان گیلان جهت اطلاع و درخواست انجام وظیفه قانونی