پاسخ به منتقدان سامانه شفافیت

به عقب بازنمی‌گردیم

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶ | کد مطلب: ۱۹۹۰۵
به عقب بازنمی‌گردیم
محمودمیرلوحی عضو شورای شهر تهران درباره انتشار اطلاعات در این سامانه به اسکان نيوز توضیح می دهد: 

زمانی که لیست حقوق مدیران شهری منتشر شد،برخی معتقد بودند انتشار این لیست که با واقعیت دریافتی مدیران فاصله دارد ،بیشتر به اصل شفافیت لطمه می زند و مردم را به صداقت مدیران شهری بدگمان می کند ، برای این حاشیه های که همراه با تکمیل سامانه شفافیت ایجادمی شود چه کرده اید نباید اطلاعات دقیق تری منتشر شود تا حاشیه هایی که به طور مثال در زمان انتشار حقوق مدیران پیش آمد ،رخ ندهد ؟

درباره موضوع حقوق‌ها، جریانی که پس از 10 سال هنوز پستوها و تاریک‌خانه‌های آن تاریک است آمده و آن را مورد انتقاد قرار داده است. من از این بابت خوشحالم چرا که هدف ما همین است. ما امروز حقوق افرادمان را اعلام کردیم و بهتر است فیش‌های حقوقی منتشر شود. بهتر است افرادی که چنین جریانی را نقد می‌کنند، فیش‌ حقوقی‌شان را منتشر کنند که مردم مشاهده کنند.

 پژوهش و پیمایش اخیر نشان می‌دهد که جایگاه شورای شهر و شهرداری تهران در وضعی که سرمایه‌های اجتماعی در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف به شدت در حال آسیب دیدن است، وضع بهتری نسبت به بقیه دستگاه‌ها دارد. البته این موضوع ناشی از سیاست‌های شفاف‌سازی شوراست. این در حالی است که ما مخالفانی هم داریم که هر کاری انجام می‌دهیم، آنها می‌گویند که «کافی است» و حاضر نیستند با گذشت زمان، هیچ بخش و سهمی از کارهایی را که قبلاً انجام داده‌اند، آفتابی و عیان کنند.

 ما به عقب برنمی‌گردیم زیرا معتقدیم که دردوره مدیریت ما و همفکران ما پس از انتخابات 94 و 96 اتفاقات خوبی رخ داده است. ما با تلویزیون و رادیو به اینجا نیامده‌‌ایم بلکه ما با محبت، لطف و سرمایه‌ اجتماعی بر سر کار آمده‌ایم و باید این مسیر را ادامه دهیم زیرا این مجموعه سرمایه، اندوخته و پشتیبان رأی اصلاح‌طلبان است.

درخصوص انتشار پروانه های ساختمانی سال 97 هم  متخصصان  حوزه شهرسازی معتقد بودند این اطلاعات برای کشف تخلف کافی نیست .

این مسأله ابهامی ندارد. ما این مسأله را به تدریج  روشن  و کامل می‌کنیم چرا که از راهبرد و سیاست‌های ماست. البته  امکان صد درصد شفافیت وجود ندارد، ولی تا جایی که جامعه به آن قانع شود، رقبای خود را وادار به تبعیت از چنین شیوه و سیاستی می‌کنیم و ان‌شاءالله به نقطه مطلوب خواهیم رسید. به نظر می‌رسد وقتی ما پرهیز از «تعارض منافع» را اعلام کردیم، عده‌ای فکر می‌کردند که چنین کلامی برای تبلیغات به کار برده می‌شود درحالی‌که امروز این‌گونه نیست بلکه مصوب شده است.

در حوزه شهرسازی نیز ما اجازه نمی‌دهیم که کسی قانون و مقررات طرح تفصیلی را دور بزند، ما اکنون سامانه پروانه‌ها و اطلاع‌رسانی سامانه‌ پروانه‌های ساختمانی را مد نظر داریم و چنین اقدامی، انقلابی در حوزه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد است که با گذشت زمان روشن‌ خواهد شد. شهروند محترمی در نامه‌ای به بنده اعلام کرده که یکجا به طرح تفصیلی عمل نشده است، البته این نامه نشانه‌های خوبی است زیرا بلافاصله آن را مورد بررسی قرار می‌دهم و اگر تخلفی وجود داشته باشد، مشاهده می‌شود و آن را پیگیری می کنیم .

این موضوع نشان می دهد میان ما و شهروندان اعتماد به وجود آمده است برخی از شهروندان به ما می گفتند، ما تا شش ماه باور نداشتیم که شورا بخواهد به طرح تفصیلی عمل کند، درحالی‌که امروز چنین باوری وجود دارد که شورا به طرح تفصیلی عمل می‌کند.  یک‌سوم مصوبات برنامه سوم بر عهده سامانه شهر هوشمند است، این سامانه امروز سه پیام روشن دارد: اول آنکه اقتصاد آینده تهران و کلانشهرها در حال تحول کسب و کار است.

دوم آنکه امروز نمی‌توان بدون سامانه‌های دیجیتال، به مردم خدمت ارزان و باکیفیت ارائه داد. اگر کسی چنین ادعایی داشته باشد، ادعایش گزاف است چرا که کیفیت و هزینه مهم است. سومین پیام روشن این سامانه، شفافیت و مبارزه با فساد است. با وجود این سه هدف، یک سوم برنامه سوم، موضوع شهر هوشمند خواهد بود.

 ما در هر جایی که بتوانیم، قدمی به سمت شفافیت، شهر هوشمند، دیجیتال و سلامت برمی‌داریم، مگر تابه حال به ذهنمان نرسیده باشد، وگرنه مطمئناً تأخیری در انجام کارها نداریم. من از همین‌جا به همه شهروندان می‌گویم عزیزان، همه کسانی که اهل نظر هستید و دلتان برای سرمایه‌های اجتماعی و سلامت شهر، منابع و اموال مردم در این شهر می‌تپد، کمک و راهنمایی کنید و اگر نظراتی دارید، بیان کنید.