حسن رسولی: نسبت شفافیت با مفسدین نسبت جن و بسم الله است

سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶ | کد مطلب: ۱۹۴۶۴
حسن رسولی: نسبت شفافیت با مفسدین نسبت جن و بسم الله است
به گزارش اسکان نيوز، سیدحسن رسولي در پنل‌ بررسی نقاط قوت و ضعف عملكرد نظارتی شورای شهر بر شهرداری که با حضور كوليوند نماينده مجلس شوراي اسلامي و اقبال شاكري عضو شوراي شهر تهران در دوره چهارم در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، اظهار كرد: نظارت جمعی برخاسته از خرد جمعی نسبت به نظارت فردی وزیر کشور یا استانداران سراسر کشور کارآمدتر است. یکی از مسئولیتهای دسته چندم وزیر کشور و استانداران در گذشته نظارت بر اداره امور محلی بود که امروز این وظیفه در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر به ویژه در کلان شهرها به بیش از ۱۵ نفر واگذار شده است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف قانونی مصوبه مجلس که در اختیار شورای شهر گذاشته شده؛ انتخاب شهردار است، این وظیفه تا قبل از 9 اردیبهشت سال ۷۷ برعهده استانداران بود و به نیابت از شورای شهر بر اموال شهرداری ها اعمال نظارت داشتند، اما از ۷۷ تا کنون که حدود بیش از ۲۰ سال می گذرد این وظیفه بر شورا واگذار شده است.

البته شورای شهر در کنار انتخاب شهردار وظایف نظارتی متعددی از جمله قانونگذاری و نظارت را نیز برعهده دارند.

خزانه دار شورای شهر تهران تصریح کرد: اینکه یک قانون چقدر نقص یا ظرفیت دارد، بستگی به رویکردهای حاکم در کشور دارد به طوری که به هر میزان که رویکرد عمومی به سمت تمرکز گرایش داشته باشد، شبیه لايحه ماليات بر ارزش افزوده که در مجلس مطرح است، برگشت به موضوع تمرکز سابق است. از نمانیدگان مجلس استدعا می کنم، شوراهای اسلامی را دریابید و نگذارید به غلط خلط مبحث میان مفهوم مالیات و عوارض صورت گیرد. عوارض همانطور از نامش پيداست، عدد و رقمي است كه افراد حقيقي و حقوقي به واسطه عارضه اي از فعاليتشان در شهر ايجاد ميكنند و بايد پرداخت کنند و کاملا ماهیت محلی دارد، در حاليكه ماليات عمومي مربوط فعالیت گروه های اقتصادی است که برای اداره کشور گرفته می شود.

وی تاکید کرد: ابزارهای نظارتی که امروز با قانون مصوب مجلس برعهده شورای شهر است، تصویب برنامه شهرداری، تصویب لایحه بودجه، تفریغ بودجه از طریق انتخاب حسابرس مستقل قانونی که از سال 96 از طریق فراخوان عمومی انتخاب شد، انتخاب ذی حسابان ۱ و ۲ ، تذکر، سوال و استیضاح شهردار است. به هر میزانی که مراجع بالادستی نهاد شوراها که مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر مراجع عالی تصمیم‌گیر هستند، رویکرد عدم تمرکز را انتخاب کنند به همین میزان از وظایف تصدی گرانه دولت کاسته می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اختیارات شوراها کافی نیست اما ناچیز هم نیست، اعلام کرد: در هیچ بندی از قانون شوراها حتی در فصل هفتم برای شوراها کارکرد سیاسی در نظر گرفته نشده است. معتقدم حضور افراد سیاسی به معنای تشخیص دهنده مصالح ملی و دارای تفکر، مرام و منش سیاسی تعیین شده و قابل پاسخ گو نه تنها عیب نیست بلکه حسن است. آنچه ایراد بوده ، این است که از جیب مردم، منزلت سازمانی شهرداری و از محل اعتباراتی که در اختیار شهرداری است بهره برداری حزبی و سیاسی شود تا کسی از مدیریت شهری رئیس جمهور شود.

رسولی تاکید کرد: شورای پنجم برای اینکه کمتر دچار محدودیت‌های سیاسی شود، دو کار مهم را انجام داد؛ نخست اینکه میثاق نامه ای را امضا کرد تا عضو شورایی که مردم به آن رای داده تا پایان این دوره، حق قبول مسئولیتی که غیر قابل جمع با عضویت شورای شهر باشد را نداشته باشد. به همین دلیل بود که به آقای محسن هاشمی برای شهردار شدن رای ندادم در عین اینکه او یکی از شایسته گان است. نکته دوم ما با شهرداران (آقایان نجفی و افشانی) قرار گذاشتیم که راه رسیدن به پاستور از بهشت نمی گذرد.

وی انتخاب شهردار را سه مرحله ای یعنی؛ انتخاب توسط شورای شهر، انتصاب توسط وزیر کشور مشروط به تایید صلاحیت سطح سوم عنوان کرد و گفت: در کشور کمبود دستگاه‌های نظارتی نداریم شاید مازاد هم داشته باشیم به ویژه در خصوص شوراها و شهرهایی که دیوار آن کوتاه‌تر است. مجلس، مقامات قضایی، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات بدون هیچ ممانعتی می تواند بر شوراها نظارت داشته باشند. به همین دلیل در شورای پنجم به این نتیجه رسیدیم در کنار این ابزارها اگر امور اداری شهر را شفاف کنیم که مردم بدانند شهردار و نمایندگانشان چگونه تصمیم گیری می کنند، به نظارت همگانی و به کاهش فساد کمک خواهیم کرد.

رسولی با اشاره به اینکه نسبت شفافیت با مفسدین نسبت جن و بسم الله است، تاکید کرد: امروز می توان با مراجعه به سایت سامانه شفافیت، تمامی قراردادهای بالای ۲۰۰ میلیارد تومان، صفر تا صد مناقصه ها، قراردادها،  لوایح و مصوبات، عملکرد بودجه، اطلاعات شهرسازی، مدیران و کارکنان و اطلاعات مربوط به دریافت کنندگان طرح ترافیک را در سامانه شفافیت مشاهده کرد. در حالی که در گذشته حدود ۵۲ درصد از معاملات شهرداری صرف نظر از مقیاس با ترک تشریفات انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت اول مدیریت شهری در دوره پنجم حوزه حمل و نقل عمومی، مترو اتوبوس و سایر سیستم های حمل و نقل ترکیبی است، تصریح کرد: در ارتباط با دیوان محاسبات شهری تا زمانی که نتوانیم از طریق شورای عالی استان، دولت و کمیسیون کلان شهرها و مجلس به تاسیس دیوان محاسبات شهری برسیم، نمی‌توانیم مدعی باشیم که کاملا به یکی از وظایف خود به عنوان از اعضای شورا که نظارت بر دخل و خرج شهری است به نحو مطلوب عمل کردیم.

رسولی با تاکید بر اینکه به نظرم هر چهار دوره قبلی شورای شهر و شهرداران هر آنچه را که در توان داشتند، انجام دادند، سلایق و رویکردها تفاوت دارد، گفت: ۲۰ سال زمان مناسبی برای تکامل شورا نیست، مسیر تکاملی در حال طی شدن است.

وی در پایان گفت: نمی خواهم بگویم فساد در شهرداری ریشه کن شده است اما در 21 ماه گذشته در رده شهردار، معاون و قائم مقام  که دائم  توسط دستگاه های نظارتی کنترل می شوند تا به حال فرد متخلفی دستگیر نشده است  در شرایطی که متاسفانه عمق فساد در رده های یک و دو دولت ها و حتی در گذشته، شهردار واقعی گرفتار این موضوع شدند.