T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> محیط بان ورامین در تنهایی جان داد/ تعداد محیط بان های ایران 1هشتم استاندارد جهانی - اسکان نيوز
کمبود بودجه دولت‌ها وعده‌های غیرعلمی عیسی کلانتری برای محیط بان ها؛

محیط بان ورامین در تنهایی جان داد/ تعداد محیط بان های ایران 1هشتم استاندارد جهانی

جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱ | کد مطلب: ۱۵۷۴۷
محیط بان ورامین در تنهایی جان داد/ تعداد محیط بان های ایران 1هشتم استاندارد جهانی
اسکان نيوز-الهه موسوی : محیط بان ها ایستاده و در نبرد با دشمنان طبیعت می میرند؛ اما این تمام ماجرای زندگی و کار آنها نیست. محیط بان ها با تنهایی، بی پناهی، تجهیزات ناقص و بر دوش کشیدن بار اضافی ناشی از کمبود نیرو سر می کنند و در تنهایی جان می دهند و گاه تا ساعت ها پس از مرگ، کسی از حوادثی که برای آنها پیش می آید با خبر نمی شود. دولت ها می آیند و می روند؛ شعار می دهند و با آن شعارها رای می گیرند اما در عمل، محیط بان ها همچنان تنها و دست خالی هستند.

روز گذشته جسد محیط بان 29 ساله ورامینی "میلاد عباس زاده" در حالی در پاسگاه محیط بانی و بر روی تخت خوابش کشف شد که به نظر می رسید ساعت ها از مرگ او گذشته است؛ به گونه ای که جنازه خشک شده بود.

 شاید اگر میلاد عباس زاده تنها نبود و کسی می توانست کمک های اورژانسی به او بدهد زندگی اش نجات می یافت. اما او تک و تنها، در پاسگاه محیط بانی "مکرش" واقع در "منطقه حفاظت شده کویر" خوابید و دیگر بیدار نشد. اتفاقی که در تمام طول سال و ماه و روزها و ساعت ها برای بسیاری از محیط بان های ایرانی می افتد. چه آنها که در پاسگاه می مانند و چه آنهایی که به گشت و ماموریت می روند.

محمودرضا خسروی رییس "منطقه حفاظت شده کویر" ورامین درباره حادثه مرگ محیط بان ورامینی به اسکان نيوز گفت:« روز پیش از حادثه یعنی 30 آبان، زمان تغییر شیفت پاسگاه های ما بود. ساعت 4 بعداز ظهر شیفت تعویض شد و من در ساعت 7 شب به واحدمحیط بانی مکرش رفتم. آنجا روغن موتورم را عوض کردیم و تا 8 شب هم آنجا بودم. حال میلاد خیلی خوب بود و مشکل خاصی هم نداشت. یکسری لوازم نیاز داشت که قرار شد روز بعد برایش ببرم.»

او افزود:« عصر فردا یعنی یکم آذر ساعت 3 ، وسایل را تهیه و به پاسگاه مراجعه کردم؛ وقتی رسیدم دیدم موتور برق روشن است و در پاسگاه هم بسته است. تعجب کردم؛ چون معمولا بچه ها که برای گشت می روند موتور را روزها خاموش می کنند. در زدم و کسی جواب نداد. ازپشت پاسگاه رفتم و از پنجره نگاه کردم؛ دیدم میلاد روی تخت خوابیده است. به موبایلش زنگ زدم جواب نداد. بعد برگشتم و با سنگ و .... به در زدم. باز هم جوابی نیامد. با رییس اداره تماس گرفتم. ایشان هم زنگ زدند ولی باز هم جواب نداد. خوابیده بود و تکان نمی خورد. دیدم اوضاع مشکوک است و عادی نیست. مجبور شدم شیشه را شکستم و کلید پشت در را چرخاندم و به داخل رفتم. به پای چپ میلاد دست زدم دیدم خشک شده است. فهمیدم اتفاقی افتاده است.»

خسروی گفت:« همان موقع به رییس اداره و فرمانده کلانتری "جوادآباد" و نیروهای هلال احمر و اداره آگاهی زنگ زدم؛ آنها آمدند و بعد از معاینه گفتند که حدود 7-8 ساعت از فوتش گذشته است.»

 رییس "منطقه حفاظت شده کویر" ورامین در ادامه گفت:« ایشان خیلی جوان بود و 28 یا 29 سال سن داشت. یکی از نیروهای بسیار خوب و دلسوز ما بود که متاسفانه از دست رفت. آنروز، روز اول شیفت بود و فاصله جاده تا پاسگاه با خودرو، یک ربع بیشتر نبود. خود من هم در منطقه حضور داشتم و بارها به ایشان و بقیه محیط بان ها گفته ام که هر زمان نیاز بود خبر بدهند خودم را می رسانم. اما ظاهرا ایشان فرصت این کار را هم پیدا نکرد.»

خسروی یادآور شد:« در بررسی های اولیه نیروهای اورژانس، تشخیص داده شد که علت مرگ، سکته قلبی بوده است و شاید اگر کسی حضور داشت هم احتمالا نمی توانست برای ایشان کاری کند.»

او در پاسخ به پرسش خبرنگار اسکان درباره وضعیت شغلی مرحوم میلاد عباس زاده گفت:« ایشان استخدام نبود و قراردادی بود و شیفت ایشان هم 5 روز کار و 5 روز استراحت بوده است. ظاهرا 4-3 ساعت بعد از اینکه به پاسگاه رسیده این اتفاق افتاده است.»

خسروی گفت:« متاسفانه به دلیل کمبود نیرو در تشکیلات محیط زیست، اغلب نیروها هم در پاسگاه و هم در حین گشت، تنها هستند و راه برای حل این مشکل استخدام نیروی جدید است. محیط بانی ها نیروی کافی ندارند و این را بارها خود مسوولان سازمان گفته اند.»
 
وعده های غیرعلمی عیسی کلانتری برای محیط بان ها

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری که تنها چند روز پس از شهادت محیط بان گلستانی بود ضمن تاکید بر ضرورت ترویج پژوهش‌های محیط زیستی با بیان اینکه  باید از ظرفیت "دانشکده محیط زیست" برای آموزش محیط ‌بانان استفاده شود گفت: «محیط ‌بانان، مروجان محیط زیست هستند و باید در حوزه آموزش تقویت شوند و در همین راستا برنامه داریم دانشکده محیط زیست به دانشکده محیط ‌بان تغییر پیدا کند.»

اما علاوه بر زمان بر بودن اجرای چنین تصمیمی، کارشناسان محیط زیست نیز آنرا نقد کردند. بهزاد سعیدپور عضوهیات علمی دانشکده محیط زیست به رسانه ها گفت که « اگر منظور رئیس سازمان محیط زیست این است که دانشکده محیط زیست فقط باید به آموزش محیط ‌بانی بپردازد؛ اشتباهی فاحش است و به نظر من این ایده نشان می‌دهد که آقای کلانتری مشاوران خوبی در این زمینه ندارد؛ چراکه آموزش محیط ‌بانی تنها یکی از ظرفیت‌های دانشکده محیط زیست است و نمی‌توانیم تنها به یکی از ظرفیت‌های دانشکده بسنده کنیم و این ایده نمی‌تواندمنجر به تصمیم جامعی شود.»

به گفته رییس "منطقه حفاظت شده کویر" ورامین، این منطقه که در حدود 250 هزار هکتار وسعت دارد تنها با 14 محیط بان که با رییس خود 15 نفر هستند حفاظت می شود که بر اساس ساعات قانونی کار محیط بانان ایران، در هر شیفت تنها 8 محیط بان کار می کنند و 7 نفر دیگر در حال استراحت هستند. این منطقه دارای 4 محیط بانی دائم و یک محیط بانی فصلی است.

چندی پیش معاون "یگان حفاظت محیط زیست کشور" گفته بود که « طبق استاندارد جهانی به ازای هر 1هزار هکتار باید یک محیط بان وجود داشته باشد؛ اما با توجه به وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست که به ۱۷ میلیون هکتار می رسد، به ازای هر ۸۵۰۰ هکتار یک محیط بان وجود دارد و این به معنای کمبود محیط بان تا ۸,۵ برابر استانداردهای جهانی در ایران است.»

او همچنین تاکید کرده بود که « در حال حاضر جمعیت کل نیروهایی که در سطح مناطق حفاظت شده محیط زیست کار می کنند ۳ هزار نفر است؛ در حالی که طبق چارت مصوب سازمان محیط زیست، باید ۷۳۴۰ نفر محیط بان در مناطق چهارگانه باشند. در حال حاضر ۵۰ درصد نیرو کمبود داریم که به علت کمبود بودجه است.»

معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین خبر داد که ساعت کار محیط بان های ایران بیش از حد قانونی است. او گفت:« نیروهای ما بر اساس قانون خدمات کشوری موظف به ۱۷۶ ساعت خدمت در ماه هستند درصورتی که با شیفت کاری آنها این میزان به ۴۳۲ ساعت می رسد. به عبارت دیگر محیط بانان ما ۲۵۶ ساعت مازاد بر قانون خدمات کشوری فعالیت می کنند.»

براساس ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1397 کل کشور که اوایل سال، به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد استخدام نیروی انسانی جدید تنها با مجوز "سازمان اداری واستخدامی کشور" امکان پذیر است.شاید به همین دلیل است که موضوع کمبود نیروی محیط بان در ایران سال هاست به مساله ای حل ناشدنی تبدیل شده است.

زمون های علمی و فیزیکی دولت های مختلف می آیند و می روند، اما هیچکدام از آنها برای محیط بان ها و محیط بانی ها بودجه ندارند. آنها در حالی که میلیاردها تومان بودجه عمومی کشور را برای طرح های آسیب رسان به طبیعت و حیات شهرها و شهروندان از جمله ساخت سدهای بی فایده و پرزیانی که نیمی از ظرفیت شان خالی است خرج می کنند برای جذب نیروی لازم در دستگاه متولی محیط زیست کشور پول ندارند.

چنین رویکردی هر روز یک محیط بان را به مسلخ می فرستد؛ یکروز با تیر شکارچی غیرمجاز؛ روز دیگر با مرگی که در خواب رخ داده و معلوم نیست علت آن فشار کار است یا فشار روحی ناشی از حفاظت تکنفره در شب های دراز و پرخطر یک پاسگاه منطقه چند هزارهکتاری یا نبود همراهی که به دادشان برسد. در هر صورت، این انفال خداوندی، زندگی مردمان، میراث طبیعی کشور، و آینده بچه های این سرزمین است که هر روز به بهانه ای از دست می رود و ابرچالشی جدید را برای این آب وخاک به همراه دارد.بااآ
 
 
  
 

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰