معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی:

۳۰۰ هکتار بافت پیرامون حرم مطهر طرح کف‌بری دارد/ مخالفت جدی شورای عالی شهری با طرح طاش

يکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵ | کد مطلب: ۱۵۳۸۶
۳۰۰ هکتار بافت پیرامون حرم مطهر طرح کف‌بری دارد/ مخالفت جدی شورای عالی شهری با طرح طاش
اسکان نيوز- لیلا حسینی: تخریب حوض معجردار، خانه سیدان، اطراف حرم مطهر و .... به بهانه توسعه شهر و احداث خیابان‌های جدید به اخبار معمولی تبدیل شده که هر روز در مورد بافت تاریخی مشهد شنیده می‌شود.

مرجان اکبری، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با اسکان نيوزبا اعلام این‌که ارگان حفاظت سازمان بازدید‌ها روزانه در بافت تاریخی دارند، گفت: بافت تاریخی مشهد مملو از خانه‌هایی مربوط به دوره قاجار، پهلوی اول و دوم بوده و این طبیعی است که با اجرا طرح خیابان‌کشی شاهد تخریب ابینه بارازش و فاقد ارزش باشیم.

اکبری ضمن تاکید بر این‌که پروژه  نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم رضوی که توسط مشاور طاش انجام شده به هیچ عنوان مطالعات ساختمان‌ها و یا ابنیه با ارزش را نداشته، اظهار کرد: طرح طاش از سازمان میراث فرهنگی فقط استعلام کرده که آثار این منطقه در چه وضعیتی قرار دارد ومیراث هم به صورت مکتوب اعلام کرده که برای این منطقه و اجرا طرح نوسازی بررسی میدانی انجام نشده. بررسی میدانی بافت تاریخی پیرامون حرم در شرح خدمات طاش بوده و باید این بررسی‌ها را انجام می‌داده است.


معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که سال‌هاست به بهانه توسعه شهری، بافت تاریخی و سرمایه ملی را ازبین می‌برند و آیا نوسازی باید به قیمت تخریب آثار میراثی انجام شود؟ تصریح کرد: برای حفظ بافت پیرامون حرم مطهر در ابتدا باید نگاه‌ها را تغییر داد. نوسازی بافت تاریخی تعریف خودش را دارد و قطعا بهسازی باید با حفظ ارزش‌های تاریخی فرهنگی انجام شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی،  گاهی اوقات ارزش مربوط به یک کالبد و فقط یک ساختمان با دوره قدیم نبوده و ارزش ناملموس دارد که باید به آن توجه شود. ولی آن‌چه که در حال حاضر در شهرهای کشور اتفاق افتاده یک نگاه تک‌بعدی است که صرفا بهره‌برداری اقتصادی از تراکم‌های ساختمان‌ها را مدنظر قرار داده.

اکبری با اشاره به این‌که ساختمان‌های جدید و بخش تجاری پیرامون حرم که به تازگی ساخته شده، همگی خالی است، گفت: به دلیل قیمت بالا بخش تجاری استقبالی از آن‌ها نشده و همین موضوع نشان می‌دهد که این منطقه نیاز به طرح تجاری و توسعه آن در این سطح نداشته؛ اما در حال حاضر بعد اقتصادی و استفاده از تراکم ساختمان به یک اصل تبدیل شده که هیچ جایگاهی در راس ندارد. توجه به ابعاد افتصادی در توسعه شهری را می‌توان در یک پروژه دید اما این موضوع نباید به یک نگرش تبدیل شود.


به گزارش اسکان نيوز، بافت فرهنگی تاریخی پیرامون حرم مطهر مخدوش شده اما بافت جدید هم که مورد استقبال قرار نگرفته است. این در حالیست که با عجله ساحت‌وساز می‌کنند اما در عمل کاربری قابل قبول ندارد و تبدیل به متروکه می‌شود.

اکبری ضمن تاکید بر این‌که  علی‌رغم تاکید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مبنی بر اجرا مصوبه بافت پیرامون حرم مطهر، طرح طاش با حمایت مسئولان استانی به تخریب بافت فرهنگی تاریخی منطقه ادامه می‌دهد، اظهار کرد: بافت باارزش فرهنگی تاریخی  ابلاغی که در شهر مشهد شناسایی شده 2600 هکتار بوده که حدود 50 الی 60 هکتار آن بافت مرکزی و پیرامون حرم مطهر قرار دارد، 300 هکتار بافت پیرامون هم طرح کف‌بری دارد. بعد از آن هم لایه‌های تاریخی شهر مورد بی‌توجهی و تخریب قرار می‌گیرد.