جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان به گزارش اسکان درباره آلودگی پساب کارخانه یُد و پاسخ اسکان نیوز

سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۸ | کد مطلب: ۱۳۹۹۹
جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان به گزارش اسکان درباره آلودگی پساب کارخانه یُد و پاسخ اسکان نیوز
در این جوابیه تمام مسائل مطرح شده در گزارش از سوی امیرعبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان رد شده و تاکید شده که برای افتتاح فاز دوم کارخانه استحصال ید در گلستان، هیچ مجوزی در زمان ایشان صادر نشده است.

متن کامل جوابیه و پاسخ اسکان نيوز به اتهام های مطرح شده به شرح زیر است:
 
« مدیرمسئول محترم سایت خبری تحلیلی اسکان نيوز

سلام علیکم

با احترام، در پی درج خبری با تیتر "لزوم ورود نهادهای نظارتی به موضوع تخلیه پسابهای خطرناک و آلوده به تالاب اینچه گلستان، موافقت با فاز دوم کارخانه استحصال ید بدون استانداردهای قانونی" به شماره خبر 13865 به تاریخ 15 شهریور ماه 1397، طبق ماده 23 قانون مطبوعات، برای تنویر افکار عمومی در این خصوص، پاسخ ارسالی این اداره کل بدون هیچ دست خوردگی و ویرایش در همان صفحه اطلاع رسانی گردد.

بدیهی است موارد ذیل در پاسخ به ابهامات و پرسش های مطرح شده در خبر مذکور است که به طور شفاف به آن پرداخته و برای تنویر افکار عمومی به آگاهی می رسد.

در این خبر عنوان شده که اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان به صورت شبانه اقدام به صدور مجوز بهره برداری نموده که از اساس و پایه کذب محض است و به نظر می رسد بر اساس شایعات و توهمات شخصی چنین اخباری منتشر شده و بديهي است آن خبرگزاری هيچگونه سند و مدرک معتبری برای اثبات این ادعاي كذب و مغرضانه ندارد و به دلیل اتهام وارده این حق برای این اداره کل وجود دارد تا از طریق مجاری قانونی موضوع را پیگیری نماید.

برای تنویر افکار عمومی اعلام می شود که شرکت مذکور مجوز استقرار خود را زماني از اين اداره كل دريافت نموده است كه نگارنده اين اكاذيب خود، در آن زمان مشاور رسانه اي مديركل وقت محيط زيست استان گلستان بوده و جالب است كه در آن زمان هيچ نقدي از سوي ايشان به اين مجوز وارد نشده است. اين واحد از دی ماه 96 تكميل شده و تقاضای مجوز بهره برداری از این اداره کل داشته که به دلیل حساسیتهای زیست محیطی و رفع كامل ابهامات و نگرانیهای به وجود آمده تاکنون هیچ مجوز بهره برداری برای این واحد صادر نشده است.

همچنین در این خبر مواردی در خصوص آلودگی پساب و پسماند واحد فعال فعلي استحصال ید كه سابقه فعاليت آن در استان به بيش از ١٠ سال ميرسد به مواد رادیواکتیو اشاره شده که نشان می دهد نگارنده مغرض آن رسانه هيچگونه اشراف و آگاهی در این خصوص نداشته و با انتشار توهمات خود منجر به تشویش و نگرانی فزاینده اذهان عمومی می شود که این موضوع با پیگیری و اطلاع رسانی و شفاف سازی رسانه در جهت مطالبات به حق مردم منافات دارد.

توضيح اينكه با توجه به حساسیتها و نگرانیهای مردمی در خصوص آلودگی احتمالی پساب و پسماند شرکت استحصال ید در سال گذشته با نهاد متولی سازمان انرژی اتمی کشور مکاتبات و ارتباطات مطلوبی صورت گرفت که منجر به چندین مرتبه پایش شرکت و مناطق اطراف کارخانه و تالاب، نمونه برداری از پساب، پسماند، خاک و... توسط دفاتر تخصصی حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی شده و این موضوع منجر به عقد قرارداد شرکت استحصال ید با شرکت پسماندداری برای مطالعه و مدیریت پساب و پسماند شده و تمامي فعاليتهاي اين واحد تحت نظارت كارشناسان يادشده در حال انجام است.

همچنین در این خبر در خصوص ورود نهادهای نظارتی به این موضوع مطالبي عنوان شده که به اطلاع مردم شريف ميرساند که برای بررسی مشکلات زیست محیطی این شرکت و رفع آن چندین جلسه و بازدیدهای میدانی با مدیران ارشد استان و نهادهای نظارتی و حتی کشوری انجام شده و راهکارهایی برای آن ارایه شده که در دست اقدام است. آنچه جای سوال است اين که نگارنده خبر با توجه به حساسیت های زیست محیطی استحصال ید چرا در چندين سال گذشته ك ه هيچ برنامه اي براي پسماندداري در اين واحد انجام نشده بود، هیچگونه خبر و پیگیری نداشته است؟! آیا پست مشاور رسانه ای مدیرکل وقت محیط زیست مانع انجام وظیفه و احساس مسئولیت زیست محیطی و پیگیری نگرانیهای مردمی می شد!!

در خاتمه تاكيد ميگردد در یکسال گذشته هیچگونه مجوز بهره برداری، توسعه، افزایش ظرفیت و... به هيچيك از شرکتهای استحصال ید در استان اعطاء نشده و با توجه به برنامه های در دست اقدام و پیگیری های مستمر این اداره کل برای نخستین مرتبه در ده سال گذشته از شروع فعالیت استحصال ید در کشور، "برنامه جامع مدیریت زيست محيطي پسماند وپساب" در حال تدوين و در خصوص پرتوزايي نيز صدور هرگونه مجوز جديد از سوي اداره كل حفاظت محيط زيست استان گلستان مشروط به اخذ تاييدات دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژي اتمي شده است.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان »
 
پاسخ اسکان نيوز :
 
در جوابیه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان نکاتی ذکر شده که باید به منظور شفاف سازی برای افکار عمومی، درباره آن توضیحاتی داده شود:
  1. تهدید مدیرکل محترم محیط زیست گلستان به شکایت قضایی و پیگیری از مجاری قانونی درباره آلودگی های این شرکت از سوی اسکان نيوز باعث خرسندی خواهد شد. چرا که برخی اسناد محرمانه ای که امکان انتشار ندارند در دادگاه مطرح شده و مسوولان قضایی با تکیه بر مستندات ارائه شده از سوی این خبرگزاری، درباره آن قضاوت خواهند کرد.
  1. در پارگراف دوم، جناب مدیرکل محترم ادعا کرده اند: « شرکت مذکور مجوز استقرار خود را زماني از اين اداره كل دريافت کرده است كه نگارنده اين اكاذيب خود، در آن زمان مشاور رسانه اي مديركل وقت محيط زيست استان گلستان بوده و جالب است كه در آن زمان هيچ نقدي از سوي ايشان به اين مجوز وارد نشده است.»
در اینباره باید گفت که :
 
اول : ظاهرا جناب مدیرکل محترم، پیش از دست بردن به قلم برای نوشتن جوابیه، آنقدر عصبانی بوده اند که درباره موضوع، نه پرس وجویی از "روابط عمومی" اداره کل داشته اندو نه یک سرچ و جست وجوی ساده از گوگل؛ وگرنه حتما گزارش نگارنده را با تیتر "تخلیه پساب صنعتی شرکت کانسار خزر به اکوسیستم تالابی در گلستان" و "تالاب اینچه در تنگاتنگ مرگ و زندگی" که اتفاقا در زمان مدیرکل پیشین و همان زمان که مشاور ایشان بوده و در روزنامه اعتماد منتشر کرد مشاهده می کردند. ظاهرا جناب عبدوس با اینکه سال هاست در سازمان حفاظت محیط زیست گلستان مشغول هستند، از اخبار و گزارش های مطبوعات در حوزه محیط زیست بی خبر بوده و یا فرصت خواندن روزنامه و اخبار رسانه ها را ندارند.

 
تصویر pdf گزارش خبرنگار اسکان در زمانی که مشاور مدیر پیشین بوده است  
 
دوم : موضوع دیگری که جناب مدیرکل محترم، به گونه ای کاملا خلاف واقع درباره آن اظهارنظر کرده اند این نکته است که نوشته اند: "شرکت مذکور مجوز استقرار خود را در زمان مدیرکل پیشین دریافت نموده" .

این درحالی است که بر اساس "ضوابط استقرار واحدهای صنعتی مصوب سال 1390 هیات وزیران" برای هر واحد صنعتی، دو مجوز در دو مرحله صادر می شود؛ اولی، مجوز استقرار واحد صنعتی است که در زمان احداث واحد صادر می شود و دومی، مجوز بهره برداری از همان واحد با رعایت استانداردهای مورد عمل سازمان حفاظت محیط زیست.

طبق اسناد رسمی موجود در اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، مجوز استقرار "کارخانه شورابه ید" در زمان مدیرکل قبلی آقای اسماعیل مهاجر صادر شده است؛ اما مجوز بهره برداری در زمان مدیریت ایشان نبوده است.

از سوی دیگر در جوابیه اعلام شده است که « در یکسال گذشته هیچگونه مجوز بهره برداری، توسعه، افزایش ظرفیت و... به هيچيك از شرکت های استحصال ید در استان اعطاء نشده است » اما با بررسی سوابق اداره کل، صورتجلسه ای به تاریخ دهم بهمن ماه سال گذشته ( 10/11/1396) یعنی در زمان مدیریت آقای امیر عبدوس موجود است که با واگذاری اراضي به مساحت 300 هکتار برای ایجاد سایت تزریق به "شرکت شورابه یُد گلستان" موافقت شده است.» ظاهرا جناب مدیرکل محترم در هنگام نگارش جوابیه، این صورتجلسه را به یاد نداشته اند.
 
موضوعی محل شک در مدیریت سابق

سوم : اما نکته ای که در این میان جناب آقای عبدوس به آن هیچ اشاره ای نمی کنند این است که در زمان مدیریت آقای مهاجر که مجوز استقرار شرکت شورابه ید صادر شده، هنوز موضوع پرتوزا بودن پساب این شرکت در فرآيند تولید، محل شک بود و اثبات نشده بود و درست در همان روزهایی که مساله آلودگی پساب به "رادیواکتیو" اثبات شد اسماعیل مهاجر از سمت خود استعفا داد و امیر عبدوس به جای او نشست. بنابراین سایر مجوزهای صادره برای این شرکت و شرکت کانسار خزر در زمانی از سوی مدیرکل جدید صادر شده که گزارش سازمان انرژی اتمی، آلودگی رادیواکتیو را تایید کرده است.

چهارم : نکته دیگری که باید به آن اشاره و به مدیرکل جدید محیط زیست گلستان یادآوری کرد این است که در زمان مدیرکل پیشین ( اسماعیل مهاجر) کارخانه استحصال ید کانسار خزر دو بار، در لیست صنایع آلاینده استان قرار گرفته و مکرر اخطاریه های آلایندگی دریافت کرده است. و همچنین به عنوان صنعت آلاینده از سوی اسماعیل مهاجر به سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شد؛ تا جایی که پس از استعفای اسماعیل مهاجر، مدیران این کارخانه از سازمان محیط زیست درخواست خروج از لیست صنایع آلاینده را داشته اند که تصویر این درخواست در زیر همین سطور می آید.
 
 
تصویر نامه مدیران شرکت استحصال ید و درخواست خروج از لیست صنایع آلاینده.
 
این نامه اثبات می کند که ادعای امیرعبدوس نادرست بوده و تا لحظه استعفای اسماعیل مهاجر، شرکت "کانسار خزر" از سوی او در لیست صنایع آلاینده استان بوده است.
 
پنجم : این درحالی است که امروز پس از گذشت حدود یکسال از مدیریت جناب امیرعبدوس، و به رغم تایید آلودگی از سوی "سازمان انرژی اتمی" چنین اتفاقی نیفتاده است. آیا این آلودگی ها برطرف شده است؟ آیا پساب کارخانه کانسار خزر در حد استانداردهای مورد عمل سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد؟ آیا "باریوم" موجود در پساب این کارخانه به حد استاندارد رسیده است؟ آیا مساله تخلیه مخفیانه رسوبات آلوده حوضچه ها به تالاب اینچه، انجام نمی شود؟ چرا اداره کل محیط زیست سعی دارد با قایم موشک بازی با رسانه ها و خبرنگاران، این موضوع را پنهان نگه دارد؟ چه مساله ای را می خواهند پنهان کنند؟
 
ایا واقعا هیچ مجوزی صادر نشده ؟!

در بخش هایی از جوابیه، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان چند بار این ادعا را تکرار کرده اند که « تاکنون هیچگونه مجوز بهره برداری، توسعه، افزایش ظرفیت و... به هيچيك از شرکت های استحصال ید در استان اعطاء نشده»؛ این در حالی است که در هفته اخیر، جدولی بر سایت "سازمان صنعت،معدن وتجارت گلستان" قرار گرفته و لیست واحدهای صنعتی قابل افتتاح در هفته دولت در سال 1397 را نشان می دهد.

آیا می توان باور کرد که افتتاح کارخانه "شورابه ید گلستان" بدون مجوز اداره کل محیط زیست استان بوده  واعلام شده است؟ اگر اینچنین است که یک صنعت حساس و آلاینده بدون مجوز محیط زیست استان، اعلام می کند که می خواهد یک کارخانه دیگر افتتاح کند، کوتاهی مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست در حوزه وظایف شان است که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد. تصویر اعلام افتتاح کارخانه را در زیر ببینید:


تصویر صفحه سایت الکترونیکی "سازمان صنعت، معدن وتجارت گلستان" درباره افتتاح کارخانه شورابه ید در هفته دولت (شهریور 79 )  

محیط زیست جواب نداد

مساله دیگری که جناب مدیرکل محترم محیط زیست گلستان بر آن تاکید کرده اند و البته در مصاحبه اخیرشان با خبرگزاری فارس استان نیز تکرار کرده اند، رد این مساله است که خبرنگار اسکان از دفتر ایشان و خودشان درخواست مصاحبه درباره موضوع آلودگی های شرکت استحصال ید را داشته است و ایشان جواب نداده اند.
 
این درحالی است که دو مدرک در زیر برای اثبات این ادعا می بینید:
اول: فایل صوتی مکالمه خبرنگار اسکان نيوز با رییس دفتر امیرعبدوس و وعده ایشان که وقت مصاحبه را تنظیم می کنند و به خبرنگار اسکان اطلاع می دهند. که البته نه تنها اطلاعی داده نشد بلکه به تلفن های بعدی خبرنگار اسکان نیز جوابی داده نشد.
 
فایل صوتی را بشنوید

دوم: دومین مدرک ما تصویر پیامکی است که خبرنگار اسکان در روز یکشنبه و پس از نا امید شدن از هماهنگی رییس دفتر جناب عبدوس، خطاب به جناب مدیرکل ارسال کرد و باز هم بی پاسخ ماند. البته خبرنگار اسکان مدت 4 روز برای گرفتن پاسخ این پیامک صبر کرد و سپس در روز پنجشنبه و به دنبال بی پاسخ ماندن پیامک از سوی جناب عبدوس، گزارش را منتشر کرد.

البته پیش از این با آقای ملاح رییس آزمایشگاه نیز برای مصاحبه تماس گرفته شد که ایشان انجام گفت وگو را منوط به هماهنگی با دفتر جناب مدیر و اجازه ایشان عنوان کردند.

فایل صوتی تماس تلفنی با رییس اداره آزمایشگاه آقای ملاح و پاسخ ایشان  

حال اینکه چرا جناب عبدوس، به عنوان مدیر دولتی که "منشور حقوق شهروندی" دارد، پاسخگو نبوده و "قانون گردش آزاد اطلاعات واخبار" را نقض می کنند موضوعی است که باید نهادهای محترم نظارتی بدان بپردازند.
 

 
تصویر پیامکی که از طرف خبرنگار اسکان در روز یکشنبه برای ایشان ارسال شده در زیر می آید. پیامکی که از سوی ایشان بی جواب ماند
 
نکته مهم اینکه در انتها گفتن این جمله را لازم می دانیم که در نهایت آنچه که اوضاع کنونی را برای محیط زیست کشور پدید آمده نه صرفا کوتاهی مدیران محیط زیست، که تنهایی آنهاست. اگر چه جناب دکتر عبدوس غیرمنصفانه با خبرنگار اسکان برخورد کرده اند اما ما خود را موظف می دانیم که جانب انصاف را درباره ایشان و هر فرد دیگری رعایت کرده و حقیقت فشاری که از سوی دستگاه های مختلف اجرایی در سراسر کشور بر مدیران محیط زیست است را نادیده نگیریم.

همان دستگاه هایی که بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی انتظار دارند مجوزهای مربوطه در حوزه صنایع به آنها داده شود و از هزار و یک طریق بر مدیران محیط زیست فشار می آورند. نه اسماعیل مهاجر، نه مدیران پیشتر از او و نه مدیران بعدی و جناب امیرعبدوس از این امر مستثنی نیستند که البته این موضوع، به معنای نادیده گرفتن بی عملی و معامله گری برخی مدیران، برای نگه داشتن میز خود نیست. اما نکته ای است که اگر در مناسبات اداری ایران حل نشود، بروز ابرچالش های محیط زیستی را در کشور تقویت خواهد کرد.