پرداخت های غیر موجه به اسم پاداش/ کرمانشاه تکلیف بر زمین مانده

سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۴ | کد مطلب: ۱۰۹۵۷
پرداخت های غیر موجه به اسم پاداش/ کرمانشاه تکلیف بر زمین مانده
به گزارش اسکان نيوز شش ماه پس از وقوع زلزله شدید کرمانشاه و سرپل ذهاب مشکلات تمام نشدنی آن ادامه دارد، فارغ از عدم رسیدگی درست به وضعیت روحی و روانی مردم آن منطقه و متوقف شدن ساخت و ساز خانه ها،خبرهایی حیرت آور از آن مناطق در میان درد و رنج مردم زلزله زده منتشر می شود که آدمی را بهت زده می کند

در حالی که فصل گرما از راه می رسد و وجود حشرات موذی و نبود کولر، وضعیت بهداشتی نامناسبی را ایجاد می کند و همچنان هم بحث بهداشت و درمان مناسب یکی از بخش های مغفول مانده در میان زلزله زدگان است،در حالی که وضعیت روحی مردم نامساعد گزارش می شود و پرخاشگری در میان خانواده ها به حدی رسیده که به گفته مدیرعامل جمعیت امام علی کودک آزاری در سرپل ذهاب افزایش یافته است و کسی به مسئله کودکانی که اینگونه در شرایط سخت و ناگوار جسمی و روحی بزرگ می شوند،هیچ گونه توجهی نمی کند، اسنادی به دست "اسکان نيوز" رسیده است که نشان می دهد استاندار کرمانشاه به مدیران وقت پاداشی تحت عنوان" پاداش زلزله" اهدا کرده است!

 اینکه در میان این همه معضل در مناطق زلزله زده کرمانشاه و درد و رنج و مشکلات مردم آسیب دیده که همه زندگی خود را از دست داده اند، به چه دلیل و با چه عنوان و به پاس کدام خدمات ارزنده به مدیرانی پاداش، آن هم تحت لوای" زلزله" داده شده است، پرسش هایی است که مطرح می شود و اما هیچ کدام از کسانی که این پاداش را دریافت کرده اند، حاضر به توضیح دادن در این زمینه و صحبت کردن نیستند.

در این میان اکبر سنجابی فرماندار سابق سرپل ذهاب در گفتگو با"اسکان نيوز"، وجود معضلات عدیده در سرپل ذهاب چند ماه پس از زلزله و نبود دلیلی برای واریز این وجه به حسابشان تحت عنوان پاداش را تایید می کند و ادامه می دهد: این پاداش به حساب او هم واریز شده است، اما بلافاصله آن را به حساب بهزیستی سرپل ذهاب واریز کرده و درواقع از دریافت آن خودداری کرده است.

 با این حال طی سه روز تماس تلفنی و درخواست گفتگوی مفصل از وی، او هم حاضر به گفتگو نمی شد. حراست به آنها به شدت توصیه کرده بود حق مصاحبه با رسانه ها در این خصوص را ندارند. با این حال سنجابی در میان مدیرانی که پاداش زلزله دریافت کرده اند، تنها کسی بود که تلفن خود را پاسخ می داد و قرار بر این شد تا حراست را مجاب کند، در صورتی که توضیحی در این زمینه ارائه ندهند، ما اسناد را منتشر خواهیم کرد و این به ضرر آبروی استان کرمانشاه و شخص استاندار خواهد بود که طی روزهای اخیر تلفنش کامل از دسترس خارج بوده و روابط عمومی تحت نظرش هم تماسی را به او وصل نمی کرد.

سنجابی قول گفتگو در روز چهارشنبه را به ما داد. اما در قانع کردن حراست استانداری کرمانشاه موفق نشده بود. سرانجام گفتگو و توضیح کوتاهی در این خصوص به "اسکان نيوز" داد. او پیش از این خاطرنشان کرده بود: بقیه دریافت کنندگان نیز نمی توانند صحبتی در این زمینه داشته باشند.
 
سنجابی که هنگام رخداد زلزله کرمانشاه به مدت سه ماه و 15 روز فرماندار سر پل ذهاب بوده،مبلغ 2 و نیم میلیون تومان پاداش زلزله برای مدیریت در آن دوران به حسابش توسط استانداری کرمانشاه واریز می شود.

 او ابتدا می گوید: باید با خود استاندار صحبت کنید تا ببینید انگیزه او از واریز این پاداش چه بوده است که در پاسخ به او عنوان کردیم استاندار به هیچ عنوان پاسخگوی ما ظرف چند روز گذشته و پیگیری هایمان نبوده است.

در کمال شگفتی خود سنجابی ظرف ماه های اخیر یک بار در راهروی استانداری توانسته شخص استاندار را ببیند و حتی موقعیتی پیش نیامده از او بپرسد به چه دلیل این وجه را برای ما پرداخت کردید! سنجابی معتقد است در باقی نقاط دنیا هم البته این اقدام را انجام می دهند که مدیران بحران را به هنگان بروز بحرانی تقویت می کنند ولی اصولا در ایران چنین امری رواج ندارد و برای نخستین بار توسط کرمانشاه چنین اتفاقی رقم خورده است.

سنجابی تاکید می کند:"زمانی که چنین وجهی در چنین وضعیتی از مناطق زلزله زده کرمانشاه، با وجود معضلات زیادی که همچنان مردم سرپل ذهاب آنها را تحمل می کنند،برای من واریز شد،از مردم ایران خجالت کشیدم. من با این مردم مدتها ارتباط خوبی داشتم و پیش از وقوع زلزله هم با بهزیستی منطقه ارتباط خوبی داشتم.بسته های کمک های مردمی حتی یک جعبه آب معدنی را می دیدم و با خود فکر می کردم وقتی من با مردم آن منطقه زندگی کرده ام و از همین مردم هستم، چرا خودم کمک نکنم"؟ سنجابی حالا چند ماهی است سمتی در فرمانداری سرپل ذهاب ندارد،اما بعد از زلزله با هزینه شخصی خودش همچنان به زلزله زده ها کمک می کند.

با این حساب همچنان مشخص نیست به پاس کدام خدمات تاثیرگذار،در مناطق زلزله زده و پربحران کرمانشاه و سر پل ذهاب، استاندار به مدیرانش پاداش می دهد و دلیلی برای این امر هم بیان نمی کند و به روزه سکوت می رود. پاداشی از جنس فقر و بی سرپناهی، پاداشی از جنس نبود درمان مناسب و اشتغال، پاداشی از دل بی قراری زنان و کودکانی که هنوز بین خاکها و چادرها در سرپل ذهاب روزگار می گذرانند. پاداشی از جنس بی انصافی و بی توجهی استاندار به درد مردمش...