خطر تخریب در چند قدمی یک باغ قدیمی در شیراز:

موافقت مدیران شهری شیراز با تغییر کاربری سومین باغ در بلوار چمران

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰ | کد مطلب: ۱۰۸۱۵
موافقت مدیران شهری شیراز با تغییر کاربری سومین باغ در بلوار چمران
اسکان نيوز- لیلا حسینی: یک باغ قدیمی در کوچه 32 بلوار چمران شیراز با تصمیم مقامات استان فارس در آستانه تخریب بوده و قرار است به جای این باغ قدیمی هتل 45 طبقه احداث ‌شود.

لیلا دودمان، عضو شورای شهر شیراز در این خصوص در صفحه اینستاگرامش به تخریب باغی دیگر و ساخت هتل 45 طبقه اعتراض کرد.

گفتنی است، کمیسیون ماده 5 استانداری فارس که مرجع بررسی و صدور مجوزاحتمالی ساخت این هتل خواهد بود، هنوز به اعتراض عضو شورای شهر شیراز پاسخی نداده است.


اما مهدی حاجتی، دیگر عضو شورای شهر شیراز در نامه‌ای به اسماعیل تبادار، استاندار فارس و رئیس کمیسیون ماده 5، تاکید کرده که تخریب باغ‌های شیراز ناشی از« عدم شفافیت در فرآیند تصمیم‌گیری» در کمیسیون ماده 5 است.

حاجتی از استاندار فارس خواسته که درهای کمیسیون ماده 5 به روی خبرنگاران گشوده شود تا افکار عمومی از جزئیات تصمیم‌گیری درباره باغ‌های شیراز مطلع شوند.


 از حدود 4 هزار هکتار باغ کمتر از 800 هکتار باقی مانده است
 
به گزارش اسکان نيوز، کمیسیون ماده 5 به ریاست استاندار یا معاون عمرانی وی به بررسی  تصویب برخی طرح‌های شهری و تغییرات آن‌ها می‌پردازد. اداره کل راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از اعضا دارای حق رای در کمیسیون ماده 5 هستند و نماینده مهندس مشاور تهیه کننده طرح، رئیس شورای شهر، سازمان محیط زیست، نظام مهندسی ساختمان استان، شرکت آب و فاضلاب، دفتر فنی استانداری و بر اساس نیاز، سایر نهادها از اعضا فاقد حق رای خواهند بود.

علی‌رغم تاکید تمامی مسئولان بر لزوم حفظ باغ‌های شیراز درسال‌های اخیر از حدود 4 هزار هکتار باغ کمتر از 800 هکتار باقی مانده است.


اخبار رسیده حاکی از آن است که احتمال یک رشته هتل‌سازی در بلوار چمران شیراز وجود دارد که نتیجه آن از بین رفتن بخشی از باغ‌های قدیمی در این بلوار خواهد بود.

در سال‌های گذشته هتل چمران در این بلوار ساخته شد و طی ماه‌های اخیر هم باغ فدک در خیابان نیایش بلوار چمران تخریب شده تا یک هتل 46 طبقه جای آن را بگیرد. با تخریب باغ قدیمی واقع در کوچه 32 بلوار چمران در حقیقت سومین باغ این منطقه تخریب می‌شود.

گفتنی است که دوستداران محیط زیست و شهروندان شیرازی به تخریب باغ‌ها و ساخت هتل اعتراض کرده‌اند و با تهیه طوماری اعتراض خود را به چرایی تخریب باغ‌ها به مسئولان استانی اعلام کرده‌اند.کارشناسان محیط زیست بر این باورند که باغ‌ها ریه‌های تنفسی شیراز محسوب می‌شوند و تخریب تدریجی آن‌ها هوای شیراز را دستخوش تغییرات خواهد کرد.

معاون عمرانی استاندار فارس، رئیس شورای شهر شیراز، اداره راه و شهرسازی استان و جهاد کشاورزی فارس از موافقان تغییر کاربری باغ کوچه 23 بلوار چمران بوده‌اند.