مکرمی‌فر پس از بازید به همراه شهردار و نماینده مالک اعلام کرد: 

آمادگی میراث فرهنگی خراسان رضوی برای تبدیل باغ خونی مشهد به موزه

پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۸ | کد مطلب: ۱۰۸۱۱
آمادگی میراث فرهنگی خراسان رضوی برای تبدیل باغ خونی مشهد به موزه
اسکان نيوز:  ابوالفضل مکرمی‌فر که به همراه تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد و نماینده بانک کشاورزی مالک باغ خونی از این بنای تاریخی بازدیدکرد، با بیان این مطلب افزود: باغ خونی یکی از آثار تاریخی است که در تاریخ 25 اسفند 1379 به شماره ۳۲۴۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اما تاسال گذشته اجازه ورود میراث فرهنگی به آن داده نشده بود.

وی ادامه داد: ازسال گذشته که ساختمان به مالک آن یعنی بانک کشاورزی تحویل شده برای بازسازی اقدام شده و مدیران بانک کشاورزی که اهتمام ویژه ای به حفظ این اثر تاریخی دارند، برای اجازه بازسازی مساعدت کردند.

مکرمی‌فر گفت: سال گذشته قسمت عمده مرمت‌های حفاظتی اضطراری بنا انجام شده است و عملیات مرمت و احیای بنای تاریخی با توجه به تخصیص اعتبارات و مساعدت و همکاری بانک کشاورزی به عنوان مالک بنا ادامه خواهد یافت.

مکرمی‌فر افزود: از محل اعتبارات سال 96 به میزان ۳۰۰ میلیون ریال برای مرمت بنا هزینه شده است. 

وی درباره تبدیل این اثر تاریخی به موزه نیز گفت: در صورتی که تفاهم نامه سه جانبه ای بین میراث فرهنگی، شهرداری و بانک کشاورزی به امضا برسد آمادگی داریم که این مکان را به موزه تبدیل وهم چنان این مجموعه در اختیار بانک کشاورزی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری یاد آور شد: با توجه به نگاه فرهنگی شهردار، خامسی در این بازدید برای بازپیرایی محوطه باغ و تامین منابع مالی این بخش نیزاعلام آمادگی کرد و مقرر شد رایزنی های لازم با بانک کشاورزی به عنوان مالک باغ صورت گیرد.

وی تصریح کرد: هم چنین مقرر شد شهردار مشهد با نیروی انتظامی برای بخشی از باغ که در اختیار نیروی محترم انتظامی است رایزنی کند تا با تخلیه این بخش ، تمام باغ در اختیار مردم قرار گیرد.

گفتنی است : مجموعه باغ خونی مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان عنصری واقع شده است. در اوایل دوره قاجاریه، در بخش جنوبی خارج از حصارهای شهر مشهد نمادی از باغ ایرانی با وسعت حدود ۶ هکتار ساخته شد. این باغ دارای سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است. بنا بر روایت های تاریخی روس ها در سال ۱۳۳۰ هجری قمری مطابق با ۱۹۱۲ میلادی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند و قبل از آن مقر کلنل پسیان بوده است.

این مکان اکنون در ضلع شمال شرقی میدان بسیج (در خیابان عنصری ۹) واقع است.