هلال احمر اعلام کرد

جزییات هزینه‌کرد کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه/ واریز کمک‌هزینه خرید لوازم خانگی

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹ | کد مطلب: ۱۰۰۵۰
جزییات هزینه‌کرد کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه/ واریز کمک‌هزینه خرید لوازم خانگی
اسکان نيوز: جمعیت هلال احمر با انتشار اطلاعیه‌ای، جزئیات واریز کمک هزینه دو میلیون تومانی خرید لوازم ضروری خانگی برای ۳۰ هزار خانواده‌ زلزله‌زده کرمانشاهی که مسکن آنها از سوی بنیاد مسکن به عنوان تخریبی نوع یک و دو شناسایی شده را اعلام کرد. 
 
متن اطلاعیه روابط عمومی جمعیت هلال احمر در خصوص واریز کمک هزینه خرید لوازم خانگی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه به شرح زیر است:

«پس از تجمیع بانک‌های اطلاعاتی و ارزیابی‌های فراوان، نحوه هزینه کرد باقی‌مانده کمک‌های مردمی به جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان کرمانشاه، مورد بررسی و تصمیمات لازم در این خصوص گرفته شد. با شروع عملیات اجرایی این طرح، موارد زیر به اطلاع رسانه‌های جمعی و عموم مردم شریف ایران می‌رسد:

۱. زلزله ۷.۳ ریشتری در ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ حادثه تلخی بود که خاطر همگان را آزرد و خانواده‌های بسیاری را به سوگ نشاند. از همان ابتدای حادثه جمعیت هلال احمر به عنوان یک دستگاه امدادی کار خود را آغاز کرد و هنوز نیز در کنار مردم کرمانشاه حضور دارد تا تسکینی برای آلام حادثه‌دیدگان باشد. این نهاد مردمی بر حسب وظیفه ذاتی خود و برای رسیدگی به نیاز‌های فوری زلزله‌زدگان تاکنون بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان برای اسکان اضطراری، توزیع مواد غذایی، بهداشت و درمان اضطراری، پشتیبانی نیرو‌های امدادی و سایر موارد لازم از منابع داخلی خود هزینه کرده که هیچ کدام از محل مشارکت‌های مردمی نبوده است. این بدان معناست که برای نخستین بار ریالی از کمک‌های مردمی صرف وظایف ذاتی و امدادی هلال احمر نشده است.

۲. از همان ابتدای حادثه سیل کمک‌های مردمی بصورت نقدی و غیرنقدی به سوی شعب جمعیت هلال احمر در سراسر کشور روانه شد که وظیفه این نهاد را سنگین‌تر کرد. بالغ بر ۷۰ هزار تن کالای نقدی جمع‌آوری شد که همگی به جز برخی کالا‌هایی که در شان مردم زلزله زده نبود، به تدریج و بر حسب نیاز به منطقه ارسال و توزیع شد. میزان کمک‌های نقدی به حساب مشارکت‌های مردمی جمعیت هلال احمر نیز تاکنون از مرز ۶۳ میلیارد تومان گذشته که تقریبا حدود سه برابر میزان کمک‌های مردمی در زلزله بزرگ قبلی است.

۳. با توجه به استفاده از منابع مردمی برای نیاز‌های اساسی مردم زلزله‌زده خارج از وظایف جاری جمعیت هلال احمر و همچنین عدم شفافیت لازم در تشخیص خانوار‌های آسیب دیده، کمک‌های نقدی مردم به تدریج و برحسب نیاز مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا خانواده‌هایی که عزیزی را از دست داده بودند به ازای هر فوتی مبلغ پنج میلیون تومان دریافت کردند و خانواده‌هایی که در ایام بحرانی زلزله فرزندی نصیب‌شان شده بود نیز به همین مقدار هدیه دریافت کردند. پس از آن بخش‌هایی از کمک‌های مردمی در راستای رسیدگی به افراد ضایعه نخاعی و ارایه خدمات پیشرفته توانبخشی مورد استفاده قرار گرفت. با تکمیل بانک‌های اطلاعاتی توسط بنیاد مسکن، پیش از عید نوروز حدود سی هزار خانواده‌ای که خانه‌هایشان تقریبا بصورت کامل تخریب شده بود مبلغ ۳۰۰ هزار تومان عیدی دریافت کردند. اکنون نیز پس از رایزنی‌های متعدد با مردم منطقه، مسئولان محلی، نمایندگان مجلس در استان کرمانشاه و همچنین مسئولان اجرایی آن استان تصمیم گرفته شد تا مبلغ دو میلیون تومان به خانواده‌های مذکور (سی هزارخانواده) جهت خرید لوازم اصلی منزل مثل کولر و یخچال (با توجه به آغاز فصل گرما) و... تعلق گیرد.

۴. پیش از این قرار بود تا با مشارکت شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی، اجناس مذکور خریداری و سپس در میان مردم زلزله‌زده توزیع شود. اجرای این طرح با مشکلاتی همراه شد. نخست اینکه هزینه کرد مبلغ کمک‌های مردمی بدین شکل در یک سازمان تحت نظارت، نیازمند طی تشریفات قانونی از جمله برگزاری مناقصه و... است که زمان زیادی را طلب می‌کند. دوم اینکه هیچ شرکتی به تنهایی توان تولید حدود سی هزار قلم جنس را در مدت زمانی مناسب نداشت و مشارکت میان شرکت‌های متعدد نیز مشکلات دیگری را به همراه داشت. علاوه بر همه این‌ها توزیع این مقدار جنس در مدت زمانی کوتاه میسر نبود. از طرفی برخی از خانواده‌ها ممکن بود که به برخی از این اجناس نیازی نداشته باشند. مجموع این مسایل باعث شد تا با توجه به در دسترس بودن بانک اطلاعاتی خانوار‌های آسیب‌دیده با شماره حساب سرپرست خانوار از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، کمک هزینه اقلام مذکور به حساب آن‌ها واریز شود تا بتوانند برحسب نیاز خانواده خویش نسبت به خرید اجناس اقدام نمایند.

۵. هزینه در نظر گرفته شده برای هر خانوار دو میلیون تومان است که براساس خرید اقلام زیر در نظر گرفته شده است:

- کولر آبی کوچک یا پرتابل مناسب برای کانکس و محیط‌های کوچک جهت مقابله با شرایط فصل تابستان با حداقل قیمت ۲۵۰ تا حداکثر قیمت ۴۵۰ هزارتومان در بازار

- یخچال تا سقف ۱۲ فوت جهت تامین شرایط نگهداری از مواد غذایی در فصل تابستان مناسب برای محیط‌های کوچک و شرایط برق منطقه با حداقل ۸۰۰ هزار و حداکثر قیمت یک میلیون و صد هزار تومان در بازار

- فرش شش متری ۷۰۰ شانه مناسب برای استفاده در کانکس و اتاق‌های کوچک با حداقل قیمت ۵۰۰ تا حداکثر قیمت ۷۰۰ هزار تومان در بازار

مشخصات کالا‌های مذکور، شرکت‌های تولید کننده داخلی و آدرس نمایندگی‌های آنان در منطقه کرمانشاه و استان‌های همجوار معلوم است و خانواده‌ها با مراجعه به نمایندگی‌های آن‌ها می‌توانند اقدام به خرید کنند. امیدوار هستیم تا با خرید کالا‌های داخلی رونقی مضاعف برای تولیدکنندگان ایرانی پدید آید.

۶. واریز کمک هزینه خرید اقلام مذکور (و یا سایر نیاز‌های مردم) از روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه برای ۳۰ هزار خانواده‌ای که از سوی بنیاد مسکن به عنوان تخریبی نوع یک و دو شناسایی شده‌اند، آغاز شده است. امیدواریم ظرف حداکثر یک هفته واریز مبالغ مذکور به حساب تمامی سرپرستان خانوار‌ها به اتمام برسد. لازم است خانوار‌های مشمول طرح، برای دریافت این مبلغ تا یک هفته آینده صبر کنند و به شعب جمعیت هلال احمر مراجعه ننمایند.

گفتنی است تعداد اندکی (کمتر از ۵ درصد) از سرپرستان خانواده‌های مذکور شماره حسابی در لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارند. این خانواده‌ها چنانچه در لیست بنیاد مسکن وجود داشته باشند و پس از طی مهلت یک هفته‌ای واریز، مبلغی به حساب آن‌ها نیامده باشد، می‌توانند نام، کد ملی و شماره حساب سرپرست خانواده خود را به شعب جمعیت هلال احمر کرمانشاه اعلام و یا آن را به شماره ۳۰۰۰۲۷۰۰ پیامک بزنند و یا با شماره ۱۱۲ تماس بگیرند. در صورت تطابق نام و کد ملی آن‌ها با لیست اعلامی بنیاد مسکن، مبلغ مذکور در مرحله دوم به حساب آن‌ها واریز خواهد شد. اقدامات لازم برای شناسایی آن‌ها از سوی جمعیت هلال احمر نیز در حال انجام است.

۷. جمعیت هلال احمر از حسن اعتماد مردم نوع دوست و بزرگوار ایران اسلامی سپاسگزار است. امانت آن‌ها به این نهاد مردمی به طور کامل در اختیار نیازمندان واقعی در منطقه زلزله زده قرار گرفت. به زودی و پس از پایان این طرح نیز گزارش کاملی از نحوه هزینه کرد ۶۳ میلیارد تومان کمک‌های مردمی ارایه خواهد شد.»
مرجع: میزان