مافیا و رانت موجود در سازمان نظام مهندسی شکسته شود

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۲ | کد مطلب: ۳۷۵۰۷
مافیا و رانت موجود در سازمان نظام مهندسی شکسته شود
گردش مالی ارایه خدمات مهندسی توسط مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران چه میزان است؟
اسکان نيوز: سیدعلی طالقانی، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان در یادداشتی نوشت: برآوردی که وجود دارد این است که حدود ۲تا ۲/۵ هزار میلیارد تومان  در سال گردش مالی خدمات  مهندسی در استان تهران است که حدود نصف این مبلغ به سازمان نظام مهندسی واریز میشود زیرا بخشی از آن انجام طراحی خارج از تعرفه و بخشی نیز فعالیت های مهندسی در شهرستانهای اطراف تهران است.لذا تنها حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم به حساب سازمان نظام مهندسی واریز می‌شود. 
 
 
همچنین بخشی از این برآورد نیز  بابت پروژه‌‌های بزرگی است که  توسط شهرداری به طور مستقیم به ناظرین ارجاع می‌شود و وارد فرایند ارجاع کار سازمان نظام مهندسی نمی‌شود. 
 
 
مسأله دیگر این است که میزان موجودی حساب‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای اعضای سازمان مشخص نیست به دلیل این‌که حجم عظیم گردش مالی که در هر سال اتفاق می‌افتد، با مکانیزم خاصی به مهندسان ناظر پرداخت می‌شود و هر ساله بخش قابل توجهی از این درآمد در حساب‌های سازمان رسوب می‌کند. 
 
 
با وجود این‌که مبالغ قابل توجهی به عنوان سود به این حساب‌ها تعلق می‌گیرد اما کسی به درستی نمی‌داند موجودی واقعی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران چقدر است.
 
 
 مطالبه جدی در این زمینه وجود دارد که موجودی حساب‌های سازمان نظام مهندسی که چند هزار میلیارد تومان است به درستی اعلام شود.باید این رقم شفاف و به تمام اعضا اطلاع.رسانی شود.
 
 
گردش مالی بالای سازمان و رسوب پول در حساب سازمان مهندسی استان تهران موجب ایجاد رانت و مافیا شده است.
 
 این مافیا برای ورود به هیات مدیره و انتفاع همه اعضای سازمان موانعی ایجاد کرده است. مجموع این روند موجب شده تا تنها اقلیتی خاص از ظرفیت سازمان نظام مهندسی برخوردار شوند. همچنین این شرایط موجب شده تا علاوه بر ایجاد رانت و انحصار در سازمان مذکور، فعالیت‌ها در این حوزه صرفا تنها برای اقلیت موجود باشد و این روند برای ارایه خدمات صحیح و با کیفیت مهندسان نیز مشکل ایجاد  کرده است. 
 
 
بنابراین مطالبه جدی این است که حلقه مافیا و رانت موجود شکسته شود تا با ورود نیروهای جوان و جدید به هیات مدیره سازمان نظام مهندسی، رانت های موجود افشاگری و شفاف شوند.‌
 
 
وجوه موجود درحساب سازمان متعلق به  همه مهندسین و علی‌الخصوص مهندسانی است که کار نظارت دریافت کردند و باید انتفاع این وجوه به تمام مهندسان ناظر سازمان برسد.