کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

استاندار و نمایندگان مرکز مازندران پاسخ دهند؛

آیا زارم رود قربانی فینسک شد؟

حنیف‌رضا گلزار

15 ارديبهشت 1400 ساعت 9:19 | کد مطلب:34950


چند روز پیش سرانجام کلنگ احداث سد زارم رود که گویی چهارمین سد بزرگ استان مازندران لقب گرفته و با همه بزرگی اش قرار است تنها ۲ درصد به حجم منابع آب سطحی مهار شده استان بیافزاید، با سکوت  پیش بینی پذیر سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست، در قلب جنگل های هیرکانی مازندران به خاک کوفته شد.

 سد زارم رود در صورت اجرا پس از سدهای شهید رجایی و فینسک(در دست اجرا)، سومین سد ساخته شده روی سرشاخه های تجن است و قابل پیش بینی است که ساخت آن مترادف قطعی نابودی تجن خواهد بود.

اگرچه قرار نیست وزارت نیرو از اهداف مدیریت سازه بنیان منابع آب سطحی کشور کوتاه بیاید و از این دستگاه آبسالار انتظار نگرانی از آینده زیست بوم مازندران عبث و بیهوده است، اما پاره ای از بیانات ارایه شده از سوی مقامات استانی در این مراسم نیازمند تحلیل، روشنگری و پاسخگویی به افکار عمومی است.

از منت مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران مبنی بر «رهاسازی آب برای محیط زیست» و «تکثیر ماهیان» در دریاچه این سد به عنوان تلاشی ناکام برای توجیه هزینه ۹۵۰ میلیارد تومانی این سازه که تنها می تواند بیانگر روحیه طناز و شوخ طبع ایشان باشد تا بیانات  نامفهوم یکی از نمایندگان ساری مبنی بر اینکه «احداث این سد اقدام بزرگی است و شک نکنید با این کار بزرگ تاریخ از شما به نیکی یاد خواهد کرد»!! تا اظهار خاکساری آن نماینده دیگر در برابر مردم و «ابراز شرمندگی» او بابت تاخیر در ساخت این سد، همگی گویای عدم درک پیامدهای مدیریت سازه بنیان آب و آسیب های مترتب بر آن از سوی مدیران و تصمیم سازان این کشور است.

نمایندگان ما یا نمی دانند، یا مشاوره غلط دریافت می کنند، یا با وزارت نیرو در مسیر مدیریت سازه بنیان آب همراهند یا موکلان خود را ناآگاه تصور می کنند.

 اما آنچه که مربوط به «موکلان» است، واضح و روشن و شفاف این است که چنین اقداماتی دوگانه و متناقض، قطع به یقین به حساب کارکرد این نمایندگان نوشته نخواهد شد. نمی شود تا دیروز مخالف ساخت سد فینسک باشی و امروز کلنگ سد زارم رود را به زمین بکوبی....
در این میان اما سخنان استاندار مازندران بیشتر جلب توجه کرد.

 استانداری که در همه سال های گذشته در برابر اجرای طرح شیرین سازی و انتقال آب کاسپین و ساخت سد فینسک سکوت پیشه کرده بود، در مراسم کلنگ زنی سد زارم رود گفت؛ «شاید!! اختلاف نظری بابت سد فینسک وجود داشته باشد!! .... از مزیت های استان ما فراوانی آب است!! باید از ظرفیت همه استان ها برای رفع معضلات کشور استفاده کنیم!!... مثلاً انتقال آب خلیج فارس!! به استان مجاور بسیار مفید واقع شد!! ... هیچ مازندرانی نمی‌پسندد استان همسایه نیاز به آب داشته باشد و او در عین فراوانی آب، دریغ کند»!!

بنده در این مراسم شکوهمند کلنگ زنی حضور نداشتم و به طور مستقیم و بدون واسطه اظهار نظر آقای استاندار را نشنیدم. نمی دانم انتساب این سخنان به استاندار مازندران چقدر صحت دارد. نمی دانم خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده آیا صحبت های ایشان را دقیق ضبط و سپس پیاده کرده یا خیر.

نمی دانم آیا پای شیطنت برخی بدخواهان استاندار در انتساب و انتشار این سخنان در میان است یا خیر. اما از صمیم قلب امیدوارم که این بیانات صرفا یک «خطای رسانه ای» باشد و همچنان امیدوارم که روابط عمومی استانداری مازندران با انتشار فایل سخنان آقای استاندار از این موضوع رفع شبهه و این سخنان را تکذیب نمایند.

 اینکه استاندار مازندران تصور می کند استان محل ماموریتش «فراوانی آب» دارد و بعد اینطور نتیجه گیری کند که باید از این «ظرفیت برای رفع معضلات کشور استفاده کنیم» نیازمند روشنگری است.   آیا روشن ترین برداشت از این جمله که «هیچ مازندرانی نمی‌پسندد استان همسایه نیاز به آب داشته باشد و او در عین فراوانی آب، دریغ کند» به معنای کوتاه آمدن برای ساخت سد فینسک در ازای سد زارم رود نیست؟

 اینکه استاندار استانی مهم با بیش از سه میلیون نفر جمعیت باشی ولی هنوز درجریان نباشی که «استان مجاور» سهمی از طرح انتقال آب خلیج فارس ندارد و اتفاقا در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای چهارمین بار بواسطه لابیگری مسولینش مبلغ ۵ میلیارد تومان برای مطالعه مجدد این طرح گنجانده یا ندانی که همکار هم طرازت در همان استان مجاور مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح ویرانگر فراهم کرده، پذیرفتنی و قابل درک نیست.

جناب آقای استاندار و جناب آقایان نمایندگان ساری در مجلس شورای اسلامی که تا دیروز از پیامدهای زیست محیطی سد فینسک می گفتید! منتظر توضیحات قانع کننده شما می مانیم. فراموش نکنید که «پرسشگری» حق مسلم شهروندی موکلان و «پاسخگویی» وظیفه جایگاه مدیریتی و تصمیم سازی شماست.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/note/34950/آیا-زارم-رود-قربانی-فینسک

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com