‌کوه‌خواری و تخریب محیط زیست با سیب‌لند

شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۶ | کد مطلب: ۳۴۹۰۱
‌کوه‌خواری و تخریب محیط زیست با سیب‌لند
خبر عجیبِ 'پروژه تفریحی و تله کابین ۴۵۰ هکتاری !! سیب لند با حضور اساتید انقلابی پناهیان، میرلوحی و تقوی افتتاح شد' آن هم در منطقه بکر و دست نخورده کوهستان‌های مشرف به قله دماوند که دارای ده‌ها گونه گیاهی و محل زندگی برخی از گونه‌های حیات وحش می‌باشد موجبات تاسف هر ایرانیِ علاقمند به محیط زیست کشور را فراهم آورد.
اسکان نيوز:  سید احمد نبوی، دبیرکل حزب همت در یادداشت اختصاصی که در اختیار اسکان نيوز قرار داده، نوشت:  بگذارید این خبر جالب را این‌گونه با هم مرور کنیم: خط ۱ تله کابین دهکده سیب شهرستان فیروزکوه با حضور  علیرضا پناهیان، سیدرضا تقوی، رئیس سابق ستاد ائمه جمعه و نماینده سابق مجلس؛ سیدمصطفی میرلوحی، و سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور؛  معاون دادگستری استان تهران و جمعی دیگر از مقامات استان تهران، هفت اردیبهشت افتتاح شد.

حالا سیب‌لند چیست؟ دهکده سیب‌لند یک پروژه گردشگری است که تله‌کابین یکی از بخش‌های این طرح گردشگری، در محدوده امین‌آباد شهرستان فیروزکوه (شرق استان تهران) است. این پروژه در 1397 به دستور دادستان وقت استان تهران به جرم کوه‌خواری و زمین‌خواری تهران متوقف  شده بود:

وی در هفتمین جلسه شورای معاونین دادستانی تهران که در  25 تیر 1397 برگزارشده بود درباره پروژه سیب‌لند گفته بود: « اقداماتی که در این پرونده توسط متهمان صورت گرفته، مصداق بارز زمین‌خواری و کوه خواری است.»

پیش‌تر و در سال 1394 نیز شش انجمن فعال در حوزه محیط‌زیست با انتشار بیانیه‌ای خواستار توجه به ذخیره‌گاه جنگلی درختان اُرس امین‌آباد فیروزکوه و توقف ساخت‌وساز در آن شده بودند.

بر اساس پروژه موسوم به «سیب‌لند» بیش از ۴۵۰ هکتار از بکرترین مناطق طبیعی کوهستانی شرق استان تهران تبدیل به یک شهرک تفرجی و گردشگری خواهد شد؛ دقیقاً همان فرایندی که در بسیاری از دیگر نقاط بکر طبیعت ایران مثل لواسان و کلاردشت و... طی شد و اکنون شاهد هستیم که از آن طبیعت بکر و شاداب دیگر خبری نیست.

سئوال مهم این است، چه شده که بعد از سه سال از سخنان دادستان تهران، فاز اول همان پروژه با حضور مقامات قضایی و مسئولان حکومتی افتتاح می‌شود؟

پناهیان آن‌جا چه کاره‌ این افتتاح است؟

داغِ دلمان تازه شد. یادِ زمین‌خواری‌های فارس، نابود شدن کشاورزان و به خاک سیاه نشستن دامداران، یاد هزاران هکتار تخریب و غارت باغ‌های تخریب شده در تهران و ساخت برج باغ‌ها، به فاضلاب کشیده شدن رودخانه‌های شمال کشور، خشکیدن سفره‌های زیرزمینی و دریاچه‌ها، چاپیدن کوه‌ها و درختان و آشعالدانی شدن جنگل‌ها و ... افتادیم.

طبیعت ایران، راوی بزرگترین ظلم‌ها و خاصه‌خوری‌ها و شکم‌پروری‌هاشده است.

رهبری معظم در اسفند ماه سال ۱۳۹۳ در دیدار با مسئولان محیط زیست گفته بودند که ،تخریب محیط زیست جرم است نه اتهام، این یعنی تخریب کنندگان محیط زیست مجرمند.

 این جرم‌انگاری را دادستان تهران در سال ۹۷ در خصوص این پروژه نیز رسما عنوان می‌کند ولی در سال ۱۴۰۰ مسئولان قضایی و دولتی در محل جرم و برای افتتاح در کنار مجرم ( از نگاه مقام معظم رهبری) قرار می‌گیرند.

منابع طبیعی و محیط زیست در واگذاری این صدها هکتار طبیعت بکر چه پاسخی دارند؟

بنظر می‌رسد آقای کلانتری را پس از ۴۰ سال خدمات برجسته ! بازنشسته و سازمان محیط زیست را منحل کنید، کشورمان کمتر آسیب زیست محیطی میبیند.

مردم می‌توانند با یک جستجوی کوتاه در اینترنت و دیدن عکسهای این تخریب متوجه شوند که دولت اصلاح‌طلب چه مجوزهایی صادر کرده است و اکنون دوستان اصولگرا چگونه و چرا در افتتاح این پروژه شرکت داشته‌اند.

انتخابات ۱۴۰۰ و رئیس جمهور مستقل و مقتدرِ کهنه سرباز می‌تواند آغازی بر پایان این رانت‌ها و امضاهای طلایی باشد.