کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گسترش جنگل‌خواری و زمین‌خواری در عرصه های ملی و پایمال شدن خون جنگلبان‌ها

8 ارديبهشت 1400 ساعت 21:30 | کد مطلب:34856


اسکان نيوز- الهه موسوی: گفته بود "اگر سرم برود نمی‌گذارم یک متر از جنگل تصرف شود!" بر سر حرفش ایستاد؛ سرش را داد اما اجازه تصرف جنگل را نداد. آنها 5 هکتار از جنگل‌های بکر گیلان را می‌خواستند تا در آن ویلا بسازند و برای خود برو بیایی راه بیندازند؛ او اما به قیمت جان، جلوی این تخلف و جنگل‌خواری را گرفت. وقتی سرش را می‌بریدند آنقدر به زمین چنگ زده بود که علف‌ها و گِل و خاک، زیر ناخن هایش انباشته بود؛ کسی چه می داند در آن لحظه به چه فکر می کرد؟ شاید همراه با درد کُشنده ای که امانش را بریده بود از این‌که پای پیمانش برای حفاظت از "سرزمین" ایستاده خرسند بود.

او یک مدیر و در همان حال یک جنگلبان بود؛ مدیری که امروز شاید به زحمت بتوانی مانندش را پیدا کنی؛ تطمیع و تهدید، او را وادار به سازش با جنگل‌خواران نکرد. "ناصر پیروی" از آن دست مدیرانی بود که اکنون قحط شان آمده و شاید به تعداد انگشتان یک دست هم یافت می‌نشوند؛ نه آن‌هایی که با حراج جنگل و مرتع و خاک و آب ایران و ویرانی وطن، خانه های خود را آباد کرده‌اند...  

آن‌ها می‌خواستند با تصرف 5 هکتار از جنگل‌های بکر گیلان، منابع ملی و جنگل‌ها را خصوصی‌سازی کنند. امروز که پرونده این حادثه را بازبینی می‌کنیم موضوع ویلاسازی در جنگل‌ها و اراضی ملی سراسر کشور، ابعاد عادی‌تر و عینی‌تری به خود گرفته است؛ به گونه‌ای که در جای جای این سرزمین و همه استان‌ها، هر کجا منطقه‌ای سرسبز و زیبا پیدا شده چند ویلا نیز در آن‌ها ساخته شده و به عابران دهن کجی می کند. تعداد این رخداد هم کم نیست و تا آن‌جا رسیده که متخلفان، آزادانه در روز روشن، طی ماه‌ها در قلب جنگل‌های هیرکانی چندمیلیون ساله تیرآهن بر تیرآهن و آجر بر آجر می‌گذارند و هیچکس سراغ‌شان را هم نمی‌گیرد. آن‌ها نه تنها ویلاهای غیرمجاز می‌سازند بلکه به راحتی برای ویلاهای شان امتیاز آب و برق می‌گیرند و کک هیچکس هم در این میان نمی‌گزد و مسئولان هم در برابرشان سکوت می‌کنند. پاسخ مسئولان ومدیران منابع طبیعی نیز تنها این است که زمین جزو "مستثنیات" بوده است.

کارمندان اداره منابع طبیعی "ماسال" آن روز دل شان شور می‌زد؛ رییس شان دیر کرده بود. به خانه‌اش زنگ زدند. همسرش گفت که مثل هر روز و درست در همان ساعت، از خانه بیرون رفته است به قصد اداره. تاخیرش که بیشتر شد دلهره‌ها نیز بیشتر شد؛ نکند ماشینش در راه خراب شده باشد! نکند تصادف کرده باشد؛ نکند...

چند نفر را فرستادند در مسیر؛ اما خبری از "مهندس پیروی" در جاده هم نبود. دیگر باید پلیس را خبر می‌کردند. آخر او دشمن زیاد داشت؛ چرایش هم مشخص است؛ نه با کسی رودربایستی داشت و نه در مقابل تخلف های افراد، کوتاه می‌آمد. در سراسر حوزه استحفاضی‌اش هیچکس حق نداشت یک متر جنگل را وابدهد؛ حتی اگر متصرف، "گردن کلفت" باشد و "خَرَش برود"!

زمان می‌گذشت و رییس، هنوز نیامده بود؛ دیگر دلهره جایش را به "ترس" داده بود. یعنی چه شده؟ نکند قاچاقچیان چوب که دایما با او درگیر می‌شدند و می‌خواستند با رشوه و کَلَک، او را وادار به سکوت کنند تا چشم هایش را به روی جنگل‌خواری و زمین‌خواری‌های شان ببندد با او درگیر شده‌اند؟ نکند جنگل‌خواران که با هیچ ترتیبی نتوانسته بودند او را برای دادن مجوز تصرف جنگل و ویلاسازی راضی کنند برایش مشکلی فراهم آورده‌اند؟ نکند .... !

دیگر باید پلیس را خبر می‌کردند. ظهر شده بود و هنوز از "مهندس پیروی" خبری نبود. پلیس که به مساله ورود کرد اولین نشانه‌ها را از زبان خانواده‌اش شنید. آن‌ها خبر از درگیری‌هایی لفظی دادند که این اواخر بین او و چند نفر "زیاده‌خواه گردن کلفت" پیش آمده بود. او را تهدید کرده بودند؛ وقتی تطمیع‌های شان اثری بر وی نگذاشته بود. تهدید به "مرگ" ! بعد از تکرار تهدیدها، شهید پیروی به سازمان قضایی نیروهای مسلح، نیز شکایت برده بود؛ شکایتی که تا هنگام قتل او، به آن توجه و پیگیری نشد.

مهندس پیروی اما از تهدید آن‌ها نترسید و از خط قرمزش که "قانون" بود میلی متری عقب ننشست. از همان اول به آن‌ها گفته بود که اجازه ساخت ویلا در زمین جنگلی را به آن‌ها نخواهد داد و از پست ومقام شان نخواهد ترسید. او تا آخرش پای این حرف ایستاد. بالاخره بعد از 3 روز، یک جنازه بی سر را در جنگل های "ضیابر" صومعه سرا پیدا کردند و بعد از بررسی و شناسایی، تایید کردند که جنازه متعلق به "مهندس ناصر پیروی" است. هیچکس باور نمی‌کرد که برخی آدم ها می توانند تا این حد پلید و پلشت باشند که به خاطر چند هزارمتر زمین، یک آدم را مُثله کنند.
 

یک قتل دهشتناک


برای حفاظت از جنگل‌ها و محیط زیست، افراد بسیاری کشته شده‌اند. روش قتل "شهید ناصر پیروی" اما این قتل را از بقیه متمایز می کند. عموما کشته شدن جنگل‌بان‌ها و محیط‌بان‌های ایران، در درگیری‌ها و بدون برنامه‌ریزی قبلی اتفاق می‌افتد. جنگل‌بان ایست می‌دهد؛ قاچاقچی نمی‌ایستد و فرار می‌کند و در طی تعقیب وگریز، این دو با هم درگیر می‌شوند و تیرهایی که رد وبدل می‌شوند کار دست جنگلبان‌ها می‌دهد. یا در حین تعقیب وگریز ماشین حامل چوب قاچاق، خودروی جنگلبان‌ها واژگون می شود. حادثه قتل رییس اداره منابع طبیعی ماسال اما با برنامه قبلی بود. برنامه ای که از خیلی قبل‌ترها به شکل تهدید از زبان جنگل‌خوارهای پرنفوذ، بیرون آمد و بالاخره عملی شد.

آنها 5 هکتار از جنگل‌های بکر گیلان را می‌خواستند تا در آن ویلا بسازند و برای خود برو بیایی راه بیندازند. امروز که پرونده این حادثه را بازبینی می‌کنیم موضوع ویلاسازی در جنگل، ابعاد عینی‌تری به خود گرفته است؛ به گونه ای که این موضوع دیگر برای همه روشن شده است؛ چرا که در جای جای این سرزمین و همه استان‌ها، هر کجا منطقه‌ای سرسبز و زیبا پیدا شده چند ویلا نیز در آن‌ها ساخته شده و به عابران دهن کجی می‌کند. تعداد این رخداد هم کم نیست و تا آن‌جا رسیده که متخلفان، آزادانه در روز روشن، طی ماه‌ها در قلب جنگل‌های هیرکانی چندمیلیون ساله آجر بر آجر می‌گذارند و هیچکس سراغ‌شان را هم نمی‌گیرد. آن‌ها نه تنها ویلاهای غیرمجاز می‌سازند بلکه به راحتی برای ویلاهای شان امتیاز آب و برق می‌گیرند و کک هیچ‌کس هم در این میان نمی‌گزد و مسوولان هم در برابرشان سکوت می کنند.

مهندس ناصر پیروی اما نه از آن دست مدیرانی بود که پشت میز بنشیند و همه کارهای حوزه استحفاضی2اش را بر دوش جنگل‌بان‌هایش بگذارد و نه آن دست آدم هایی که بتوان او را با تهدید و تطمیع از راه به در کرد. او از ابتدا تا انتها در برابر تمام شگردهای زیاده خواهان جنگل‌خوار ایستاد و اجازه نداد یک متر از جنگل‌ها را تصرف کنند.  

 

آدم ربایی


وقتی از تطمیع مهندس پیروی ناامید شدند و تهدیدها نیز اثر نکرد و او به آن‌ها برای بار هزارم گفت که در هیچ شرایطی، اجازه تصرف جنگل را نمی‌دهد؛ وقتی آن‌ها کاملا ناامید و مطمئن شدند که دیگر نمی‌توانند با هیچ شکرد و دوز و کلکی آقای رییس را وادار به تمکین در برابر تخلف‌ها و درخواست‌های غیرقانونی شان کنند تصمیم گرفتند او را به قتل برسانند.

برای این کار ابتدا او را دزدیدند. اگر چه این کار کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما برای متهم ردیف اول، سرهنگ افراسیاب. ن که یک نظامی عالی رتبه بود این کار چندان دور از ذهن و سخت نبود.

هفتم اردیبهشت 1384 سرهنگ تصمیم گرفت کار را یکسره کند. از دست مهندس پیروی به ستوه آمده بود. او در هیچ شرایطی کوتاه نیامده بود و به هیچ یک از پیشنهادهای متقاضی روی خوش نشان نداده بود. با هیچ لقمه چرب ونرمی هم تطمیع نمی‌شد؛ حتی پیشنهاد کلان میلیاردی را هم، برق آسا رد کرده بود و در برابر اصرار طرف مقابل که گفته بود "این قدر زود جواب نده کله شق!  برو فکر کن!" با استحکام ایستاده بود. مهندس پیروی گفته بود اگر سرم برود نمی گذارم یک متر از جنگل را تصرف کنی!

سرهنگ، نقشه یک آدم ربایی را در ذهنش طراحی کرد. باید چند نیرو را همراه خود می کرد. او با سوء استفاده از لباس و جایگاه خود، 4 سرباز را همراه کرد و در جاده ماسال-رشت یک پست ایست بازرسی تقلبی ایجاد کرد و با لباس نظامی، جلوی خودروی مهندس پیروی را که در حال رفتن به سر کار بود گرفت. در آن ساعت کسی در جاده تردد نمی‌کرد چرا که تقریبا 6 صبح بود. مهندس پیروی با دیدن چند سرباز که ایست می‌دادند توقف کرد؛ از خودرو پیاده شد و با رویی گشاده از آن‌ها پرسید چه شده است؟ سربازها گفتند دستور دارند او را به نقطه‌ای دورتر از جاده اصلی ببرند؛ از جاده که دور شدند به زور، دست ها و دهانش را بستند و بدنش را طناب پیچ کردند. سپس او را به صندوق عقب خوردویی دیگر بردند و حرکت کردند.

مقصدشان جنگل‌های "ضیابر" صومعه صرا بود. جایی در قلب بکرترین نقاط جنگل های هیرکانی که کسی صدای کسی را نمی شنود. وقتی به مقصد رسیدند سرهنگ، او را تحویل گرفت. سرهنگ و  همراهش، پیروی را از صندوق عقب پیاده و درازش کردند و با تیغ موکت بُری، از پشت سر شروع به بریدن گردنش کردند.

چند روز بعد وقتی پلیس، جنازه بی سر او را پیدا کرد اولین چیزی که بعد از سر بریده‌اش به چشم می آمد ناخن‌هایش بود؛ ناخن‌هایی که پُر بود از گِل و سبزه ؛ وقتی سرش را می‌بریدند با دست‌هایش علف های کف جنگل را چنگ زده بود.

بعد از پیدا شدن جنازه، چند تن از همکاران و خانواده اش که از تهدیدهای متصرفان و جنگل خواران خبر داشتند موضوع را در بازجویی‌های پلیس اطلاع دادند. مظنونان دستگیر شدند و روند بازجویی‌ها آغاز شد. چهل روز اما طول کشید تا آن‌ها به این قتل ناجوانمردانه و وحشیانه اعتراف کردند؛ دو نفری که مدیریت قتل را در دست داشتند.

یکی از آن دو نفر در بازجویی‌ها به پلیس گفته بود:« او مرد سرسختی بود و نسبت به جنگل حساسيت خاصی داشت. من و همدستانم مدتی بود به خاطر مالكيت بخشی از جنگل با جنگلبانی كشمكش داشتيم و او سرسختانه مقابل ما ايستاده بود. ما هم تصميم گرفتيم برای رسيدن به اهدافمان او را از سر راه برداريم. به همين دليل تصميم به كشتن او گرفتيم. طبق نقشه‌ای كه طراحی كرده بوديم چهار نفر از همدستانم در جاده رشت- ماسال، با به تن كردن لباس نظامی يك پست "ايست بازرسی" قلابي راه انداختیم و هنگامی كه پيروی از خانه اش به سمت جنگلبانی در حركت بود او را در جاده متوقف كردند. پيروی نيز به اين گمان كه آن‌ها واقعاً پليس هستند با آنان همكاری كرد؛ اما همدستانم او را به زور سوار خودرو كردند و به كلبه ای در جنگل‌های ضيابر صومعه سرا منتقل كردند. در آن‌جا پس از آن‌كه وی را مورد ضرب و شتم قرار داديم در حالی كه او بی حال شده بود، با يك تيغ موكت بری سرش را از بدنش جدا و جسد را برای اين‌كه توسط پليس كشف نشود در جنگل رها كرديم.»

به دنبال اعترافات اين دو متهم، همدستان آن‌ها نيز دستگير شدند و مشاركت در قتل پيروی را پذيرفتند. پس از تكميل تحقيقات در اين باره پرونده با صدور كيفرخواست به دادگاه كيفری استان گيلان ارسال شد.

  بالاخره رسيدگی به اين پرونده توسط قاضي محمدی كاشانی آغاز شد. پس از تفهيم اتهام به شش متهم، آنان در شش جلسه به دفاع از خود پرداختند. هيات قضات بعد از آنكه وارد شور شدند افراسياب- متهم رديف اول و پرويز- متهم رديف دوم را به اتهام قتل عمدی به قصاص محكوم كردند. همچنين براساس رای صادره، متهمان رديف سوم تا پنجم هر يك به اتهام آدم ربايي به 15 سال حبس محكوم شدند، اما متهم رديف ششم به خاطر فقدان ادله كافی تبرئه شد. اين حكم در ادامه برای تاييد به ديوان عالی كشور ارسال شد، اما قضات ديوان با وارد كردن ايراداتی به پرونده آن را برای بررسي مجدد به دادگاه كيفری استان گيلان ارجاع دادند.

در نهايت پس از چند دور رسيدگی به اين پرونده و درخواست‌های مکرر حكم صادره از سوی شعبه 12 دادگاه كيفری استان گيلان مبنی بر قصاص افراسياب و پرويز مور تاييد قضات ديوان قرار گرفت و حامیان جنگل، بعد از استيذان از رئيس قوه قضایی وقت، برای اجرا به دادگاه استان گيلان ارجاع شد. سحرگاه پنجشنبه افراسياب و پرويز پس از گذشت سه سال از ارتكاب قتل در زندان لاكان رشت به دار آويخته شدند و پرونده این جنایت برای همیشه بسته شد.

با این همه امروز با گذشت پانزده سال از این حادثه تلخ، نه قوانین در برابر متصرفان سختگیرانه تر شدند و نه لایه‌های حفاظتی جان و حرفه جنگل‌بانان ومحیط بانان بیشتر. نه زمین‌خواری و جنگل‌خواری تمام شد و نه قتل جنگل‌بان‌ها و محیط‌بان‌ها برای مبارزه با تصرف انفال و اراضی ملی؛ اوضاع جنگل‌خواری، کوه‌خواری، ساحل‌خواری، دریاخواری، تالاب‌خواری، زمین‌خواری و در یک کلمه همه "چیزخواری" در حوزه منابع طبیعی همچنان ادامه دارد و محیط‌بان‌ها و جنگل‌بان‌ها نیز همچنان به دست متجاوزان کشته می‌شوند و کسی هم کَکَش نمی‌گزد.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/note/34856/گسترش-جنگل-خواری-زمین-خواری-عرصه-های-ملی-پایمال-شدن-خون-جنگلبان-ها

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com