تعطیلات، زمان طلایی برای دشمنی با میراث

شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷ | کد مطلب: ۳۴۵۲۷
تعطیلات، زمان طلایی برای دشمنی با میراث
چرا همیشه بعد از روزهای مشغله نوروزی، بعد از هر تعطیلات، بعد از هر طوفان طبیعی و ساختگی که حواس شهروندان و مردم مشغول موضوع دیگری است، باید شاهد امور ضدفرهنگی و شهرستیزانه باشیم؟!
اسکان نيوز، سعید فلاح‌فر، دکترا پژوهش هنر در یادداشت اختصاصی که در اختیار اسکان نيوز قرار داده، نوشت: اگر امروز و آینده شهرمان را دوست داشته باشیم، حتما نسبت به گذشته آن کنجکاو خواهیم بود. چه کسی می داند تهران پیش از آن که با این تعداد از اتوموبیل اشغال شود، چه شکلی داشته و نیازهای حمل‌ونقل شهری را چگونه برطرف می‌کرده است؟ ارابه‌ها و کالسکه‌هایی که با اسب کشیده می‌شدند یا بارهایی که بر پالان الاغی در کوچه‌ها به دست صاحبانش می‌رسیده اند. شترها هم نقشی در این شبکه حمل‌ونقل سنتی داشتند و معلوم است که باید در محلی از شهر نگهداری می‌شدند.

در ضلع شمالی میدان قیام، اول خیابان ری، کوچه‌ای است به نام کوچه شهید دیانی که معروف است به کوچه شترداران. نبش شمال شرقی کوچه هم عمارتی است با دروازه ای بزرگ و سردر منقوش، ایوان و سنتوری و ستون و گچبری که این روزها تابلوی پارکینگ به پیشانی دارد. ساختمانی که سندی ملموس برای دوره‌ای از تاریخ تحولات شهر تهران محسوب می‌شود. اهل دل و اهل تاریخ اگر باشید، از دیدنش احساس هویت و تعلق می کنید. دلتان پر می‌کشد که سر از داستانش دربیاورید. بدتان نمی آید در دلتان به سلیقه معمار و صاحبش آفرینی هم بگوئید. دعا می کنید کسی زخم این سلحشور جان برده از فاجعه را مرهمی بگذارد.

 

حالا متاسفانه در تعطیلات نوروزی و در سایه شوم کرونا ناگهان ساختمانی جلویش سردرآورده انگار که؛ بوته  هرزی، دسته گلی تشنه و گرمازده را به باد تهمت و ناسزا گرفته باشد. روزش را تاریک کرده باشد و عابران را از دیدنش کور. ساختمانی در کمال بی ادبی و زشتی در مقابل تاریخ و هویت که نشانی است از شخصیت و ذات طراحان و سازندگان و حامیان آن که چشم و هوش دیدن شهر و خوشبختی را ندارند.

چرا همیشه بعد از روزهای مشغله نوروزی، بعد از هر تعطیلات، بعد از هر طوفان طبیعی و ساختگی که حواس شهروندان و مردم مشغول موضوع دیگری است، باید شاهد این امور ضدفرهنگی و شهرستیزانه باشیم؟!