هفته منابع طبیعی و شوی تبلیغاتی سازمان جنگل‌ها

شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۳ | کد مطلب: ۳۴۲۱۱
هفته منابع طبیعی و شوی تبلیغاتی سازمان جنگل‌ها
نیروهای صیانتی که مسئولیت اصلی حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور بر عهده آنان است با حقوق و مزایای بسیار کم به کارگیری می‌شوند و این سازمان حتی از پرداخت پول بنزین خودروهای یگان حفاظت و سرجنگلبانی‌ها درمانده است!
اسکان نيوز: یادداشت زیر که تحلیلی از سیاست‌های سازمان متولی جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور خصوصا در «هفته منابع طبیعی» ارائه داده از سوی یکی از کارشناسان این سازمان برای اسکان نيوز ارسال شده است.

سال‌ها است که هر ساله سازمان جنگل‌ها، یک هفته از نیمه اسفند را به نام «منابع طبیعی» به شوی تبلیغاتی عملکرد مدیریتی خود اختصاص می‌دهد؛ سازمانی که حتی نتوانست طی یک قرن قدمت خود، ارتباط موثری با جوامع محلی برقرار کند تا بتواند با کمک مردم مساله زمین‌خواری و قاچاق چوب را حل کند.

با این وجود، امسال مراسم تبلیغاتی هفته منابع طبیعی به نحوی برگزار شد که همزمان، به دلیل عدم دفاع مناسب رئیس سازمان در مراکز تصمیم گیری، با عناوین مختلف از جمله حذف مزایای «فوق العاده سختی کار»، حقوق و مزایای کارکنان سازمان جنگل‌ها از حکم کارگزینی آنان کسر شده و در اکثر استان ها هم ماه ها است که مزایای اضافه کار و حق مسکن و حق مأموریت پرسنل پرداخت نشده است.

 نیروهای صیانتی که مسئولیت اصلی حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور بر عهده آنان است نیز با حقوق و مزایای بسیار کم به کارگیری می‌شوند و این سازمان حتی از پرداخت پول بنزین خودروهای یگان حفاظت و سرجنگلبانی‌ها درمانده است!

 اما در چنین وضعیت بحرانی، رئیس سازمان جنگل ها هفته منابع طبیعی را فرصتی برای ریشه دوانی جایگاه سیاسی خود در حاکمیت قرار داده و با برگزاری نشست هایی با مراجع حوزه علمیه قم و جمع گسترده ای از نمایندگان مجلس، برای جایگاهش در دولت بعدی انباشت قدرت می کند.

در این بین، نکته نگران‌کننده، آمارهای غیرواقعی است که در هفته منابع طبیعی امسال از زبان رئیس سازمان جنگل‌ها و وزیر مافوقش اعلام شد. این دو مقام ارشد دولت اعلام کردند که در این هفته بیش از بیست میلیون نهال را به صورت رایگان توزیع می‌کنند؛ در حالی که کل موجودی نهال جنگلی نهالستان‌های کشور کمتر از 18 میلیون اصله است و از این مقدار نیز بیش از 5 میلیون اصله نهال به دلیل سن کم، در سال جاری قابل انتقال از نهالستان به طبیعت نیست!

 از طرف دیگر اعلام شده که 47 هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی را در سال جاری احیا و غنی سازی کرده‌اند؛ اما کسی نمی‌داند محل دقیق این عرصه‌ها کجاست و اصلا چرا نقشه مناطق احیا شده را در سایت سازمان بارگزاری نکرده و در اختیار عموم نمی‌گذارند تا راستی آزمائی شود؟! همچنین سازمان باید پاسخگو باشد که سرنوشت نهال کاری‌های سنوات گذشته چه شده است؟!

مهمتر از تمامی این آمارهای غیرواقعی، برنامه های خطرناکی است که مسئولان سازمان و حلقه یارانشان برای زمین‌گیر کردن تنفس جنگل‌های هیرکانی و به حاشیه راندن تهیه «طرح مدیریت پایدار جنگل» در نظر گرفته اند که پیشتر تعدادی از اسناد آن منتشر شده و متاسفانه بخشی از جامعه دانشگاهی که همواره مدافع طرح‌های جنگلداری سابق و پرچمدار بهره برداری چوبی از جنگل هیرکانی بوده‌اند نیز با این جریان همراهی می‌کنند و اعتبار خود را در جامعه محیط زیستی کشور بیش از گذشته تنزل می‌دهند.

متاسفانه صندلی داغ ریاست این سازمان حاکمیتی سال هاست فرصتی برای جولان سیاسیون و تریبون تبلیغاتی وزارت جهاد کشاورزی شده است؛ سازمان جنگل‌ها به دلیل مالکیت و تولیت 83 درصد از مساحت ایران، ثروتمندترین دستگاه کشور است و اصحاب سیاست نیز برای تسلط بر این سازمان حاکمیتی، آن را در اسارت وزارت جهاد کشاورزی نگه داشته اند و به همین دلیل یک روز رئیس این سازمان، منابع طبیعی را برای کسب ثروت معامله می کند و بازداشت می شود و امروز نیز روسای سازمان برای انباشت قدرت در دولت بعدی، تیشه بر اعتماد ملی می‌زند.