راهنمایان گردشگری و راهگشایی بحران

دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۱ | کد مطلب: ۳۳۹۰۹
راهنمایان گردشگری و راهگشایی بحران
روز راهنمایان گردشگری را باید به راهنمایان ایرانی که سالی سخت را در بحران اشتغال سرکرده‌اند با گشودن راهی برای آن‌ها تبریک گفت.
اسکان نيوز:  رضا دبیری‌نژاد، کارشناس موزه و راهنمای موزه به مناسبت سوم اسفند روز جهانی راهنمایان گردشگری دریادداشتی نوشت: روزها برای یادآوری هستند. یادآوری اینکه راهنمایان گردشگری چه کسی هستند و در چه وضعیتی قرار دارند. راهنمایان گردشگری به گفته ای؛ واسطه‌ها، مفسران و راویان سفر هستند اما این واسطه‌ها در یکسال گذشته در بحران و خاموشی کامل به سر بردند. نه به خاطر این‌که کرونا سفر را کم کرد و چراغ کم فروغ گردشگری خاموش شد، بلکه به دلیل این‌که کسی در حوزه بحران گردشگری آن‌ها را ندید و همه نگران سرمایه‌گذاران بزرگ این حوزه بودند و فعالان گردشگری به مثابه دست‌اندرکاران بزرگ خوانده شدند و راهنمایان، همان‌ها که به گردشگری معنا و اعتبار فرهنگی می‌دهند؛ دیده نشدند و کسی درکشان نکرد، به دادشان نرسید و برایشان برنامه‌ای حمایتی ایجاد نکرد.

این روزها هم که خبرهایی از سفرهای نوروزی مطرح می‌شود تا جبران رکود سال و نوروز گذشته شود، همه به فکر سرمایه‌گذاران و تاسیسات گردشگری هستند اما کسی به فکر سرمایه‌های انسانی این حوزه نیست. در حالی‌که همین سرمایه‌های انسانی و راهنمایان گردشگری مهمترین کسانی هستند که بیشتر از هر کسی سفر و گردشگری را درک کرده‌اند و می‌توانند راهگشای رونق برای گردشگری حتی در این شرایط بحران پاندمی باشند. اما یقینا کسی به هم سخنی آن‌ها ننشست و کسی نخواست تا آن‌ها خلاقیت شان را وسط بگذارند و در روزگاری که قرار است سبک دیگری برای زندگی در پیش بگیریم سبک جدیدی برای سفر و تجربه سفر رقم بزنند. همه تلاش متولیان گردشگری معطوف به این شد تا هر روشی درها بگشایند و گردشگری را به گذشته بازگردانند و از این طریق فتح الفتوح کنند. در حالی که هنوز پاندمی هست و ترغیب به سفر یعنی جابجایی‌های بزرگ و دامن زدن به شکستن فاصله گذاری فیزیکی..

اگر کرونا ادامه دارد به معنا حذف سفر نیست. بلکه معنای ساخت سفر به شیوه دیگری است. ساخت این سفرهای دیگرگونه با راویان خلاق میسر می‌شود در واقع راهنمایان می‌توانند همسفرانی باشند که تجربه همسفری را در اشکالی تازه رقم بزنند. حالا وقت سفرهای درونی شهری و توجه به سفرهای پیاده یا رفتن به فضاهای باز با روایت راویان ویژه است. از سوی دیگر در این دوره انواع تجربه‌های زیست مجازی پدید آمد که رفتن به سمت سفرهای مجازی خود می‌تواند یکی از راهگشاها در این حوزه باشد اما همه اینها نیازمند بسترسازی است.

اما متولیان گردشگری تلاش نکردند تا بستر این امور را فراهم کنند یا جاذبه‌های گردشگری را در خدمت گردشگری خلاقانه قرار دهند.

هنوز کرونا هست اما نوروز، بهار و تابستانی در راه هست که سفر به یکی از عادت‌های این ایام تبدیل شده است و خوب است که متولیان، نهادها و ستادهای گردشگری از سطح ملی تا محلی و شهرها به جای دستورنویسی هایی که کمتر اجرا می‌شوند این ظرفیت انسانی موجود در گردشگری را به کار بگیرند و با ایجاد برنامه‌هایی در زمینه‌های گردشگری شهری و یا جاذبه‌سازی در فضای باز برای جامعه فرصت سازی کنند. حمایت عملی از سرمایه‌های انسانی هر حوزه از وظایف اصلی متولیان آن حوزه است.

روز راهنمایان گردشگری را باید به راهنمایان ایرانی را که سالی سخت را در بحران اشتغال سرکرده‌اند تبریک نگفت بلکه باید برایشان آرزوی گشایش کرد. گشایشی که بخشی از آن نیز نیازمند خلاقیت در نوع نگرش آن‌ها است. شاید همین راهنمایان بتوانند راهگشای گردشگری منطقی، ایمن و به دور از بحران افزایی در نوروز امسال باشند
 
مرجع: مهر