تجاوز به حریم منطقه باستانی «خونگ اژدر»

شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۵ | کد مطلب: ۳۱۸۳۸
تجاوز به حریم منطقه باستانی «خونگ اژدر»
اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان با بی‌توجهی‌های پیاپی و ارائه اعلامیه‌ها و پاسخ‌های نادرست نسبت به نگهداری و پاسداری از این اثر ارزشمند (خونگ اژدر) و دیگر آثار باستانی- تاریخی مناطق شمال و شمال شرق استان سلب مسئولیت می‌کند.
اسکان نيوز: مجید کیوانی، کارشناس باشناسی در یادداشتی نوشت:  نقش برجسته خونگ اژدر یکی از آثار باستانی استان خوزستان است که در ۱۵ کیلومتری ایذه در منطقه نوروزی واقع در شرق روستای خونگ اژدر قرار دارد. سنگ‌نگاره دارای دو نقش برجسته است که یکی متعلق به دوره عیلامیان و دیگری به زمان اشکانیان تعلق دارد. 

سال‌ها است شاهد تخریب و دست‌اندازی افراد غیرمسئول و گاها برخی از ساکنان بومی در منطقه باستانی و ارزشمند روستا خنگ اژدر هستیم.
 
در بازدید آبان ۱۳۹۹ از زمین‌های اطراف این تخت سنگ و راه‌های منتهی ( ویژه گردشگران) از روستا به این سنگ نوشته تاریخی، شاهد تصرفات بی‌رویه زمین در نزدیکی این اثر فاخر جهانی  توسط بومیان این منطقه بوده و همچنین بر روی تخت سنگ‌های روبروی این نقشه برجسته شاهد حکاکی‌هایی تاسف بار، توسط برخی از بازدیدکنندگان بودیم.متاسفانه در طی یک دهه گذشته و بخصوص در سال‌های اخیر شاهد تخریب تدریجی آثار تاریخی و دست‌اندازی بومیان به زمین‌ها و تپه‌های پیرامون باستانی در شهرهای شمال شرق خوزستان هستیم.
 
اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان نیز با بی‌توجهی‌های پیاپی و ارائه اعلامیه‌ها و پاسخ‌های نادرست نسبت به نگهداری و پاسداری از این اثر ارزشمند و دیگر آثار باستانی-تاریخی مناطق شمال و شمال شرق استان سلب مسئولیت می‌کند.
 
مرجع: هورنیوز