تپه دولتی در چغامیش دزفول مورد تعرض قرار گرفت

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۲ | کد مطلب: ۳۰۹۶۱
تپه دولتی در چغامیش دزفول مورد تعرض قرار گرفت
تخریب ها و و تعرض های کشاورزان و افراد محلی در شهر باستانی چغامیش دزفول دوباره به محوطه باستانی دولتی سرایت کرده است.
اسکان نيوز: مجتبی گهستونی، فعال میراث‌فرهنگی و عضو شورای هماهنگی تشکل های میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری کشور در یادداشتی نوشت: بی‌شک ثبت ملی نشدن محوطه باستانی دولتی که قدمت ایلامی دارد توجیه نداشته و ضرورت ثبت ملی و تعیین عرصه و حریم آن ضرورت انکارناپذیر دارد

یگان حفاظت از میراث فرهنگی دزفول با حضور در محل برای چندمین بار به مالک زمین هشدار کتبی و شفاهی داده که این تعرض غیر قانونی است و با استعلام شما مبنی بر تسطیح تپه‌های باستانی مخالفت شده است.

مالک یک زمین ۲۴ هکتاری در محدوده اراضی خود سه تپه باستانی به نام دولتی دارد که بر اساس قوانین میراث فرهنگی ایران این مالک و دیگر افراد در اراضی مشابه حق هیچ گونه تعرض, تخریب و تسطیح ندارند و هرگونه تخریب توسط آنها موجب صدور حکم قضایی می شود.

مالک زمینی که تپه‌های باستانی دولتی در آن قرار دارد با وجود همه تذکرهای کتبی و شفاهی، شب گذشته و برای چندمین بار با ماشین آلات خود اقدام به تخریب و تعرض به تپه‌های باستانی کرد که این بار منجر به بازداشت رانندگان مورد نظر از سوی نیروی انتظامی و یگان حفاظت شد. همچنین مالک مورد نظر در تعرض های چند ماه گذشته خود در محوطه باستانی دولتی پنج روز بازداشت شد.

در نتیجه مشاهده محوطه و تپه‌های باستانی دولتی دزفول می‌توان تعرض‌ها و تخریب‌های گوناگون را با تسطیح اراضی، گودبرداری، ساخت زمین فوتبال، کانال کشی، احداث کارخانه ذرت خشک کنی، فنس کشی و... توسط افراد مختلف مشاهده کرد.

 قبلا از سوی اداره میراث فرهنگی دزفول در خصوص تسطیح اراضی یاد شده استعلام شده بود و پاسخ این بود که هرگونه عملیات عمرانی غیرمجاز است و با متخلفان برخورد قضایی خواهدشد. اداره میراث فرهنگی دزفول نیز متعهد شده در راستای حفظ آثار تاریخی و محوطه های باستانی تا حصول نتیجه پیگیری‌های حقوقی و قانونی را در دستور کار قرار دهد.

از میان ۶۰ تپه باستانی دزفول تنها فقط شش تپه ثبت ملی هستند. حال که رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری دزفول تغییر کرده و  یکی از کارشناسان قدیمی و با تجربه این اداره سکان مربوطه را به دست گرفته است قول داده تا با عزم دوباره و با استفاده از نیروهای کارشناس در بخش دولتی و دوستداران میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری، از ظرفیت های موجود برای پیشبرد امور نهایت استفاده را ببرد.

در حالی که در ماه‌های اخیر خبر خوشحال کننده تعیین عرصه و حریم تپه باستانی چغاپهن دزفول پس از ده‌ها سال از شناسایی اتفاق افتاد اما ده‌ها محوطه بسیار با ارزش این شهرستان تعیین عرصه و حریم و ثبت ملی نشده‌اند.

واقعیت این است که کاوش‌های باستان شناسی در دزفول سابقه پرو پیمانی ندارد. با این‌که دزفول از محوطه‌های بزرگ و مهم و پر تعداد برخوردار است و باستان شناسان مطرحی در برخی محوطه‌های باستانی آن کار کرده‌اند اما همه این‌ها فقط مربوط به دوره‌‌ای خاص بوده است.

از تپه‌های باستانی شهرستان دزفول که واجد ارزش ثبت ملی شدن هستند تنها تعداد اندکی از این تپه‌ها در فهرست آثار ملی دزفول جا گرفته‌اند که از جمله آن آثار می‌‌توان به محوطه باستانی جندی شاپور به شماره ۶۴، تپه بالنجان به شماره ٣٠٧١  تپه چغا بنوت به شماره ثبت ٣٢٣٢، تپه دهنو به شماره ثبت ۶١۴٠، تپه چغامیش به شمار ۴٨٧ و تپه چغاپهن به شماره ٣٢٧٠٨ اشاره کرد.

مشکل بزرگ رها شدن ده‌ها محوطه باستانی و بسیار شاخص شهرستان دزفول است که تاکنون ثبت ملی نشدند. در این فهرست با نام‌های مطرحی مواجه می‌شویم. ازجمله می‌توان به  تپه‌های چغا دوسر، چغا چشمه، ابوالبشر، امیرالمومنین، بلادیه، بنه الوان، بنه آیش، بنه لازم، بنه یعقوب، جنگلبانی، جواد، چهل میرون، حریبه، دوبه، دیلم، زین العابدین، سید نور، شرف آباد، شنگر سفلی، شنگر علیا، علی دیمی، قلعه خلیل، تپه نهضت و محوطه‌های باستانی خیبر شامل سه تپه، دزآب شامل پنج تپه، دولتی سه تپه، سدیره دوتپه، سه عنایت سه تپه، شهید بهشتی دو تپه، فراش دوتپه، فضیلی سه تپه که یکی از این سه گانه‌ها در سال ۹۴ تخریب شد، میانرود شامل دوتپه اشاره کرد.

در این میان باید به محوطه‌ها و تپه‌هایی از جمله محوطه باستانی جوی تگرگی نیز اشاره کرد که تا کنون بررسی شناسایی نشده‌اند و برای متولیان میراث‌فرهنگی ناشناخته باقی مانده‌اند.
مرجع: میراث خبر