بازرگان؛ بین شیخ فضل الله و کاشانی

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۶ | کد مطلب: ۲۹۳۹۱
بازرگان؛ بین شیخ فضل الله و کاشانی
۱۳ خیابان در تهران به نام سازمان آب وجود دارد از جمله خیابانی بین اتوبان شیخ فضل الله نوری و آیت الله کاشانی که حالا شورای شهر تهران تصمیم گرفته است نام این خیابان را به خیابان «مهندس مهدی بازرگان» تغییر دهد.
اسکان نيوز: مهدی بازرگان پیش از انقلاب  به دلیل همراهی با مصدق به زندان افتاد و در دادگاهی که آیت‌الله طالقانی نیز حضور داشت به ۱۰ سال حبس محکوم شد. وی دوره ای کوتاه رئیس اداره آب و فاضلاب تهران بود و بعد از انقلاب با حکم امام خمینی به عنوان اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. وی بعد از تسخیر سفارت آمریکا، از نخست وزیری استعفا کزد. و به مرور از سیاست کناره گرفت گرچه زمانی که در دهه 70 بازرگان درگذشت، آیت الله خامنه‌ای در پیام تسلیتی، از شخصیت وی تجلیل کرد.

اما حالا اصولگرایان تندرو به شدت با نامگذاری یک خیابان به نام مهندس بازرگان مخالفت می‌کنند. در یکی دو هفته گذشته یک اکانت جعلی در توییتر به نام مریم رجوی ساخته شده که در این اکانت از این نام گذاری حمایت شده است. همین اکانت جعلی بهانه اصولگرایان تندرو در توییتر شده که به این نامگذاری اعتراض کنند.

نه تنها جوانان که شخصیت های برجسته اصولگرا هم فریب این اکانت های جعلی را خوردند. مثلا ‏روانبخش در صفحه خود نوشت اقدام بعدی شورای شهر تهران
در یکی دو هفته گذشته یک اکانت جعلی در توییتر به نام مریم رجوی ساخته شده که در این اکانت از این نام گذاری حمایت شده است. همین اکانت جعلی بهانه اصولگرایان تندرو در توییتر شده که به این نامگذاری اعتراض کنند.
احتمالا اختصاص خیابان یا مکان مهمی به نام مسعود رجوی و مریم ابریشم‌چی باشد!

صحبت های روانبخش هیچ نسبتی با مواضع رهبری درباره مرحوم بازرگان ندارد که در پیام تسلیت خود آورده بود « ایشان یکى از مبارزان دیرین با رژیم ستمشاهى و نیز از جمله‌ى پیشروان ترویج و تبیین اندیشه‌هاى ناب اسلامى با زبان و منطق و شیوه‌ى نوین بود و از این رهگذر بى‌شک در چشم همه‌ى علاقه‌مندان به گسترش و رواج ایمان اسلامى در میان طبقات تحصیل‌کرده در دوران خفقان و دین‌زدایى رژیم پهلوى، داراى شأن و ارزش بخصوص بود.»

مرتضی طلایی نیز در یک مصاحبه به این توییت جعلی انتقاد کرده است. در دوره جدید شورای شهر پیگیری هایی برای یکی از املاک نجومی انجام شد که گفته می شد مربوط به همسر مرتضی طلایی است. از طرفی وی به خاطر ارتباط با برادران ریخته گران در مظان اتهام بود. همین مسائل فشار را روی عضو سابق شورای شهر تهران افزایش داده بود که در تلاش برای بهانه جویی، فریب این توییت را بخورد.

احمد مسجدجامعی درباره این نامگذاری گفته بود «برخی طعنه‌ها ناشی از نگاه تنگ و محدودی است که تجلیل، از افراد را تجلیل از تمامی زندگی آنان می‌داند و انتظار مقام عصمت از انسان دارند. این‌ها گمان می‌کنند سیدجمال الدین اسدآبادی، سعدی، رازی و بوعلی که خیابان‌هایی در تهران به نام آنان است هیچ خطا و اصرار بر خطایی در زندگیشان نبوده است؟ چه بسا در مورد تک تک این افراد که گفتیم بتوان نمونه‌های واضح آورد، اما آنچه در نام‌گذاری‌ها از آن
مرتضی طلایی نیز در یک مصاحبه به این توییت جعلی انتقاد کرده است. در دوره جدید شورای شهر پیگیری هایی برای یکی از املاک نجومی انجام شد که گفته می شد مربوط به همسر مرتضی طلایی است. از طرفی وی به خاطر ارتباط با برادران ریخته گران در مظان اتهام بود. همین مسائل فشار را روی عضو سابق شورای شهر تهران افزایش داده بود که در تلاش برای بهانه جویی، فریب این توییت را بخورد.
تجلیل می‌کنیم بزرگ کردن خوبی‌های اینان است و این مانع نقد نیست.»

عضو شورای شهر تهران درباره نام بازرگان می گوید «یکی از این دلایل، پایین کشیدن پرچم انگلیس از تاسیسات نفتی ایران در مبارزات ملی شدن صنعت نفت و دیگری نمایندگی از سوی مرحوم امام خمینی برای ساماندهی اعتصابات مهندسان و کارگران شرکت نفت ایران در دوره انقلاب است.

سوم برنامه‌ریزی و مشارکت در تاسیس سازمان آب و لوله‌کشی آب تهران با همکاری «مرحوم میکده» است.» (پیش از انقلاب نام خیابان حجاب، خیابان میکده بود)

نامگذاری خیابان‌های تهران همیشه محل مناقشه بوده است. مثلا خیابان خالد اسلامبولی که سال‌ها در سیاست خارجی ایران موثر بود و مانع برقراری روابط ایران و مصر می‌شد. در مورد دیگر بعد از انقلاب نام یک خیابان به دوم ژوئن تغییر یافت. دوم ژوئن روزی بود که در جریان سفر محمدرضا شاه پهلوی به آلمان، دانشجویان چپگرای ایرانی و آلمانی علیه او راهپیمایی کردند و یکی از آن‌ها به ضرب گلوله پلیس کشته شد و این روز نمادی از حمایت کشورهای غربی علیه دیکتاتوری پهلوی بود. اما بعد از مدتی اسم دوم ژوئن از آن خیابان حذف شد و امروز به نام خیابان شهید جهان آرا شناخته می‌شود.

در دوره اخیر نامگذاری‌های شورای شهر تهران با استقبال بخشی از روشنفکران و مردم مواجه شد؛. خیابان‌هایی به نام دکتر محمد مصدق، احمد شاملو، محمدرضا شجریان، جمشید مشایخی و ناصر حجازی، گرچه با انتقاد شدید برخی تندروها مواجه شده اما استقبال خوبی در بین مردم از آن شده است.

در بعضی شهرهای دیگر نیز نام گذاری خیابان به نام مصدق(اراک) زرتشت(یزد) و کلیدر(سبزوار) با انتقادات تندروها مواجه شده است. مهمترین حاشیه نامگذاری یک خیابان در شیراز به نام بهمن بیگی بود که منجر به درگیری بین مهدی حاجتی و دستغیب شد و در نهایت اتفاقاتی افتاد که منجر به تغییر رئیس شورای شهر شیراز شد.