از بیروت درس بگیریم

حادثه خبر می کند!

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶ | کد مطلب: ۲۹۱۸۴
حادثه خبر می کند!
این سیاست پیشه ها و دولتمردان هستند که بروز فاجعه را تضمین می کنند! یکی از عوامل جدی انفجار در بیروت و‌ تبعات غمبار آن، " استقرار یک واحد (کشتی) در محلی نادرست" اعلام شده است.‌ به همین سادگی؛ به همین هولناکی!
اسکان نيوز: رضا رمضانی،  رییس سابق اداره حیات وحش استان زنجان در یاددات اختصاصی که در اختیار پایگاه خبری اسکان نيوز قرار داد، نوشت: ظاهرا داستان بیروت از این قرار است که 7 سال پیش، یک کشتی باربر متعلق به کشور "مولداوی" با 2750 تُن بار "نیترات آمونیم" از گرجستان به مقصد موزامبیک می رفته است هنگامی که در بندر بیروت لنگر انداخته، گرفتار طلبکارها می شود و با حکم دادگاه، محموله کشتی را توقیف و آنرا متوقف می کنند.

هیچکس توجه نمی کند "نیترات آمونیم" که هم در ترقه و فشفشه کاربرد دارد و هم در کود شیمیایی کشاورزی، می تواند چقدر خطرناک باشد؛ تا آنجا که 7 سال بدون نگرانی و بی رعایت نکات ایمنی و استانداردها، در گوشه انبار می ماند و خاک می خورد. تصمیم گیران حتی به خواسته 3 سال پیش گمرک بیروت که خواهان تعیین تکلیف کشتی و محموله اش می شود پاسخی نمی دهند و محموله خطرناک، همچنان در گیرودار بوروکراسی دستگاه قضایی لبنان گرفتار می شود؛ آنهم کجا؟ درست در کنار انبوهی از زباله شیمیایی خطرناک و مسموم که از حدود 30 سال پیش در آنجا بر روی هم تلنبار شده بود.

شاید تصمیم گیران اصلا توجهی به این خطر نداشتند، اما حادثه خبر نمی کند! دیروز موقع جوش دادن در انبار، یعنی همان انباری که "نیترات آمونیم" در آن 7 سال جاخوش کرده و توقیف شده بود را جوش می دادند که ناگهان با ایجاد یک آتش سوزی کوچک، بخشی از بیروت منفحجر شده و به هوا می رود. می گویند این عظیم ترین انفجار غیراتمی از زمان کشف باروت تا به امروز است؛ انفجاری با قدرت 600 تا 800 تُن تی.ان.تی که دوباره خاورمیانه را لرزاند.

انفجار دیروز بیروت، می توانست مسوولان را خبر کند! چگونه!   


 استقرارهای غلط و نادرست را چه کسانی رقم می زنند؟ اگر به دنبال پاسخ های ملموس در اطراف خودتان هستید، سری به مصوبات کمیسیون هایی مثل "کمیسیون ماده 11 قانون هوای پاک" یا "ستاد تسهیل" بزنید. کمیسیون ها و ستادهایی که اجازه می دهند واحدهای صنعتی، خدماتی، شیمیایی و ... در محل هایی مستقر شوند که اصول فنی و کارشناسی، آن را منع کرده است.

مثلا اجازه داده می شود که واحد بازیافت پسماند در نزدیکی رود " قزل اوزن" مستقر شود ( در ایجرود بگردید تا پیدا کنید)! یا گسترش فعالیت یک واحد بازیافت کاغذ در حوضه یک دشت ممنوعه آبی مجوز می گیرد و پساب آلوده خود را وارد "زنجانرود" می کند (این را در زنجان جست وجو کنید).

اجازه داده می شود که یک واحد پتروشیمی آمونیاکی در منطقه ای مشرف به مراکز سکونتگاهی و منابع آبی مشغول ساخت و‌ ساز شود. اجازه داده می شود که سدهایی غیراصولی، در مناطق دارای انباشت آرسنیک، کادمیوم و ... یا منابع نمک مستقر شود و ده ها و بلکه صدها نمونه از این دست...

جالب است که سیاست پیشه ها، شعارهایی نخ نما را برای توجیه این خطاها به کار می برند؛ "حمایت از تولید" ، "اشتغالزایی" ، "رونق اقتصادی" و ... » !

می خواهم بگویم آقایان!/ درست شنیده اید اما غلط فهمیده اید!


دستور داده شده که تولید را شتاب دهید؛ نه رانت آفرینی و فاجعه سازی را !

با استقرارهای غلط و نقض معیارهای محیط زیستی، نه تنها به تولید کمک نمی کنید بلکه حال و آینده اقتصاد و سلامت را مین گذاری می کنید. به هوش باشید و از حادثه بیروت درس بگیرید.