خوان میرو، شکارچی کاتالان

شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۲ | کد مطلب: ۲۹۰۷۳
خوان میرو،  شکارچی کاتالان
پدیده کرونا که امروزه همه اخبار جهان را متوجه خود کرده است، علاوه بر عواقب مصیبت‌وار و غم‌انگیزش، بهانه‌ای شده تا با تصاویر میکروسکوپی رنگین و نوعی نظم و هارمونی در ابعاد سلولی آن‌ها، آثار سورئالیستی نقاشان هنرمند، از جمله «خوان میرو» را به خاطر بیاوریم. به ویژه آن که استقلال‌طلبی کاتالان‌ها هم مدتی است به صدر اخبار سیاسی رسیده است. بنابراین بی مناسبت نیست که در این فرصت و به این بهانه، نگاهی به یکی از آثار این نقاش با عنوان «شکارچی» (1924 ـ 1923) بیاندازیم.
اسکان نيوز: عفت فلاح فر در یادداشتی اختصاصی که در اختیار پایگاه خبری اسکان نيوز قرار داد، نوشت: خوان میرو (20 آوریل 1893 تا 25 دسامبر 1983) هنرمند کاتالانی اهل بارسلون بود. شهری که در آن نفس می‌کشید برایش سرشار از الهامات هنری معمار برجسته و شهیر جهانی گاودی (Gaudi) بود. خوان میرو از پیروان جنبش سورئالیسم [و به قول اندره برتون سورئالیست‌ترین ما] محسوب می‌شود که از معرفتی چند بعدی برخوردار بود. آثار او نه تنها نقاشی، که شامل مجسمه، کلاژ، سرامیک و سفالگری تا قالیچه‌های با طرح سورئالیستی می‌شود. «خوان ميرو» Juan Mirò با تلفظ اسپانيايي، كه بعدها به گویش فرانسوی «ژان ميرو» Jean Miró تلفظ می‌شد، در زمان حكومت فاشيست‌ها به فرانسه رفت.

در مقدمه اشاره‌ای مختصر به فراواقع‌گرایی «سورئالیسم» الزامی می‌نماید. جنبش هنری و ادبی سورئالیسم به بخش نامعقول انسان، يعني به دنيای ناخودآ گاهی، خيالات، تصورات و انگيزه‌های روانی انسان می‌پردازد. روابط مالوف ميان اشيا و قضايا را در هم شكسته، از دريچه ديگری دنيا را می‌نگرد و ميان اموری كه به حكم عادت و الفت از هم دور افتاده‌اند نزديكی و رابطه‌ای «غيرمنطقی» تازه‌ای برقرار کرده و در نتيجه آدمی را به درك «واقعيت برتر» می‌رساند. مسلک و مکتبی که به خوان میرو اجازه می‌دهد روح عریانش را با تصاویری دیگرگونه به نمایش بگذارد.

«اندره برتون» Andre' Breton شاعر معروف در سال 1924 در نشريه اي نظر خود را درباره سورئالليست چنين نوشته است: «سورئاليسم مكتبي است كه شيوه آن بايد ترسيم افكار به صورت خود به خودي و بدون تحكم عقلاني باشد. هنر در اين مكتب بی‌درنگ با ثبت خلجان‌های درونی و نوسان‌های روحی ـ روانی هنرمند هستی پيدا می‌كند.»

توجه به تحقيقات روانكاوی زيگموند فرويد يكی از اركان هنر سورئالیسم است. او پديده روحی «ضمير ناخوداگاه» را مورد مطالعه و بررسی قرار داد. علاوه بر اين سورئاليست‌ها علاقمند به مقاومت‌ها و مبارزات آنارشيستی و كمونيستی عليه جوامع بورژوازی و ارزش‌های نادرست آن بودند.

دو گونه و دسته از عناصر قابل تمایز در نقاشی‌های سورئالیسم وجود دارد كه هر دو می‌توانند در يك اثر نقاشی در کنار هم جمع باشند:

الف) عناصری از اشيا واقعی كه به عنوان مفردات، با دقت زياد و وسواس كامل به صورت دقيق، مانند عكس عكاسی شده، به تصوير كشيده می‌شوند، اما به ترتیبی غيرمنطقی و متناقض با طبيعت، امور عادی و روش‌هاي معمول چیده و ترکیب شده‌اند. به اين وسيله احساسی از يك بيان نامعقول، نهفته، مرموز و دلهره آور را ايجاد می‌كنند. این شیوه‌ای است که منظره‌های هنری آثار «تانگای» Tanguy، چشم‌اندازهای هنری اشيا آزاد و رها مثل آثار «دالی» Dali و چشم‌اندازهای تركيبی بسيار دقيق مثل آثار «ماگريت» Magritte خلق می‌شوند.

ب) مجموعه‌ای از تصاوير ترسيمی كه تحت تاثير تجريد و مفاهيم انتزاعی از ماورا حقيقت عبور كرده و يك دنياي خيالي مملو از موجودات عجيب، خارق العاده و حيرت انگيز را شكل مي دهند. مثل آثار «ميرو» Mirò «ماسون»Masson ، «ارپ»Arp ، «ارنست» Ernst.

« چشم انداز كاتالان» يا «شكارچی» اثر «خوان ميرو» با رنگ روغن روي بوم 64/8 در 100 سانتيمتر اجرا شده است. اين تابلو نقاشی مشهور، ترسيمی از مزرعه‌ای در «مونترويخ» Montroig در استان كاتالونيا است. محلی كه «ميرو» و خانواده‌اش زندگی می‌كردند. اين اثر هنری با اشكال خيالی و ذهنی از جانوران و گياهان كه به وسيله چشم جان قابل رويت هستند، اثری است كه اوهام وفانتزی وسيع نقاش را آشكار می‌كند. اين اثر استعاره شاعرانه‌ای است از بيان مفهومی كه «ميرو» از سرزمين زادگاهش داشت. از محلی كه طبق توصيفات خودش، به خاطر ساختار انسانی بدش كه قادر به دركش نبود، از آن گريخت. «ميرو» طبيعت را با صدها نشان و رنگ بيان مي كند، بدين ترتيب كه رنگ‌ها دنيايی افسانه‌ای می‌آفرينند. شكارچی، قهرمان اين صحنه، تازه از شكار برگشته است. او به هیبت نخی با سر سه گوش، يك گوش بزرگ، يك چشم، سبيل با خطوط نازك و ريش با خطوط ضخيم‌تر و پيپی روشن ترسيم شده است. روی بازوی چپش يك شكل مخروطی تيز قرار گرفته، همراه تفنگی شعله ور و روی بازوی راستش هم يك پرنده نقش شده است. در رديف پايين، شكار را مي بينم كه از شكل سر و گوشش؛ به نظر مي رسد شبیه به شکل خرگوش باشد. زبان سرخش يك حشره بالدار را لمس كرده است. كلمه Sard (در گوشه راست پايين تابلو) نام رقص محلی مردم كاتالان است. اشكال هندسی معرف دنيای غيرجاندار و اجسام معدنی هستند. خطوط خميده و مواج هم نمايانگر زندگی گياهی و جانوری می‌باشند. شادی رنگ‌ها و ريتم اثر تخيلی كودكانه دارد كه از خصوصيات اصلی نقاشی‌های «ميرو» هستند. به همين دليل او را كودك ابدی توصيف كرده‌اند.

اثر «شكارچی» در حال حاضر در كلكسبون موزه هنرهای معاصر نيويورك در معرض دید علاقه‌مندان است.
 

کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱
 
 
زارع
هم این شیوه تعریف سورئالیسم برایم تازگی داشت و هم تشریح عناصر این تابلو.