همدان شهر سبز پایداراست؟؟ واقعیت یا دروغ؟!؟!

يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۵ | کد مطلب: ۲۸۷۲۷
همدان شهر سبز پایداراست؟؟ واقعیت یا دروغ؟!؟!
در متون نظری شهرهای سبز پایدار، دستیابی به شهر سبز مستلزم این است كه مدیریت شهری با تـدارک زیرساخت‌های فیزیكی، فناوری، نهادی و حقوقی با عنوان حکمروایی زیست محیطی، مسئولانه با طبیعت برخورد کند، تا بدینوسیله بتوان رفتار شهروندان را به سـوی رفتار اخلاقی و مهربانانه با طبیعت بر مبنا سیاست‌های توسعه پایدارشهری هدایت كـرد.
اسکان نيوز- استان:ابراهیم مولوی،رئیس مرکز  پژوهش‌های شورای  اسلامی شهر همدان در یادداشتی که در اختیار پایگاه خبری اسکان نيوز قرار داده، نوشت: اما فرض این كه خط مشی حکمروایی زیست محیطی بهترین قانون و راه حل برای دستیابی به جهانی پایدار اســت، پـس چـرا وجــود 《قـانـون حفظ و گسترش فضا سبز در شهرها》که هم بر حسب وظایف و اختیارات از طرف هر یک از قوا سه گانه (مقننه، مجریه و قضائیه )و هم از طرف شهرداری به عنوان مجری بایستی تضمین  شود، نتوانسته است در راستا تحقق چشم‌انداز شهر سبز پایدار همدان از جمله حفظ باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی  آن کـه جــز سـرمـایـه‌هـای طبیعی کم‌نظیر آن محسوب می‌شوند، محافظت نماید؟ بررسی‌ها در شهر همدان در گذشته تا کنون نشان می‌دهد که باوجود تاکید قانون بر حفظ و گسترش فضا سبز در داخل شهرها، اراضی کشاورزی و باغهای داخل شهر همدان، به انحای مختلف توسط افراد، ادارات دولتی، نهادها و بنیادهای انقلابی و.... تخریب شده و تغییر کاربری داده‌انـد. 
 
 مطالعه مکانی اراضی سبز موجود در شهر همدان در طول سه دهه گذشته با استفاده از نقشه‌ها، عکس‌های هوایی، طرح‌های تفصیلی کارل فریش آلمانی، مرجان، موژدا، طرح و تدوین نشان می‌دهد که اراضی سرسبز و باغات موجود در شهر همدان به تدریج انسجام اولیه خود را نیز از دست داده و پرا کنده تر و کوچکتر شده‌اند تا جایی که از بسیاری باغ محله های معروف،  به علت ساخت‌وسازهای مجاز و غیرمجاز چیزی باقی نمانده و چهره سبز منطقه به مرور از دست رفته است. 
 
ولی علت اصلی این تخریب‌ها، نگرش ابزاری و سودجویانه به باغات بوده و این مقوله متشکل از سه نکته مهم می‌باشد که به ترتیب
 
 ۱. باغ به مثابه کالا با ارزش صرفا مادی
۲.محل زندگی اعیان نشینی و تجملگرایی 
۳. نگرش ابزاری و سودجویانه به طبیعت 
 
در موضوع باغ به مثابه کالا این‌طور می‌باشد که: «در بازار زمین، املاک باغی به عنوان یک کالا سرمایه‌ای حرف نخست را می‌زند.
 
موجودیت اخلاقی خود ماست که باغات شهر همدان را محل سودجویی قرار داده ایم و نفس سبز شهر را به طمع پول بیشترمی‌بلعیم و موجودیت اینده شهر را به خطر می‌اندازیم.
 
در بحث اعیان‌نشینی و تجملگرایی: در حال حاضر زندگی در آپارتمان‌ها و برج‌های گران قیمت در مناطق خوش آب‌وهوا همدان نماد اعیان‌نشینی شـده و ایـن تفکر باعث تخریب باغات گردیده  چرا که بیشتر باغ‌های سرسبز و آباد همدان  در مناطق خوش آب‌وهوا جنوب شهر واقع شده‌اند و سود آوری بسیار مناسبی در زمینه ساخت‌وسازهای شهری دارند.
 
و نگاه سوم در نگرش ابـــزاری و سودجویانه  بـه طبیعت بوده که  خــردبــاوری ابــــزاری، اقتصادی و  طبیعت محاسبه‌گرانه بر نفس ما حا کم شده است. برای انسان قبلا طبیعت ارزشمند بود، جا پا خدا بود و حرمت داشت، اما الان ا گر از آن بشود پول به دست آورد ارزشمند است 
 
اکنون مقوله‌ای اصلی سومدیریت و برتری دادن اداره شهر بر حجیت قـانـون، حفظ و گسترش فـضـا سبز شـهـری و اقـتـصـاد شهری سودا گرانه؛ دو شرایط بسترساز موثر در کنش نقض قانون حفظ و گسترش فضا سبز شهری هستند کـه زمینه را بـرای تخریب باغات و اراضی مرغوب شهری فراهم می‌آورند.
 
 الف- سومدیریت و برتری دادن اداره سوداگرانه شهر همدان بر حاکمیت قانون و گسترش فضا سبز شهری به عنوان مقوله اصلی در برگیرنده پنج مقوله فرعی زیر است: 1 -فساد اداری: وظیفه دارد نگذارد غیرمجاز ساخته شود، چشمش را مـی‌بـنـدد. چــرا؟ چــون هماهنگ شــده. بی‌مسئولیت اسـت.
 
 این نوع بی‌مسئولیتی، به نظر من بزرگترین فساد در نظام اداری می‌تواند باشد. در حال حاضر ما در شهرداری‌ها این را نگاه کمابیش میبینیم.
 
2 -خطا در تصمیم‌گیری و برتری دادن اداره شهر همدان بر حاکمیت قانون؛
 
مدیران و مسئولان شهر درک درستی از قانون خوب ندارند و فکر می‌کنند  
 
که، قانون زمانی یک قانون خوب است که اجرا کردن آن آسان باشد؛ هم برای ذی‌نفعان و هم مجریان. 
 
مدیران شهری بر این باورند که فضا سبز هزینه‌بر است و ما کارهای مهمتر دیگری داریــم (البته همین طـور شفاف نمی‌گویند) و باید خدمت کنیم و برای این خدمت هر طوری شده باید پول در بیاوریم؛ حتی ا گر مجبور به تغییر کاربری باغ‌ها و فضا سبز شهر شویم.
 
 3.عدم بـرخـورداری از منابع مستمر درآمــدی: 80 درصـد درآمد شهرداری همدان از محل تغییر کاربری و ساخت‌وساز است که این بزرگترین تهدید برای باغات و درختان شهر محسوب می‌شود.
 
4.منسجم نبودن اقدامات در حفظ باغات و فضا سبز شهری که نیازمند پشتیبانی همه دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری و نظارتی و دوستداران محیط زیست مردمی می‌باشد و تنها از عهده مدیریت شهرداری همدان برنمی‌آید.
 
 5 -فروش قانون و ضوابط و مقررات توسط شهرداری‌ها: از آن روزی که قانون حفظ باغات را به شهرداری‌ها  ابلاغ کرده‌اند، دور زدن قانون و پیدا کردن راهکار برای تغییر کاربری و فروش تراکم به رویه معمول تبدیل شده است.
 
ب- مقوله اصلی اقتصاد شهری سودا گرانه به عنوان دومین عامل  تخریب باغات و فضا سبز در شهر همدان می‌باشد که در برگیرنده مقوله‌های زیر است: 1 -تجهیز نبودن فضا اقتصادی شهر: رشد اقتصادی که در خلا فضایی ممکن نیست، بلکه نیازمند تولید و بازتولید فضاست. 
 
فضا شهر برای توسعه کسب‌وکار باید توسط مدیریت شهری ساماندهی و آماده‌سازی شود. البته دولت هم باید کمک کند. مدیریت شهری به تنهایی نمی‌تواند این بار را به دوش بکشد. ما چون نتوانسته‌ایم نقدینگی دست مـردم را به جریان درستی هدایت کنیم و الان‌بازار حبابی که در بورس ایجاد کردیم و نقدینگی را به صورت کاذب در بورس جمع کردیم و به سمت تولید و اقتصاد حرکت نمی‌کند این خود باعث شده، بازار زمین و مسکن که سود سرشاری در آن نهفته، رو به فزونی نهاده و قیمت مسکن که اکنون شاهد ان هستم به قیمت‌های نجومی کاذب رسیده و قدرت خرید مسکن را کاهش داده و برای جبران این قیمت مجبور هستیم فضا سرسبز اطرف و داخل شهر را تغییر کاربری دهیم تا ساخت‌وسازها رونق پیدا کند و تولید مسکن افزایش یابد تا عرضه و تقاضا به تعادل برسد در حالی‌که این‌ برنامه اشتباه دولت و وزارت راه و شهرسازی در جهت عکس شهر سبز پایدار می‌باشد. 
 
 
2 -سوداگری و بورس‌بازی زمین و مسکن: در همدان سود بالا در زمین و مسکن، همه را معتاد خود کرده. تشکیل تعاونی مسکن در نهادها و سازمانهای مختلف رایج شده. زمین‌ها را میخرند، با  با نفوذ و رابطه‌ای که دارند تغییر کاربری می‌دهند و شروع به ساخت ساز می‌کنند و نمونه ان را می‌توان در اعتمادیه و جاهای دیگر شهر رویت نمود. خاصه همه به شکلی گرفتار و معتاد این کسب و کار سودآور شده‌اند.
 
3.قرار گرفتن باغات در مدار گردش بازار سودا گرانه زمین و مسکن: وقتی لایه شهری روی لایه روستایی می‌افتد شما نباید انتظار داشته باشید که روستا باقی بماند. چون سُنبه شهر پرزورتر است؛ به آن میگویند بــازار مستغالت، سـوداگـری، بـورس‌بـازی زمین. وسوسه برانگیزترین و سودآورترین بازار در ایران میباشد ولی نتیجه نهایی این‌به دست‌می‌آید که  در این بازار، آرام آرام رنگ سبز روی نقشه‌های طرح جامع و تفصیلی رنگ میبازد. و همچنین پول است که رنگ کاربریها را برای مدیریت کلان شهری تعیین میکند و  در این  آشفته بازار، رنگ باغ خا کستری است. سبز نیست، و حال شهر سبز همدان خوب نیست....