رویای اتحادیه‌ای شرقی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴ | کد مطلب: ۲۸۵۵۵
رویای اتحادیه‌ای شرقی
وقتی بعد از جنگ جهانی اول و پیوستن مجدد آلزاس به خاک فرانسه در پی معاهده ورسای، برخی از متفکرین آلمانی تبار استان آلزاس فرانسه پیشنهاد اتحاد دو کشور آلمان و فرانسه را مطرح کردند هیچ کس باور نمی کرد چنین رویایی حتا قابلیت طرح داشته باشد، چه برسد به این‌که در قامتی بلندتر باعث اتحاد همه کشورهای اروپایی شود و امروز پارلمان اروپا به عنوان نماد موفق آن همچون ستاره‌ای در شهر ژرمنی زبان استراسبورگ فرانسه بدرخشد.
اسکان نيوز: بهزاد کاظمی، فعال سیاسی عدالت‌طلب آزادی‌خواه در یادداشتی نوشت: با شروع جنگ جهانی دوم از پی آتش زیر خاکستر جنگ اول فکر کردن به چنین ایده‌ای نیز ابلهانه به نظر می رسید اما اندیشه‌های متعالی انسانی حتی در تمام ۶ سال خانمان سوز جنگ نیز لحظه ای از کار ننشست تا سرانجام تنها ۷ سال بعد از پایان جنگ دوم با انعقاد پیمان پاریس در تاریخ ۲۳ ژوئیه  ۱۹۵۲و از پی آن توافقنامه رم در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۵۸پیمان ادغام در تاریخ ۱ ژوئیه ۱۹۶۷پیمان اتحادیه اروپا(ماستریخت) در تاریخ ۱ نوامبر ۱۹۹۳ و سرانجام پیمان لیسبون در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۰۹ شاهد تشکیل اتحادیه اروپا European Union(EU) به عنوان مترقی ترین و موفق ترین نهاد همکاری بین المللی در تاریخ بشر باشیم.

شاید امروز تلاش برای تشکیل اتحادیه بزرگ حوزه فرهنگی نوروز[شامل کشورهای چین، هندوستان، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، اردن، عراق و کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس رویاپردازانه و دور از دسترس به نظر برسد، اما با تلاش و ایمان به تاریخ و تمدن شرقی به عنوان مبدع امپراطوری و نخستین دولتشهر بشری می توان در سالهای پیش رو شاهد تشکیل اتحادیه‌ای برای مثال با نام ابریشم  Silk Union(SU)در شرق عالم بود.

اتحادیه‌ای که نقطه آغاز آن می‌تواند پیمان همکاری‌های استراتژیک ایران و چین باشد که امروز اینچنین مورد هجمه هوشمندانه نهادهای امنیتی غربی و موج ناخودآگاه نارضایتی عمومی مردمی از عملکرد ضعیف دولت و حاکمیت واقع شده است و سپس با تسری این پیمان همکاری‌های استراتژیک به کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق و سوریه به سمت تشکیل اتحادیه‌ای بزرگ و موفق برای تقویت استقلال و پیشرفت همه این کشورها پیش رفت و آن‌را به عنوان نقطه اتکایی برای ممانعت از زیاده خواهی غرب به محوریت آمریکا برای حفاظت از تمام کشورهای حوزه تمدنی مشرق زمین در مقابل این تعدی ها و زیاده خواهی ها قرار داد.

کل نظرات : ۴
منتشر شده : ۴
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
عليرضا افشاری
متاسفانه این یادداشت مصداق کامل هزینه کردن یک شعار ملی که به سختی و با خون دل نضج گرفته به پای اهداف سیاسی و جناحی بود. حضور چین در این معادله به معنای عدم اعتماد به نفس به خودمان برای شکل گیری حوزه تمدنی خودمان است و وابسته کردن خود به ابرقدرتی که حوزه تمدنی خود را دارد اما همچون غرب زیاده خواه و استعمارگر است و به مراتب از دولت آمریکا می تواند به حوزه تمدنی ما آسیب زننده تر باشد، همچنان که دیگر رقیب شرقی اش (روسیه) این حوزه تمدنی را تکه پاره کرد، و نیز پشت پا زدن به شعار نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی است که رکن بنیادین انقلاب اسلامی بود. و شوربختانه این سخنان را کسی نوشته که خود را رهرو مصدق بزرگ هم می داند که همواره همچون همه بزرگان تاریخ معاصر می کوشید بی طرفی ایران را از بازی قدرت ها حفظ کند و موازنه منفی را سرلوحه داشته باشد. متاسفانه خواننده احساس می کند کسانی که روزگاری سربازان بی جيره و مواجب شوروی بوده اند اکنون همچون سربازان مزدور یونانی در تاریخ جبهه عوض کرده اند.
علیرضا افشاری
اگر دولت چین ایرانی فرهنگان ترک را کشتار نکند و با آنها نژادپرستانه برخورد نکند خدمتی بزرگ به انسانیت و حوزه تمدنی ایران کرده است و حضورش در اتحادیه نوروز پیشکش.
زرین
هر وقت بره ها با گرگ اتحادیه تشکیل دادند و موفق بودند، شما هم از این اتحاد شوم حمایت کنید
سلام، نظریه هوشمندانه ای است. شاید در حد نظریه بماند. آیا کشورهای مذکور استعداد عملی مثل کشورهای اروپایی دارند؟ آیا دولت های مذکور اسقلال فکری مجزای از اراده حافظانشان دارند؟