وزارتی برای توریسم

جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴ | کد مطلب: ۲۲۰۶۴
وزارتی برای توریسم
اسکان نیور: سیدحسین مرعشی، سخنگو حزب کارگزاران سازندگی ایران در یادداشتنی نوشت: هفته گذشته شورای نگهبان اعلام کرد که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تائید شده و آن‌ها ایرادی به آن وارد ندانسته‌اند. بدین ترتیب رئیس‌‏جمهور ظرف مدت مشخصی باید وزیر این وزارتخانه را به مجلس معرفی کند.

در این رابطه لازم است به سیر تحول این سازمان از دولت اصلاحات تاکنون بپردازیم. در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای خاتمی و دوره مجلس ششم، دولت تصمیم گرفت تا برای ارتقا عملکرد دو سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی، این دو را با یکدیگر ادغام کند. در همین جهت آن را به عنوان یک طرح تقدیم مجلس کرد. در آن مرحله من شخصا مخالف این طرح بودم. دلیل مخالفت من هم این بود که اعتقاد داشتم درست است توسعه گردشگری در ایران موضوع مهمی است و هدف دیدار آثار تاریخی ایران است اما اساس وظایف و ماموریت‏‌های سازمان میراث فرهنگی و سازمان ایرانگردی و جهانگردی با یکدیگر متفاوت است و این دو نباید در یک سازمان قرار بگیرند. اما هدف دولت آقای خاتمی، ارتقا مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری از سطح معاونت وزیر به معاونت رئیس‏‌جمهور بود.

به طور کلی، سازمان میراث فرهنگی حافظ بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ایران است و شاید مهمترین هدف آن حفظ هویت ایرانی و در کنار آن، معرفی فرهنگ و تمدن ایران است که اقدام به نمایش گذاشتن آثار تاریخی و فرهنگی هم می‏‌کند.

از سویی سازمان جهانگردی باید یک صنعت را مدیریت کند. نهایتا به دلیل تفاوت ماموریت این دو سازمان به‌رغم این‌که هر دو به یکدیگر نیاز داشتند، فکر می‏‌کردیم که این دو ماموریت با هم موفقت‌آمیز نخواهد بود.

به هر ترتیب مجلس وقت در شور اول خود لایحه را گسترش داد و امکانات و اختیارات خوبی هم به آن واگذار کرد. ماموریت سازمان جدید هم توسط آقای خاتمی بر عهده من گذاشته شد و من اولین مسئول سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شدم و این سازمان را تشکیل دادم. در ابتدا مطالعات برای تدوین اساسنامه سازمان جدید و مشروح وظایف و تجهیز آن برای تحقق اهداف آغاز شد.

نهایتا در ماه چهارم تشکیل این سازمان، خدمت آقای خاتمی رسیدم و اطلاع دادم که اگر قرار باشد این سازمان موفق شود حتما باید آن را به وزارتخانه تبدیل کرد چراکه یک وزارتخانه می‌‏تواند ماموریت‏‌های متفاوت و متعددی داشته باشد اما یک سازمان این اختیارات لازم را ندارد.
اما در آن زمان به پایان دولت آقای خاتمی نزدیک شده بودیم به همین دلیل تصمیمی برای تشکیل وزارتخانه انجام نگرفت. بعد از آن در دوره آقای احمدی‌نژاد «صنایع دستی» هم به این سازمان اضافه شد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ایران شکل گرفت. یک سازمان با سه مسئولیت کاملا متفاوت که در بسیاری موارد می‏‌توانست آن را دچار چالش‌‏های جدی کند.

در حال حاضر به نظر می‌‏رسد اقدام نمایندگان مجلس برای تبدیل این سازمان به وزارتخانه از این جهت بوده که خواسته‌اند رئیس این سازمان را پاسخگو مجلس کنند چون عملکرد معاونت رئیس‏‌جمهور مستقیما قابل بررسی نیست و درعین‌‏حال نمی‌‏توان از او سئوال پرسید یا استیضاحش کرد.

بنابراین به نظر می‏‌رسد مجلس می‏‌خواهد این سازمان را در کنترل بگیرد اما از نظر کارشناسی چون وجود سه وظیفه در یک سازمان کار را پیچیده کرده به نظر من به هرحال اقدام مجلس شایسته بوده و این وزارتخانه جدید می‏‌تواند با قابلیت گردشگری که به سازمان میراث فرهنگی وابسته است، وظایف مهم پژوهش، مستندسازی، حفاظت و معرفی هویت فرهنگی و تاریخی ایران را به عهده بگیرد و یک شرکتی باشد که می‏‌تواند صنایع دستی را در قالب یک شرکت دولتی وابسته مدیریت کند که به نظر من این یک گام در جهت اداره بهتر و کارشناسی این سه ماموریت است. به هرترتیب من فکر می‏‌کنم دولت هم باید خود را آماده کند تا سازمان مناسبی را تحت مدیریت یک وزیر و با مدیران مستقل اداره کند.

اما دلیل مخالفت دولت چه بوده است؟ در این رابطه به نظر می‌‏رسد کار کارشناسی سازمان میراث فرهنگی در این خصوص مورد توجه قرار گرفته است.

به هرحال رئیس این سازمان اکنون معاون رئیس‏‌جمهور است و در رده‌بندی تشکیلات‌‏های گردشگری در سراسر جهان معاون رئیس‌جمهوری ایران و رئیس این سازمان بالاترین مقام گردشگری محسوب می‏‌شود. کشور‏های دیگر وزیر گردشگری و وزیر توریستی دارند و بعضی هم تشکیلاتی پایین‌تر از این سطح. اما چون معاون رئیس‏‌جمهور در عرف دیپلماسی و بین‌ا‌لمللی بالاتر از وزیر تلقی می‏‌شود تا امروز رئیس این سازمان بالاترین مقام گردشگری در تمام کنفرانس‏‌های بین‌المللی تلقی می‏‌شده است.

از سویی فعالیت‏‌های مرتبط با توریسم به وزارتخانه‏‌های دیگر همچون نیروی انتظامی و اداره گذرنامه، وزارت امور خارجه، سازمان راهداری و هواپیمایی هم مرتبط می‏‌شود و دوستانی که علاقه‌مند به ادامه فعالیت این سازمان هستند فکر می‏‌کنند که معاون رئیس‏‎جمهور امکان هماهنگی فرابخشی را هم دارد درحالی که این کار در سطح وزیر هم می‏‌تواند مورد توجه باشد. با این تفاسیر، در مجموع به نظر می‏‌رسد تشکیل وزارتخانه جدید میراث فرهنگی و گردشگری می‏‌تواند عملکرد بهتر و قابل دفاعی در برابر وظایف مطروحه خود داشته باشد.
مرجع: سازندگی