پیشنهاد و مطالبه‌گری مردمی از مجلس شورای اسلامی؛

تدوین و تصویب طرح ممنوعیت هرگونه انتقال آب بین حوضه ای در سراسر کشور

حنیف رضا گلزار *
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵ | کد مطلب: ۱۶۰۶۳
تدوین و تصویب طرح ممنوعیت هرگونه انتقال آب بین حوضه ای در سراسر کشور
اسکان نيوز: رییس جمهور در مسیر راندن یاران زیست محیطی خود با چنان شتاب و صلابتی پیش رفت که با وجود همه واکنش های مردمی نسبت به این موضع در میان مردم زادگاهش با صدایی بلند گفت که این مطلب را از قول من تیتر بزنید که آب شیرین و پایدار تا تابستان 99 به سرخه هم خواهد رسید...

به هر حال این دستور نامیمون و نافرخنده، با وجود مخالفت و نگرانی میلیون ها ایرانی در جای جای میهن برای آینده زیست بوم هیرکانی – کاسپیانی صادر شد و پروژه ای که دولت تدبیر و امید در آغازین روزهای روی کار آمدنش آن را شوخی دولت قبلی می نامید، جدی شد.

لحظاتی پس از آن سخنرانی شورانگیز حسن روحانی در ورزشگاه تختی شاهرود، به جز یکی دو مورد، تقریبا همه نمایندگان استان های حوزه کاسپیان در مجلس شورای اسلامی با اتخاذ مواضعی تند نسبت به اظهارات رییس جمهور واکنش نشان دادند. واکنش هایی از جنس مخالفت که بلافاصله در فضای حقیقی و مجازی طنین انداز شد.

اما بانگاهی ژرف و هوشمندانه می توان دریافت که این سخنان و نطق های آتشین در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در رابطه با صیانت از دریای کاسپیان، هرچند موجب امیدواری بیش از شش میلیون نفر از مردمان ساکن در کرانه های جنوبی این دریا و البته همه دغدغه مندان آینده میهن در سراسر کشور گردید، اما هرگز در برابر عزم جزم رییس جمهور و پی گیری های نمایندگان و مسولین استان سمنان برای دستیابی به آبهای این دریا کافی نیست.

نمایندگان محترم استان های شمالی باید بدانند و آگاه باشند که این مواضع هرچند  شایسته تحسین، فقط و فقط موجب دلگرمی مردم و کنشگران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور برای ادامه مسیر صیانت از این دریا و زیست بوم های وابسته به آن خواهد بود نه سرگرمی آنها در آستانه انتخابات دور بعدی مجلس شورای اسلامی.

نمایندگان محترم باید بدانند و آگاه و هوشیار باشند که موکلانشان از آستارا تا استرآباد، بی صبرانه منتظر اقدام عملی مجمع نمایندگان  سه استان شمالی حوزه کاسپیان  برای پاسداری از این میراث ملی - طبیعی هستند تا از تکرار فاجعه دریاچه ارومیه ای دیگر جلوگیری شود.

نمایندگان محترم باید بدانند که مردم فراموش نکرده اند که برخی از آنها در خلال تصویب طرح توقف بهره برداری چوبی از جنگل های هیرکانی - کاسپیانی شمال روزه سکوت گرفتند و باز فراموش نکرده ایم که برخی از نمایندگان تمام قد در برابر تصویب این طرح به عنوان مخالف ایستادند و از هیچ تلاشی برای انحراف بندهای پیشنهادی این طرح که به دور از بزرگنمایی از جایگاهی همچون ملی شدن صنعت نفت برخوردار بود فروگذار نکردند... همه این ها نه به عنوان خاطره، بلکه به عنوان پرونده کاری در اندیشه موکلان و کنشگران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی نقش بسته و هرگز فراموش یا خاطره نمی شود.               

نمایندگان محترم استان های شمالی اگر به راستی دل در گروی صیانت از دریای کاسپیان و زیست بوم سرزمین های شمالی میهن را دارند، نطق ها و سخنرانی ها و حرف زدن ها را کنار نهاده و آستین را در میدان عمل بالا زنند چرا که قدرت و توان تک تک نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استناد به قانون اساسی و البته پشتیبانی موکلانشان کمتر از یک دولت نیست.

وعده پوپولیستی - استادیومی اخیر رییس جمهور اگرچه دل ها را به درد آورد و موجبات گسست بخشی دیگر از بدنه نخبگان جامعه را با دولت ایشان فراهم ساخت، اما به هر روی فرصت مناسبی ایجاد کرد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین و تصویب &طرح ممنوعیت هرگونه انتقال آب بین حوضه ای در سراسر کشور& التزام و اعتقاد عملی و قلبی خود را به زیست بوم بیمار و آینده پرمخاطره آبی کشور اثبات نموده و نه تنها دریای کاسپیان بلکه کل کشور را برای همیشه از آسیب طرح های ویرانگر و تنش زای انتقال آب بین حوضه ای رهایی بخشند. مردم منتظر اقدام عملی نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی هستند.

*کارشناس ارشد مهندسی خاک و آب