خیابان مرگ کجاست؟!

شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲ | کد مطلب: ۱۵۷۵۷
خیابان مرگ کجاست؟!
به گزارش اسکان نيوز، عبداله محترم‌پناه، کارشناس شهری در یادداشتی نوشت: در شهر بندرعباس از  وجود چند خیابان مرگ مطلعید که سالیانه منجربه به تصادفات زیاد و کشته شدن رانندگان، سرنشینان، موتور سواران و عابرین پیاده می‌شود؟

بلوار امام حسین شهر بندرعباس یکی از خیابان‌هایی است که تصادفات زیادی در آن رخ داده است.

اکنون با توجه به این همه تجربه که به قیمت جان مردم تمام شده  و با توجه به این همه پیشرفت علم اما گویا کسی توجه‌ی به جان مردم ندارد! گویا هزینه‌ها و زمان اتمام پروژه مهم‌تر است! و آن چیزی که ارزشی ندارد همان جان ناقابل آدمیست!

 پروژه مشترکی برای بازگشایی خیابان محله چاهستانی‌های بندرعباس توسط دستگاه‌ها و ادارات مختلفی از جمله راه و شهرسازی استان هرمزگان، عمرانی استانداری هرمزگان، شهرداری بندرعباس و دیگر دستگاه‌ها در حال ساخت و اجرا است که متاسفانه باید نام آن را "خیابان مرگ "گذاشت.

خیابان مرگ محله چاهستانی در حال ساخت است! خیابان مرگ یعنی کشته شدن هرساله جوانان، زنان و کودکان بی گناه در این خیابان غیر استاندارد!


خیابانی به طول 1000 متر با اختلاف ارتفاع ۲۰ متر؛ که  استاندارد آن می بایست از ابتدا خیابان با شیب استاندارد ۲ الی ۳ درصد طراحی شده است اجرا می شد! و یا حداقل استاندارد مجاز شب از ۵۰۰ متر میانی با اختلاف سطح ۲۰ متر ۴ الی ۵ درصد شیب مجاز می‌بود.

متاسفانه به علت نبودن وقت کافی، هزینه و توانایی در اجرایی پروژه از جان مردم مایه گذاشته‌اند.

شیب کنونی که به اجرا در آمده از ۲۰۰ متر انتهایی با اختلاف ارتفاع ۲۰ متر با شیب ۱۰ درصد در حال اجراست این شیب به سرسره پارک آبی شبیه است نه خیابان استاندارد! شیب ۱۰ درصد یعنی مرگ، یعنی افزایش سرعت غیر قابل کنترل ماشین‌های سواری، کامیون‌ها، موتورها و برخود آن‌ها با یکدیگر و برخورد آن‌ها با عابران و دانش آموزان در حال عبور.‌

خیابان با شیب ۷ الی ۱۰ درصد یعنی خیابان ماشین‌محور نه انسان‌محور، انسانی که هیچ اهمیتی ندارد، انسان سالم نمی‌تواند از شیب ۷ الی ۱۰ درصد به سادگی  پا پیاده بالا برود، هیچ مادری نمی‌تواند با کالسکه در این شیب حرکت کند و هیچ فرد معلولی نمی‌تواند با ویلچر خود از شیب ۷ الی ۱۰درصد بالا بیاید و حرکتش رو به پایین در  این شیب غیرقابل کنترل است.

شیب ۷ الی ۱۰ درصد یعنی نادید گرفتن کهنسال‌ها و پیشکسوتان محله. شیب ۷ الی ۱۰ درصد یعنی برخود سواره با پیاده
شیب ۷ الی ۱۰ درصد یعنی مرگ! ما نام این خیابان را خیابان مرگ می‌گذاریم که مقتولان آن مردم و قاتل‌های آن سازندگان هستند.