مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان خبر داد:

آغاز ۳ طرح مرمتی در گنبد مسجد امام/مرمت سال ۹۷ به پایان می‌رسد

يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵ | کد مطلب: ۹۹۹۶
آغاز ۳ طرح مرمتی در گنبد مسجد امام/مرمت سال ۹۷ به پایان می‌رسد
اسکان نيوز: فریدون الله‌یاری  در ارتباط با مرمت گنبد مسجد امام اصفهان در طول هفت‌ سال گذشته، اظهار کرد: هم اکنون ۱۲ ترک (بخش) از ۱۶ ترک این گنبد به پایان رسیده است که ۹ ترک آن طی دو سال اخیر انجام شده است.

وی افزود: به دلیل تعطیلات نوروزی که اوج بازدید گردشگری در اصفهان را شاهد هستیم مرمت گنبد به شکل موقت تعطیل شده بود که از روز ۱۴ فروردین ماه مرمت‌های مسجد با اجرای سه طرح از سر گرفته شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تاکید کرد: این سه طرح مرمتی شامل مرمت ترک سیزدهم از مجموع ۱۶ ترک، ایوان گنبد خانه و همچنین مرمت کاشی‌های کف ایوان شمالی است.

داربست‌های دور گنبد مسجد امام تقریبا یک چرخش کامل داشته است

وی با بیان این‌که در طول زمانِ مرمت، داربست‌های دور گنبد تقریبا یک چرخش کامل به دور گنبد داشته است، بیان کرد: کار مرمت این گنبد عظیم تا پایان سال ۱۳۹۷ به پایان می‌رسد.

الله‌یاری با اشاره به این‌که مرمت دو ایوان بزرگ غربی و شمالی مسجد امام در کمتر از ۸ ماه به اتمام رسید، ابراز کرد: از ۳ ماه قبل مرمت سازه و کاشی‌های ایوان جنوبی (گنبد خانه) این مسجد آغاز شده است.

وی اضافه کرد: همچنین مرمت ایوان زیبا و منحصر به فرد سر در اصلی مسجد همراه با مناره‌های آن و همچنین مناره‌های گنبد خانه نیز طی سال‌های ۸۹ تا ۹۰ و  در کمتر از ۲ سال به اتمام رسید.

در طرح‌های مرمتی جدید هیچ داربستی بیش از یکسال در بنای تاریخی نصب نمی‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در ارتباط با طول زمان بلند مدت نصب داربست بر روی بناهای مرمتی اصفهان، ابراز  کرد: بر اساس پروتکل‌های جدید تعریف شده در سازمان میراث، به جز داربست‌های نصب شده بر روی گنبد عظیم مسجد امام اصفهان که حدود هفت سال است بر روی این گنبد نصب شده در طرح‌های مرمتی جدید هیچ داربستی بیش از یکسال در بناهای تاریخی نصب نمی‌شود.

 
مرجع: مهر