مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان خبر داد:

تثبیت وضعیت «سرهنگ‌آباد»/بازسازی پس از شناخت مقصران انجام می‌شود

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۴ | کد مطلب: ۹۸۶۶
تثبیت وضعیت «سرهنگ‌آباد»/بازسازی پس از شناخت مقصران انجام می‌شود
اسکان نيوز: فریدون الله‌یاریدرباره آخرین اقدامات انجام شده در راستا بازسازی عمارت چهلستون سرهنگ آباد، اظهار کرد: پرونده مقصران آتش‌سوزی کاخ سرهنگ‌آباد زواره که در شامگاه سیزدهم فروردین‌ماه سال ۹۷ رخ داد، توسط دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

وی با بیان این‌که میراث فرهنگی نیز منتظر اعلام نتیجه حادثه آتش سوزی کاخ سرهنگ‌آباد و اعلام مقصران توسط دستگاه قضایی است، افزود: در این پرونده دو نفر نیز به عنوان مطلع احضار شدند و همچنان این پرونده در اردستان با جدیت در حال پیگیری است، اعتقاد داریم با توجه به جدیت عوامل پیگیری‌کننده در این شهرستان این پرونده از مواردی است که قطعا مجرمان شناسایی و مجازات می‌شوند.

بازسازی کاخ سرهنگ‌آباد به بعد از تعیین تکلیف اساسی مقصران حادثه موکول می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ارتباط با تصمیم میراث فرهنگی درباره بازسازی بخش‌های سوخته کاخ سرهنگ آباد زواره اردستان نیز ابراز کرد: در شرایط فعلی تثبیت وضعیت این کاخ را در دستور کار قرار دادیم تا نقاطی که در معرض آسیب قرار دارد رفع خطر شود و بازسازی کاخ به بعد از تعیین تکلیف اساسی در این ارتباط موکول می‌شود.

وی افزود: در واقع باید افرادی که در آتش‌سوزی نقش داشتند شناسایی و ملزم به جبران خسارت شوند و از سویی با توجه به مالکیت خصوصی این بنا لازم است تعاملاتی با مالکان در ارتباط با نگهداری این بنا انجام شود.

فرهنگ‌سازی‌های اساسی درارتباط با نگهداری بناهای تاریخی انجام شود

الله‌یاری درباره تخریب‌هایی که در بناهای تاریخی اصفهان با مالکیت خصوصی مانند خانه نائل و کاخ سرهنگ آباد و بناهای مربوط به سازمان‌های غیرمیراثی مانند تخریب شبانه حمام در سال‌های گذشته انجام شده است، بیان کرد: لازم است فرهنگ‌سازی‌های اساسی درارتباط با نگهداری بناهای تاریخی انجام شود.

وی با اشاره به این‌که اصفهان دارای بناهای تاریخی بسیار زیادی است که حفاظت از برخی در اولویت قرار دارد، اضافه کرد: برای میراث فرهنگی این امکان وجود ندارد که برای حفاظت از این تعداد از بناهای تاریخی موجود نگهبان بگمارد به ویژه این‌که بسیاری از آن‌ها دارای مالکان خصوصی است بلکه با توجه به این نقش نظارتی لازم است تعاملات و رایزنی‌های چاره‌سازی با این افراد در راستای حفاظت مناسب از این بناها انجام شود.

 
مرجع: مهر