مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی:

قلعه تاریخی روستای بدلبوی ارومیه مرمت می‌شود

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰ | کد مطلب: ۹۸۶۲
قلعه تاریخی روستای بدلبوی ارومیه مرمت می‌شود
اسکان نيوز: جلیل جباری در جریان بازدید از این قلعه گفت: قلعه بدلبو یا بدربو یکی از قلعه‌های مشهور و تاریخی شهرستان ارومیه و استان بشمار می‌رود که در فاصله14 کیلومتری  جاده سرو و در روستائی به همین نام قرار گرفته؛ قدمت این قلعه به دوره قاجاریه می رسد و از بخشهای مختلفی شامل ساختمانهای پیرامون، عمارت اصلی، برج و بارو تشکیل شده است؛ مصالح بکاربرده شده درآن نیز بیشتر از ملات چینه گلی، خشت، آجر و سنگ است.

وی افزود: این مجموعه تاریخی که یکی از مجموعه‌های کم‌نظیر استان است، به مرور به علت عدم استفاده و همچنین فرسایش طبیعی و دخل و تصرفات انسانی، دچار آسیب شده و بخشهائی از آن از بین رفته است؛ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به منظور برخوردار شدن از پشتوانه قانونی و حقوقی حفاظت و مرمت اثر، پارسال پرونده ثبتی آن را جهت ثبت در فهرست میراث ملی تهیه نمود که در دفتر شورای ثبت میراث فرهنگی کشور مورد پذیرش قرار گرفته وهم اکنون در انتظار دریافت شماره ثبتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تاکید کرد: این اثر از ارزش زیادی برخوردار است و سعی می‌کنیم تا با برآورد اعتبار و تامین آن و البته مشارکت مالکان، مرمت آن در زمان کوتاهی شروع شود.

جباری پیش‌بینی کرد: با مرمت این اثر تاریخی و تغییر کاربری آن به مجموعه خدماتی – رفاهی و اقامتگاه بوم گردی، این اثر می‌تواند به یکی از نقاط گردشگرپذیر ارومیه تبدیل شود.

این مجموعه تاریخی دارای وسعتی بیش از 16 هزار مترمربع بوده و چشم‌انداز و محیط پیرامون آن دارای جاذبه‌های بصری زیبائی از باغات انگور و سیب است و از هوائی سالم و پاک برخوردار است و هدف از ایجاد آن حفاظت از شهر ارومیه و استقرار فوج افشار بود.
مرجع: ایسنا