عضو شورای شهر ارومیه مطرح کرد:

"ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم شهر" چالش‌های اصلی شهر ارومیه

پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۹ | کد مطلب: ۹۷۷۱
"ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم شهر" چالش‌های اصلی شهر ارومیه
اسکان نيوز: به گفته محمدرضا علیزاده‌امام‌زاده، یکی از چالش‌های اساسی در شهرهای بزرگ و ارومیه بحث کنترل ساخت‌وسازها و پیشگیری از رشد سکونتگاه‌ها غیرقانونی به ویژه آن‌هایی که در حریم شهر ساخته شده‌اند است.

علیزاده‌امام‌زاده درخصوص عواملی که باعث عدم تثبیت حریم شهر ارومیه می‌شود، تصریح کرد: ضعف برنامه‌ریزی شهری،نبود کمربند سبز و خط حریم طبیعی به عنوان مانع فیزیکی رشد شهر به صورت واقعی برروی زمین،به تاخیر افتادن تصویب و اجرا طرح تفصیلی جدید، پایین بودن حساسیت‌ها نسبت به رشد سکونتگاه‌های خودرو و ساخت‌وسازهای که نظارت برآن‌ها نیست،افزایش مهاجرت به شهر ارومیه، قطبی شدن شهرهای بزرگ و متوسط، گرایش مردم به داشتن خانه های تک واحدی ولو در حاشیه شهر و... همه مسایلی هستند که موجب رشد غیرقانونی شهر ارومیه شده است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص حل مشکلات حاشیه‌نشینی شهر ارومیه، اظهار کرد: برای حل این مشکل جدیت همکاران راه و شهر سازی ،قوه قضایه و شهرداری در تهیه و تصویب طرح تفضیلی، مقابله با دلالان زمین و بورس بازان اراضی حریم شهر، نظارت مجدانه شهرداری برکنترل ساخت‌وسازها و پیشگیری از بی‌قانونی در حریم شهرها از جمله راه‌حل‌های برخورد با حاشیه‌نشینی در شهر ارومیه است.

عضو شورای شهر ارومیه خاطرنشان کرد: پایدارترین عامل پیشگیری از مهاجرت به شهر ارومیه بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی در نقاط دیگر استان و افزایش جاذبه‌ها و امکانات در روستاها و شهرهای کوچک و کاستن از عوامل دافعه در آن مکان‌ها است که این مهم نیز نیازمند برنامه‌ریزی بخشی و فضایی در سطح آذربایجان غربی بوده که سدی در برابر مهاجرت به شهر ارومیه شود.

 وی ادامه داد: شورای شهر نقش نظارت و تصمیم‌گیری را نسبت به اقدامات شهرداری در پیشرفت و دستیابی به اهداف رشد و توسعه شهر ایفا می‌کند و در دوره پنجم شوراها مرکز پژوهش‌های شورای شهر ارومیه توانست با پشتوانه محکم و مستدل نخبگان علمی و دانشگاهی در پیشرفت و توسعه اقتصادی، اجتماعی، هنری، شهرسازی و عمرانی مرتبط با برنامه‌های اجرایی شهر ارومیه برخوردار شود.

علیزاده‌امام‌زاده با تاکید براین‌که شهر ارومیه جمعیت بالغ بر 750 هزار نفری داشته و مدیریت چنین شهری نیازمند هماهنگی نهادهای مرتبط شهری است، افزود: هرگاه صحبت از مشکلات و مسایل شهر می‌شود باید حلقه مفقودی حل این مشکلات و مسایل را در هماهنگی دستگاه ها و داشتن مدیریت یکپارچه دستگاه‌های مرتبط در اداره شهر دانست.
مرجع: ایسنا