۴۰ کیلومتر دوری از امکانات شهری در آبدانان

«ده بنه» روستایی فراموش شده که می خواهد دوباره جان بگیرد

چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۰ | کد مطلب: ۹۷۶۰
«ده بنه» روستایی فراموش شده که می خواهد دوباره جان بگیرد
اسکان نيوز: ده بنه روستایی قدیمی در آبدانان است که مسیری سخت گذر و کوهستانی دارد. مسیری چهل کیلومتری که بیش از دو ساعت زمان نیاز است که به وسیله خودرو به ارتفاعات دینارکوه و روستای ده بنه رسید. با گذشت از گردنه‌های سخت‌گذر و مسیری پر پیچ و خم به روستایی در دل طبیعتی زیبا در آبدانان.

ده بنه روستایی قدیمی است که تنها ساختمان‌های بجا مانده از آن دوران، نشانه ای برای روستا بودنش است، روستایی که امروز شباهتش بیشتر به خرابه‌های قدیمی است اما کمی آن طرف تر از این ساختمان های مخروبه، عشایری در زیر چادر زندگی می‌کنند که از گذشته ای نه چندان دور این روستا می گویند.

ده بنه با قدمتی ۸۵ ساله و دارای کد آبادی

محمد کریمی یکی از اعضای شورای روستای ده بنه در این ارتباط گفت: این روستا در سال ۱۳۱۲ ایجاد شده است و از همان سال‌ها، کشاورزی و دامداری در این منطقه رونق داشته بطوریکه در همین روستا، شالیزار داشتیم.

وی افزود: دانش آموزان این روستا در گذشته به مدرسه همین منطقه می‌رفتند و ده بنه با وجود این‌که در منطقه‌ای کاملا کوهستانی قرار داشته اما از همان سال‌های اول تاسیس، مدرسه نیز داشته است.


مجید عسگری فرماندار شهرستان آبدانان نیز اظهار کرد: بر اساس آمار نفوس و مسکن سال ۹۵، منطقه ده بنه دارای کد آبادی با هشت خانوار و  ۲۵ نفر جمعیت است.

وی تصریح کرد: این‌که بتوانیم آب و برق را به صورت شبکه ثابت به این منطقه برسانیم در حال حاضر با توجه به جمعیت ساکن در منطقه و هزینه‌های بالای آن امکان‌پذیر نیست.​

عسگری افزود: برای رفاه حال عشایر منطقه، پنل‌های خورشیدی بین آن ها توزیع شده و آبرسانی سیار هم توسط امور عشایری شهرستان در حال انجام است.

وی گفت: کار تعمیر و بهسازی مسیر عشایری ده بنه بصورت امانی توسط این اداره به طول ۱۰ کیلومتر به مدت دو ماه انجام شده و در حال حاضر تردد عشایر در این مسیر به سهولت انجام می‌شود.


عسگری اظهار کرد: در صورت استقبال و مراجعه اهالی روستای ده بنه به این بنیاد، از محل اعتبارات طرح ویژه مسکن روستایی تسهیلات احداث پرداخت می‌شود که به دنبال آن طرح هادی نیز در این روستا اجرا خواهد شد.

ده بنه جانی دوباره می‌گیرد

اگر مشکلات این روستا مرتفع شود، روستا دوباره جان می‌گیرد و آوای زندگی در این روستا باز همچون گذشته به صدا در خواهد آمد و مهاجرت معکوس و تولید در روستا جایگزین مهاجرت به شهر و جلوگیری از مصرف گرایی می‌شود.

علی رضایی یکی از عشایر منطقه ده بنه افزود: اگر امکانات زندگی در این روستا همانند دیگر روستاهای شهرستان فراهم شود، خود و خانواده‌ام به روستا باز می‌گردیم و با دامداری ضمن اینکه به تولید و اقتصاد داخلی کشور کمک می2کنیم، زندگی به دور از هیاهوی شهرنشینی را همچون گذشته تجربه می کنیم.

وی افزود: در صورت استقبال و همت مردم برای مهاجرت معکوس به روستای ده بنه و با تلاش بیشتر مسئولان و دستان یاری‌گر آن‌ها، اینجا را می‌شود دوباره ساخت.

رضایی افزود: حدود ۶۰ تا ۷۰ خانواده در گذشته در همین روستا زندگی می‌کردند اما به دلیل مشکلات موجود، مردم تصمیم به مهاجرت به شهر کردند و بعضی به شهر آبدانان و بعضی دیگر به دهلران رفتند.

وی عنوان کرد: نبود آب شرب کافی، نبود برق و جاده دسترسی به روستا، مردم اسن روستا از ۳۰ سال پیش مجبور به مهاجرت شدند و چند خانواده ای که هم الان در حاشیه این روستا ساکن شدند اگر امکانات این روستا مهیا نشود، از این روستا مهاجرت می‌کنند و ده بنه کاملا خالی از سکنه می‌شود.

بدلیل این‌که این روستا در فاصله زیادی از مرکز شهرستان آبدانان قرار دارد و مسیر تردد به روستا بسیار سخت گذر است، اگر کسی مریض شود یا اتفاقی بیافتد وسیله‌ای برای انتقال فرد بیمار وجود ندارد و اگر هم وسیله ای وجود داشته باشد، مسیر رسیدن به مراکز درمانی شهر بسیار سخت و طاقت فرساست.

 زندگی در روستا مستلزم زیرساخت‌های راه، برق و آب است،  هرچند امور عشایری در بحث بهسازی مسیر دسترسی به روستا، آبرسانی و توزیع پنل خورشیدی بین عشایر منطقه خوب عمل کرده اما استفاده از تنورهای گازی با سوخت‌های فسیلی بجای استفاده از هیزم ضمن این‌که باعث جلوگیری از قطع درختان بلوز در منطقه می شود، خانواده‌های عشایری نیز برای پخت نان و آشپزی راحت‌تر خواهند بود که در انتظار است مسئولان برای واگذاری تنورهای گازی ب عشایر این منطقه هم اقدام کنند.
مرجع: مهر