در سال 96:

112 طاق و 5 سرای بازار اراک مرمت شد

چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶ | کد مطلب: ۹۷۵۵
112 طاق و 5 سرای بازار اراک مرمت شد
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: در راستای انجام اقدامات لازم جهت حفظ، مرمت و احیا مجموعه بافت تاریخی و بازار اراک به عنوان یکی از مهمترین بازارهای تاریخی کشور و همچنین در راستای هدف مهم ثبت جهانی این اثر به عنوان راسته‌ترین بازار سنتی ایرانی، از ابتدای سال 96 به همت اداره کل مرمت‌ها، تعویض و بازسازی‌های مفیدی در این مجموعه با اعتبار بیست و چهار میلیارد ریال صورت گرفته است. همچنین آب انبار مدرسه حاج محمدابراهیم و خانه معطری به صورت مشارکتی در حال مرمت است.

سیدمحمد حسینی افزود: راسته‌های اصلی و فرعی مجموعه تاریخی بازار در سال گذشته مرمت و باسازی شد و در سراهای کاشانی، حاج باشی، مسگرها، آقایی و ورودی سرای نو با توجه به مطالعات صورت گرفته مرمت‌های لازم صورت گرفته است. همچنین سرای حاج باشی و مسگرها نیز در جداره‌ها، کف و ایجاد کانال تاسیسات برقی با رعایت نکات اصولی، مرمت صورت گرفته تا در آینده نزدیک برای تمام سراها بتوانیم نمونه ای عینی برای همکاری بیشتر کسبه داشته باشیم.

او در ادامه با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته از محل اعتبارات سال 95 انجام شده گفت: 100 طاق  بازار در سال 96 مرمت شده و 12 طاق دیگر با توجه به امکان ریزش و خطرآفرینی برای شهروندان با حفظ ارزش ها و آرایه های معماری، تخریب و مجددا اجرا شده است .

حسینی اظهار کرد: مرمت‌های انجام شده با نظارت متخصصان این عرصه صورت گرفته تا بافت با ارزش این مجموعه حفظ شود اما اولویت فعلی بازار فرهنگ‌سازی جهت محافظت، نگاهداری و سپس مرمت اصولی است تا بتوان در ابتدا باور الزامی بودن حفظ بازار را نهادینه کرد.
 
او در پایان با اشاره به این موضوع که بافت تاریخی باید نگهداری و محافظت شود، افزود: تهیه طرح مرمت خانه خواجه علی توسط معاونت میراث فرهنگی صورت گرفته و خانه عظیم زاده و خانه حاج آقا محسن اراکی در حال مرمت است.
مرجع: ایسنا