در جلسه بررسی مشکلات بقعه امامزاده یحیی(ع) همدان مطرح شد

بخشی از دیوار بقعه امامزاده یحیی(ع) همدان در حال فروریختن است

چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲ | کد مطلب: ۹۵۷۶
بخشی از دیوار بقعه امامزاده یحیی(ع) همدان در حال فروریختن است
اسکان نيوز: محسن ترابی در جلسه بررسی مشکلات بقعه امامزاده یحیی(ع) با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان، افزود: اگر از سال ۷۰ خدمات و اقدامات میراث فرهنگی نبود این بقعه به طور قطع تخریب شده بود چرا که بر اساس آثار به دست آمده از آن بنا، این بقعه مربوط به دوره صفویه است و علت پابرجا ماندنش حفظ و‌ نگهداری آن است.

وی ادامه داد: اعتبارات میراث فرهنگی بسیار کاهش یافته و اعتبارات مربوط به مناطق محروم نیز از طریق اوراق تأمین می‌شود که تا امروز محقق نشده و این از دیگر مشکلات پیش‌روی مرمت بقعه‌ها نیز هست.

ترابی خاطرنشان کرد: از دهه ۷۰ مرمت داخلی بقعه، بام‌سازی و استحکام‌بخشی آن، تهیه طرح سردَر ورودی بقعه در فاز نخست، تاسیسات برقی، پاکسازی سرداب و ایجاد سرویس بهداشتی انجام شده است و در حال حاضر اقداماتی مانند تثبیت ایوان، مرمت ناودانی و ارتباط آنها به کانال‌های دفع رطوبت و بازسازی دیوارهای بقعه که نیاز به مرمت فوری دارد، باید انجام شود.

وی با اشاره به وضعیت مسجد جامع شهر همدان نیز گفت: مسجد جامع بیش از ۷ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد به طوری‌که از مجموع ۱۸۰۰ اثر موجود در استان، ۵۰ درصد از آثار هر کدام 50 میلیون تومان اعتبار می‌خواهد و تامین چنین اعتباری بسیار سخت است.

ترابی با بیان این‌که میراث فرهنگی در حوزه مرمت بقاع متبرکه با کمک اوقاف هزینه کرده است، افزود: در حال حاضر تا چند روز آینده اوراق ارائه می‌شود تا بدین ترتیب برخی از مشکلات حل شود.

شهرداری برای مرمت امامزاده یحیی(ع) مساعدت کند

عضو هیات امنای امامزاده یحیی(ع) شهر همدان نیز با بیان این‌که مرمت امامزاده یحیی(ع) نیاز به مساعدت شهرداری و شورای شهر دارد، گفت: این امامزاده از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) بوده و در زمان خود رهبری علویوم را بر عهده داشته‌اند به طوریکه بنای این بقعه متبرکه متعلق به قرن ششم است.

لطفی با تاکید بر این‌که این بنای تاریخی چند بار در گذشته مرمت شده است و اگر به آن رسیدگی نشود در آینده متضرر خواهیم شد، افزود: این بنا در بهترین موقعیت قرار دارد اما وضعیت ساختمان بقعه نامناسب است.

وی اضافه کرد: بخشی از دیوار در حال فرو ریختن است و ممکن است به مردم آسیب وارد کند بنابراین اگر اداره اوقاف در زمینه مرمت این بنا ما را یاری نکند برای تامین هزینه های خادم مجموعه نیز با مشکل رو به رو میشویم.

لطفی با اشاره به مرمت‌های مورد نیاز امامزاده یحیی اظهار کرد: این اثر تاریخی نیاز به مرمت و ساخت گلدسته دارد و از طرفی الان برخی کارهای بازسازی و مرمت در حال انجام است و نیاز دارد تا سریع‌تر به اتمام برسد چرا که برای مردم ایجاد زحمت کرده است.

وی تصریح کرد: جلسه‌ای هم در سال ۹۴ با شورای شهر داشتیم و مقرر شد علاوه بر راه‌اندازی پل عابر پیاده در این محوطه، نصب تابلوی راهنمای امامزاده و تبلیغ و انتشار اطلاعات این امامزاده در بین تبلیغات نوروزی برای مسافران در دستور کار قرار گیرد.

لطفی با بیان این‌که همچنین طرح احداث چند چشمه سرویس بهداشتی در منطقه را اجرایی کند که متاسفانه عملی نشده است، تاکید کرد: از شهرداری انتظار داریم موضوع پارکبان را تصحیح کند چرا که سبب به زحمت افتادن زائران مسن شده است.

وی با اشاره به این‌که باید فضای بیرونی امامزاده گل‌کاری شود، ادامه داد: در حال حاضر فضای اطراف و روبروی امامزاده خاکی و آلوده است و نیاز به زیباسازی دارد.

وی با بیان این‌که بیش از ۳۵۰ میلیون تومان طی 6 سال گذشته برای مرمت این بنا توسط هیات امنا هزینه شده است، یادآور شد: میراث فرهنگی تا امروز به ما کمکی نکرده و بخشی از هزینه‌ها توسط خیران اوقاف و وام تامین شده و اوقاف هم ۷۰ میلیون در این زمینه کمک کرده است.
مرجع: ایسنا