استاندار زنجان:

مرمت بازار زنجان برای ثبت جهانی در چارچوب قوانین یونسکو انجام شود

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴ | کد مطلب: ۹۴۹۵
مرمت بازار زنجان برای ثبت جهانی در چارچوب قوانین یونسکو انجام شود
اسکان نيوز: اسدالله درویش‌امیری شامگاه شنبه در جلسه کارگروه تخصصی بازار زنجان، با بیان این‌که ثبت یک اثر تاریخی در فهرست جهانی، امری ارزشمند و تاثیرگذار برای استان است، افزود: باید در روند مرمت و بازسازی استان زنجان همه معیارها و مقررات مورد نظر میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این‌که نصب اسیسات مدرن در مسجد تبریز باعث خروج این مکان از لیست یونسکو شد، لزوم جلوگیری از تکرار مشکلات اینچنینی در خصوص بازار زنجان را مورد تاکید قرار داد و افزود: با توجه به فرصت پیش آمده برای ثبت جهانی بازار تاریخی زنجان، مرمت، بازسازی و تامین خدمات برای این مجموعه با دقت فراوان و در چارچوب قوانین یونسکو انجام شود.

استاندار زنجان با بیان این‌که به دلیل تجاری بودن بازار زنجان دستگاه‌ها نباید نگاه تجاری به این طرح داشته باشند، گفت: میراث فرهنگی به تنهایی قادر به مرمت بازار زنجان نبوده و باید دستگاه‌های مرتبط، خدمات رسان و بازاریان همکاری لازم را با میراث فرهنگی داشته باشند.

درویش‌امیری با بیان این‌که استان زنجان دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه آثار و بناهای تاریخی است، افزود: برای استان زنجان شایسته نیست که فرصت ثبت جهانی بازار تاریخی به عنوان یک ارزش فرهنگی و میراثی برای آیندگان، مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

استاندار زنجان با بیان این‌که سازمان جهانی یونسکو، از قوانین و مقررات خاصی برای پذیرش ثبت جهانی آثار تاریخی برخوردار است، گفت: باید در زمینه اجرای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مجوزهای میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

درویش‌امیری با تاکید بر این‌که حفظ هویت و ثبت جهانی بازار تاریخی زنجان از اولویت‌ها و دغدغه‌های اساسی میراث فرهنگی است، افزود: باید سیاست‌گذاری مرمت و تامین تاسیسات گرمایشی و سرمایشی بازار زنجان، مطابق با استانداردهای سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شود.

وی لزوم رعایت همه معیارهای مورد تائید سازمان میراث فرهنگی در ایجاد تاسیسات گرمایشی و سرمایشی در بازار زنجان را مورد تاکید قرارداد و افزود: همه دستگاه‌های خدمات رسان ملزم به رعایت همه موارد مدنظر سازمان میراث فرهنگی هستند تا در روند ثبت جهانی این مجموعه مانعی ایجاد نشود.

   

 
مرجع: مهر