ناکامی حفاران غیرمجاز آرامگاه سیدحسن غزنوی جغتای

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵ | کد مطلب: ۹۴۶۳
ناکامی حفاران غیرمجاز آرامگاه سیدحسن غزنوی جغتای
اسکان نيوز: مهدی اکبری‌راد، با بیان این مطلب اظهار کرد: در پی گزارش دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر حفاری در اطراف آرامگاه سیدحسن غزنوی، بلافاصله ماموران نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی به منطقه اعزام شدند.

وی با اشاره به ای‌که سارقان با مشاهده ماموران متواری شدند، تصریح کرد: تلاش برای شناسایی حفاران غیرمجاز در آرامگاه سیدحسن غزنوی ادامه دارد.

اکبری‌راد افزود: در بررسی میدانی مشخص شد سارقان دو بخش از آرامگاه را با هدف کشف عتیقه و اشیا تاریخی حدود 100 سانتی‌متر حفاری کردند اما شواهدی مبنی بر کشف اشیای عتیقه از سوی حفاران مشاهده نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جغتای گفت: جهت حفاظت کامل از این اثر تاریخی با مشارکت خیران دوربین مدار بسته خریداری شده که هفته آینده در آرامگاه سیدحسن غزنوی نصب می‌شود.

بقعه سیدحسن غزنوی شاعر غزل‌سرای قرن ششم هجری با پلان مربعی شکل متعلق به اواخر دوره ایلخانی و اوایل دوره تیموری و ایوان‌ها و غرفه‌های الحاقی آن متعلق به دوره صفوی است.

اشرف‌الدین‌ابومحمدحسن‌بن‌محمد حسینی‌غزنوی مشهور به «اشرف» و با تخلص حسن شاعر و واعظ سده ششم هجری است که بخش عمده عمر خویش را به خدمتگزاری پادشاه غزنوی، بهرام ‌شاه و نیز مدتی را هم به خدمت سلطان سنجر سلجوقی گذراند. بقعه سیدحسن غزنوی در فاصله 60 کیلومتری جغتای و دو کیلومتری روستای آزادوار واقع شده است.
مرجع: ایسنا