رییس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی کشور:

مهندسان وارد فعالیت در حوزه تعمیر و نگهداری شوند

يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۶ | کد مطلب: ۷۸۱۷
مهندسان وارد فعالیت در حوزه تعمیر و نگهداری شوند
اسکان نيوز: طاهری‌اصل روز گذشته (شنبه) در نشست خبری افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان در هیات دولت تصویب شده است که بر روی سه اصل ممیزی انرژی ساختمان، رده بندی  انرژی ساختمان‌ها و تعبیه سامانه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی تاکید می‌کند.

وی افزود: در کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال تدوین شیوه نامه بهره‌گیری از انرژی‌های نو شامل سامانه‌های حرارتی و الکتریکی خورشیدی هستیم. شیوه نامه دیگر بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان‌ها است که در قالب ممیزی انرژی پیش می‌برد و سومین شیوه‌نامه مربوط به رتبه‌بندی یا رده‌بندی انرژی می‌شود که به برچسب انرژی و یا گواهی‌نامه رده‌بندی ثبت ساختمان منجر می‌شود.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور ادامه داد: هیات دولت مصوب کرده، از سال آینده سازمان‌های دولتی 20 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از انرژی تجدیدپذیر استفاده کنند. هم چنین دو سال به تمام ارگان‌های کشور فرصت داده شده که نسبت به تعبیه سیستم‌های کنترلی و ساماندهی تجهیزات مصرف‌کننده انرژی اقدام کنند.

طاهری‌اصل اضافه کرد: بخش تاسیسات در حال حاضر باید در قالب تعمیرات و نگهداری عمل کند. فرآیند ساخت‌وساز در کشور کاهش یافته است و 27 میلیون مسکن و 24 میلیون خانوار در کشور وجود دارد و بنابراین مهندسان باید وارد فعالیت در حوزه تعمیرات و نگهداری شوند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در استان اصفهان تفاهم‌نامه پنج جانبه میان سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل راه و شهرسازی، شرکت ملی گاز، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور و استانداری اصفهان امضا شده است که بحث ممیزی انرژی و ارتقای کارایی پنج هزار موتورخانه دولتی و عمومی اصفهان را قرار بود سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام دهد، اما هم اکنون به دلیل برگزار نشدن یک جلسه در استانداری متوقف مانده است.

 
مرجع: ایسنا