در استان فارس

کتاب به قلعه تاریخی روستای امامزاده بزم جان می‌دهد

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲ | کد مطلب: ۷۰۱۷
کتاب به قلعه تاریخی روستای امامزاده بزم جان می‌دهد
اسکان نيوز: براساس تفاهم‌نامه‌ای که میان اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان بوانات و دهیاری روستای امامزاده بزم منعقد شد، بخشی از قلعه تاریخی امامزاده بزم پس از مرمت برای راه‌اندازی کتابخانه در اختیار مردمان این روستای کتابدوست قرار می گیرد.

دهیاری روستا متعهد شده است با همکاری اداراتی همچون اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان و همچنین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوانات پس از در اختیار گرفتن فضای در نظر گرفته شده، نسبت به تجهیر و راه اندازی کتابخانه اقدام کند.

در این تفاهم‌نامه مقرر شده پس از مرمت و انجام تشریفات قانونی و با هماهنگی و مجوز نهادهای بالادستی این قلعه که در فهرست میراث ملی ایران نیز ثبت شده است به مکانی برای فرهنگوران روستا تبدیل شود.

کمپین مردمی ترویج کتابخوانی «روستاییان فرزانه» در روستای امامزاده بزم نیز برای راه‌اندازی کتابخانه از نظر تجهیزات و تأمین کتاب اعلام آمادگی کرده است.

دراین قلعه تاریخی مجموعه کاملی از شهر و شهرسازی را می‌توان مشاهده کرد؛ شاید بتوان این قلعه را خواهرخوانده ارگ بم دانست.

مسجد، حمام، بازار، ارسن (محل تجمع ، محفل)، ربض(حصار، دیوار قلعه)، فاضلاب، چاه، آب، برج و بارو، خانه‌های مسکونی، میدان و... درون این قلعه خشتی قرار گرفته است؛ خانه بزرگ‌تر که ارگ فرماندهی به حساب می‌آمده است در دل قلعه قرار گرفته است که به آن خانه اربابی گفته می‌شد. قلعه پلانی مستطیل شکل و ۸ برج و بارو ، مزغل ( محل پرتاب تیر ) و تیرکش است.

در دیواره‌های که محل نگداری چهار پایان بود درون دیوار کمی فرو رفتگی ایجاد می‌کردند و چوبی رادر آن تعبیه می‌کردند که افسار چهار پایان را به آن می‌بستند؛ کهنسالان روستای امامزاده بزم قدمت آن را ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال ذکر می‌کنند.

روستای امامزاده بزم در سال گذشته در جمع فینالیست‌های جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ایران قرار گرفت و در سال‌های اخیر در حوزه ترویج کتابخوانی در روستا و روستاهای اطراف فعالیت های گسترده ای به انجام رسانده است.  
مرجع: مهر