۱۰ حفار غیرمجاز در استان مرکزی دستگیر شدند

يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱ | کد مطلب: ۶۹۰۱
۱۰ حفار غیرمجاز در استان مرکزی دستگیر شدند
آسکان نیوز: سیدمحمد حسینی توضیح داد: در گزارش رسیده‌ مردمی مبنی  بر حفاری غیرمجاز در روستای «دهلق» از توابع شهرستان اراک، به منظور کشف اشیا تاریخی، بلافاصله یگان حفاظت اداره کل به محل مذکور اعزام و موفق به دستگیری دو مجرم به همراه ادوات حفاری شد که با هماهنگی عوامل انتظامی و تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند.

او ادامه داد: از سوی دیگر در گزارش دیگری مبنی بر حفاری در کوه‌های روستای «وفس»، از توابع شهرستان کمیجان جهت کشف اشیا تاریخی توسط افراد سودجو، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به محل اعزام و با  زدن کمین شبانه موفق به دستگیری هشت نفر حفار غیرمجاز و کشف یک دستگاه فلزیاب و تعدادی وسایل و ادوات حفاری در محل شد که افراد مذکور برای سیر مراحل قانونی با هماهنگی عوامل انتظامی به مرجع محترم قضایی معرفی و پرونده آن‌ها در دست پیگیری است.

سرهنگ محمد خسروی، فرمانده یگان حفاظت استان مرکزی نیز اظهار کرد: شهروندان چشم بینای سازمان میراث‌فرهنگی و حافظان آثار تاریخی هستند و یاری مردم  و گزارشات مردمی در حفظ ونگهداری بناهای تاریخی و باارزش استان از نظر اداره کل  همیشه قابل تقدیر است.

او ادامه داد: با توجه به حفاری‌های غیرمجاز در محدوده‌های تاریخی استان همیاری و همکاری  مردم در کمک به اداره کل میراث‌فرهنگی استان برای جلوگیری از این اقدامات افراد سودجو بسیار مهم و رویکردی مثبت برای حفظ بناهای تاریخی وباستانی است چون حدود دوهزار اثر شناسایی شده استان، نیازمند تمام ظرفیت های اجتماعی ومردمی برای حفاظت است.

وی تاکید کرد: یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان به صورت شبانه روزی با گشت زنی درسایت‌های تاریخی درصدد جلوگیری از این گونه تخلفات است و شهروندان می‌توانند از طریق شماره تماس ۳۳۲۵۸۰۴۱ -۰۸۶با یگان همکاری داشته باشند.
مرجع: میراث‌فرهنگی استان مرکزی