یادی از امامزاده ای در عمق 150 متری سد کرج

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷ | کد مطلب: ۶۷۶۱
یادی از امامزاده ای در عمق 150 متری سد کرج
اسکان نيوز: با آبگیری سد کرج بخش عمده‌ای از روستای زیبای واریان و روستاهای رزکان و کوشک به زیر آب رفتند.

برای بخشی از جمعیت این روستاها در منطقه‌ای در شرق شهرستان کرج مکانی در نظر گرفته شد که اکنون رزکان نو نام دارد. این روستاها در مناطقی خوش آب و هوا قرار داشته و مناطقی ییلاقی به شمار می رفتند.

روستای واریان که در 25 کیلومتری از ابتدای جاده کرج - چالوس واقع شده و اکنون نیز بخشی از آن در آن سوی دریاچه سد کرج قرار دارد، زمانی روستای بزرگی بوده که در آن امامزاده ای قرار داشته که با آبگیری سد اکنون مزار این امامزاده در اعماق دریاچه سد کرج قرار دارد.

رضا صفری یکی از بزرگان این روستا که اکنون 50 خانوار در آن زندگی می‌کنند و عضو هیات امنای مسجد این روستا گفت: در گذشته یکی از نوادگان امام رضا (ع) در این روستا برای نماز خواندن توقف می‌کند و در حال وضو گرفتن بوده که یکی از اهالی او را نشناخته و با گمان این‌که دزد وارد روستا شده او را کشته و سر از تن وی جدا می‌کند.

بعد این حادثه که این فرد شناسایی می‌شود، مقبره‌ای برای او در نظر می‌گیرند و پس از احداث سد، مزار او در زیر آب می‌ماند.

مهراب رجبی برادر بازیگر نام آشنای سینمای ایران مهران رجبی که خود اهل این روستا هستند و اکنون رییس بنیاد البرز شناسی استان البرز است روایت دیگری از این موضوع بازگو کرد.

رجبی خاطرنشان کرد: در روستای واریان امامزاده ای دفن بود که مقبره وی نیز در زیر آب ماند.

وی افزود: امامزاده حسن (ع) که اکنون در میدان کرج آرام گرفته، کنار رودخانه در حال وضوگرفتن بود که یک روستایی به گمان این‌که فردی ناشناس برای دزدی وارد روستا شده از پشت سر به او حمله کرده و سرش را از بدن جدا می‌کند.

وی ادامه داد: سر جدا شده با آب رودخانه همراه می‌شود و در میدان کرج مردم آن را پیدا می‌کنند و با توجه به شناختی که از وی داشتند و می‌دانستند از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است، سر را دفن کرده و امامزاده‌ای بنا می‌کنند.

رجبی گفت: بدن او در واریان می‌ماند و اهالی مقبره‌ای نیز برای آن ایجاد کرده و این مکان به زیارتگاه تبدیل می‌شود که پس از احداث سد امیر کبیر (کرج) این امامزاده نیز همراه باقی اراضی و خانه‌ها زیر آب می‌رود.

وی افزود: اکنون تنها سر مبارک امامزاده حسن(ع) در محل میدان کرج دفن است و در گذشته به این مکان راس حسن (ع) نیز گفته می‌شد، حتی اهالی واریان بارها در خواب و رویا دیده‌اند که امامزاده تقاضا داشته که بدنش را نیز به سرش ملحق کرده و در یک جا دفن کنند که البته این موضوع تحقق نیافت.
مرجع: ایرنا