سامان‌دهی محوطه اطراف تپه باستانی بازگیر شهرستان مینودشت

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶ | کد مطلب: ۶۱۲۴
سامان‌دهی محوطه اطراف تپه باستانی بازگیر شهرستان مینودشت
اسکان نيوز: ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان با اعلام این خبر افزود: تپه بازگیر جزو تپه‎های ملی و باستانی کشور محسوب می‎شود که حدود ۱۸ سال از لاینحل ماندن مشکلات ساکنان در حریم این تپه باستانی می‎گذرد.

او تصریح کرد: سال‎ها پیش روی این تپه باستانی حفاری انجام شده و آثار تاریخی خوبی نیز از آن استخراج شده است اما تاکنون شاهد تلاشی برای رفع مشکلات ساکنان این منطقه نبودیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان افزود: امسال تلاش کردیم از اعتبارات کمیته برنامه‌ریزی شهرستان برای رفع بخشی از مشکلات این منطقه و به تملک درآوردن ملک‎ها در اطراف تپه بازگیر استفاده کنیم متاسفانه این امر میسر نشد، اما از محل اعتبارات ملی ۴۰۰میلیون تومان اعتبار برای این امر اخذ کردیم.

کریمی خاطرنشان کرد: اکنون در حال ارزیابی ملک‎های موجود در حریم تپه بازگیر هستیم بعد از کارشناسی و ارزیابی ملک در صورت تخصیص اعتبار به ترتیب الویت و اهمیت به لحاظ در معرض خطر بودن ملک اقدامات خود را انجام می‎دهیم.

او با بیان این‌که مردم نیز با بنیاد مسکن همکاری لازم برای اخذ تسهیلات را داشته باشند، گفت: برنامه ما تنها این نیست که به تملک ساختمان‎ها در اطراف تپه بازگیر بسنده کنیم بلکه عزم جدی برای ثبت جهانی این تپه باستانی را داریم تا آمار بازدیدکنندگان از این تپه باستانی از سراسر جهان افزایش یابد و درآمدی از اقتصاد گردشگری نصیب مردم این منطقه شود.
مرجع: میراث‌فرهنگی گلستان