تاکید بر نهادینه شدن بکارگیری کارشناسان ماده ۲۷ در خراسان‌شمالی

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸ | کد مطلب: ۶۰۳۷
تاکید بر نهادینه شدن بکارگیری کارشناسان ماده ۲۷ در خراسان‌شمالی
اسکان نيوز: علی‌اکبر رمضانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان خراسان‌شمالی در دیدار با مدیر کل سازمان بازرسی استان گفت: با وجود زیرساخت‌های اداری در سازمان استان و با نهادینه شدن بکارگیری کارشناسان ماده ۲۷ در ادارات استان، نظام مهندسی می‌تواند ضمن بکارگیری پتانسیل کارشناسی در راستای رفع مسائل تخصصی پرونده‌ها، قسمتی از ظرفیت اشتغال مهندسان استان را مرتفع نماید.

رمضانی با بیان این‌که تاکنون مراجع قانونی حمایت‌های لازم را از سازمان داشته و ما در این زمینه احساس تنهایی نکرده‌ایم، اضافه کرد: کارشناسانی تحت عنوان کارشناسان ماده ۲۷ در سازمان نظام مهندسی پروانه اشتغال دارند که در ادارات و سازمان‌ها بصورت جدی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد این در حالی است که بر اساس قانون همه دستگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت کارشناسان ماده ۲۷ استفاده کنند.

وی با بیان این‌که بخش مهمی از اشتغال را می‌توان با ساماندهی کارشناسان نظام مهندسی محقق کرد، ادامه داد: وظیفه مهمی از دولت و حاکمیت همچون تنسیق امور حدود ۴۰۰۰ نفر از مهندسان بر دوش این سازمان غیردولتی است که حتی یک ریال از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند؛ بنابراین کارشناسان ماده ۲۷ بخش کوچکی از ظرفیتی است که انتظار داریم با کمک سازمان بازرسی در استان نهادینه شود.

این مسئول در ادامه با اشاره به تخفیفات ارائه شده طراحی و نظارت برای واحدهای زلزله‌زده شهرستان بجنورد اعلام کرد: این هزینه برای نظارت و طراحی از ۳۲ هزار تومان به ۶ هزار تومان کاهش پیدا کرده است و سازمان نظام مهندسی تخفیفی ۸۰ درصدی برای واحدهای مذکور قائل شده است.

وی با اشاره به مشکلات حوزه کاری سازمان نظام مهندسی از جمله ورود افراد غیر متخصص که صرفا بخاطر داشتن منابع و سرمایه وارد حوزه ساخت‌وساز شدند و بدون مدرک مهندسی و به جای مهندسان کار می‌کنند، افزود: این امر چند مشکل برای نظام مهندسی ایجاد کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌شمالی این موضوع را مسبب ایجاد چند عارضه دانست و اظهارکرد: عدم ایجاد اطمینان خاطر برای شهروندان و  برخوردار نشدن از تضامین لازم برای مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ثروت خانواده‌ها یکی از عارضه‌های ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که متولی اجرای قانون با کلیه ابعاد مختلف ساخت، در این باره به درستی مشخص نیست، ادامه داد: در تولید ساختمان مسئولیت‌های بین سازمانی وجود دارد و چند دستگاه در آن دخیل هستند و در مجموع فعالیت آن‌ها محصول نهایی به نام ساختمان را به مردم تحویل می‌دهند با این حال در نهایت توجه مردم به نظارت بر ساخت و مجری اجرای ساخت بنا است.

رمضانی با تاکید بر این که مسئولیت اختیار به دنبال دارد خواستار اجرایی شدن قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شد و در عین حال به اهمیت نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی به مردم در مورد آگاه‌سازی از خرید بنایی دارای شناسنامه و تضامین مشخص اشاره و اعلام کرد: به طور قطع با اجرایی شدن بخشی از قانون موجود، بسیاری از ابهامات برای شهروندان برطرف می‌شود.

وی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان را دارای آمادگی لازم برای استفاده از ظرفیت‌های تخصصی خود در حوزه‌های اجرای قانون دانست و افزود: هدف استفاده از این ظرفیت دست یافتن شهروندان و بهره‌برداران به حق و حقوق خود است چرا که آن‌ها باید از خدمات مهندسان بهره‌مند شوند.

این مسئول ادامه داد: شناسنامه فنی و ملکی که سازمان صادر می‌کند به ساختمان‌ها هویت می‌بخشد و در شفاف‌سازی کمی‌وکیفی ساخت‌وساز می‌تواند قسمت عمده ای از حقوق بهره‌بردار را تامین نماید. به همین منظور تاکید نمودند شهرداری همکاری لازم را در خصوص اجرایی شدن شناسنامه فنی ملکی در حوزه پیش فروش در استان نماید.

مدیر کل بازرسی خراسان‌شمالی هم در این دیدار گفت: سازمان بازرسی هم دارای دغدغه‌های بیان شده است و تاکنون مکاتباتی با مراجع مرتبط دادگستری در این باره انجام شده است.

مهرپرور، با اشاره به موضوع کارشناسان ماده ۲۷ ادامه داد: در ذهنمان فضایی را ترسیم کرده بودیم تا در جایی که نگاه‌ها و اذهان به این سمت  می‌رود که استفاده از کارشناس رسمی ضرورت دارد در عرض و حتی موازی استفاده از کارشناسان رسمی، از مهندسان نظام مهندسی در رشته‌های مختلف استفاده شود.

وی با بیان این که نگاه ما به جامعه نگاه انسانی است، ادامه داد: خانه در نظام امروزی همه چیز است، بنابراین هر جا لازم به همراهی و همگامی برای بهتر شدن فرآیندها وجود داشته باشد ما در کنار سازمان نظام مهندسی خواهیم بود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان، یک سازمان بین بخشی تخصصی و مردم نهاد تلقی می‌شود بنابراین باید مطالبه‌گر باشد و وقتی زلزله‌ای می‌آید و آسیبی بر جای می‌ماند و متوجه می‌شود که جایی اشکالی وجود دارد به عنوان نهاد پاسخ گو منتظر نباشد و با ادارات و مراجع در مورد چرایی این اتفاق مکاتبه کند.

وی با بیان این‌که اگر به عنوان نماینده مردم این مطالبه‌گری اتفاق بیفتد ما به عنوان نهاد نظارتی همراه شما هستیم، اعلام کرد: سازمان باید به دنبال مطالبه‌گری برود و به مراجع اطلاع‌رسانی شود.

 
مرجع: نظام مهندسی خراسان‌شمالی